Proč se uzemňuje v koupelnách vodov.potrubí?

Od: Datum: 13.11.14 20:33 odpovědí: 12 změna: 16.11.14 10:04

Ahoj, Proč se uzěmňuje v koupelnách vodov.potrubí?

Moc díky

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.11.14 20:39

ČSN 33 2000-7-701 ed. 2 je jen jednou částí ze souboru ČSN 33 2000. Doplňujícímu ochrannému pospojování je v tomto souboru věnována pozornost ve dvou dalších částech.

1. ČSN 33 2000-4-41 ed. 2 charakterizuje a klade základní předpoklady pro funkčnost této ochrany. Doplňující ochranné pospojování se považuje za doplnění ochrany při poruše. Doplňující ochranné pospojování dle ČSN 33 2000-4-41 ed. 2 musí zahrnovat všechny neživé části upevněných zařízení současně přístupné dotyku a cizí vodivé části včetně, pokud je to proveditelné, hlavních kovových armatur železobetonu. Systém ochranného pospojování musí být spojen s ochrannými vodiči všech zařízení včetně zásuvek.

2. ČSN 33 2000-5-54 ed. 2 klade požadavky na výběr a průřez vodiče doplňujícího ochranného pospojování za stanovených podmínek (daných materiálem vodiče a jeho uložením), to znamená, že průřez žádného ochranného vodiče, který není součástí kabelu nebo který není ve společném obložení s vodiči vedení (fázovými vodiči), nesmí být menší než:

2,5mm2 Cu nebo 16mm2 Al, pokud je chráněn před mechanickým poškozením

4mm2 Cu nebo 16mm2 Al, pokud není chráněn před mechanickým poškozením
Místní doplňující pospojování musí v souladu s požadavky uvedenými výše spojit s ochranným vodičem všechny nechráněné vodivé části a všechny neživé vodivé části upevněných zařízení uvnitř místnosti s koupací vanou a/nebo se sprchou.
Doplňující ochranné pospojování má být zřízeno vně nebo uvnitř místnosti s koupací vanou nebo sprchou, avšak nejlépe na vstupu cizích vodivých částí do místnosti.
Příkladem cizích vodivých částí jsou:

kovová vodovodní potrubí a kovová potrubí odpadů

kovové části vytápění a kovové části klimatizačního zařízení

kovové části plynovodu

přístupné kovové stavební prvky

doplněno 13.11.14 20:44:

http://fei1.vsb.cz/kat420/vyu…ednasky/pred_ZEP/KOUPELNY.pdf

http://www.infobydleni.cz/new…lektricke-rozvody-v-koupelne/

Ohodnoceno: 1x

Datum: 13.11.14 20:40

Úkon, který se provádí v koupelně, je pospojování, ne uzemňování. Spojuje se vodovodní potrubí se zemní svorkou vany, případně s topením a dalšími kovovými prvky a účelem je úvést všechny tyto předměty na stejný potenciál, kdyby se na některém z nich objevilo napětí, protože nebezpečný je rozdíl potenciálu, nikoliv potenciál sám.

doplněno 13.11.14 20:45:

Plastové se pochopitelně nemusí pospojovávat a ani nejdou. Ale jsou i tací revizáci, kteří to dodnes nepochopili. :-D

Od: jirkajirku
Datum: 13.11.14 20:47

No, ale když budu držet v ruce vadný fén na vlasy(například), bude nebezpečně probíjet a zavadím o uzěmněné vodovodní potrubí, tak dostanu větší pecku než kdyby nebylo uzemněné nebo ne? Protože to uzemnění umožňuje lepší průchod obvodem-fén-mé tělo a uzemnění potrubí. Kdyby potrubí kovové bylo izolováno od země, tak se nemá proud jak uzavřít, myšleno, že bych měl boty, co by mě izolovaly od země. Je to tak?

Datum: 13.11.14 21:12

ČSN jsou samozřejmě závazné jako minimální požadavky na bezpečnost. V současné době se normy sjednocují s EU. Ty co jsou v souladu s EU, tak mají označení ČSN EN. Stále platí!

Uzemňují se samozřejmě i plastové trubky a ne pro to, že jsou z plastu, ale že je voda vodivá a po celé trase od vodárny není jen plast. Procházejí i kovovými trubkami, které mohou mít jiný než nulový potenciál a ten se vodou přenese do koupelny a nastává problém. Elektro Bečov vyrábí speciální zemnící svorky ZS 4

http://www.elektrobecov.cz/cl…133-zemnici-svorka-zs-4.html.

Opravdu řádným uzeměním potrubí dostanu od probíjejícího fénu pořádnou pecku. Je tu ovšem opět norma, které hovoří o vlhkých prostorách a použití chráničů. A právě řádné pospojování umožní správnou práci chráničů a tu pecku nedostanete.

Pokud elektroinstalaci provedu bezpečně ve všech daných souvislostech, tak se nic nestane. Normy stanoví pouze minimální požadavky a já mohu udělat dané prostory ještě bezpečnější použitím dalších bezpečnostních prvků. A nespojení plastových trubek na stejný potenciál je jednou z podstatných závad a revizáci mají pravdu. Ne však kařdý elektrikář to pochopí a tak je vždy dobré vybírat zda dané problematice rozumí. Je to velice složitá problematika a každý je dobrý na něco jiného.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 14.11.14 09:07

Nejprve ČSN nejsou závazné k ničemu. A za druhé plastové potrubí se uzemňovat nemusí, tak samo kovové baterie napojené na plastové potrubí. Plastové potrubí se chrání tím, že jeho doporučená délka je alespoň 2 metry.

tak zní doporučené ČSN 33 2000-7-701 ed. 2

Ohodnoceno: 0x

Datum: 14.11.14 01:00

jirkajirku, Vaše úvaha jde správným směrem, asi i proto je v domácnosti "povinnost" instalovat proudové chrániče. S tím fénem jen tak pro zajímavost, od fénu můžete teoreticky obdržet i stejnosměrný chybový proud na který je potřeba mít příslušný chránič.

Od: bussŽ
Datum: 13.11.14 20:43

Myslím, že dnes se to dělá z plastu, ne? Byly, jsou na to normy, ale ČSN není dnes závazná. Povídá se, že smyslem celého uzemňovacího systému je sjednotit potenciál vodivých částí. Odpor uzemnění musí být proto co nejmenší.

Datum: 13.11.14 22:21

Ahoj. Jestli to moc nevadí, tak jsem si dovolil, ten drát dotáhnout až na převlečnou matku výtokového kohoutu, napojeného na plastový přívod. A futra v zemi pod dlažbou taky. Zdá se, že jsem nějak nechutně opovážlivý.

Datum: 14.11.14 10:41

Když se na plastovém potrubí uzemní vodovodní kohouty, nic se tím nepokazí. Před lety jsem tu psal, co se mi jednou stalo- ve starém domě, kde nebylo ani fíčko, dávali nový boiler a asi 3m plastového potrubí s kohoutem bez uzemnění. To čekalo na zaomítání. Pod kohoutem jsem si umýval ruce. Pak jsem měl jednou ruce hodně rozpraskané, dal jsem ruce pod kohout-a dostal pecku, až se mi v očích zajiskřilo. Zajímavost: když se to pak diskutovalo, co elektrikář, to jiný názor. Já bych uzemňoval vždy.

Datum: 14.11.14 10:45

zrovna předělávám koupelnu, doplňující ochranné pospojování dělám i na baterie a kohouty, i když mám rozvod v plastu, k bojleru to mám jen kousek (po zdi přes strop dolů do kotelny)

Datum: 15.11.14 21:57

Jak už je psáno výše, je to z důvodu sjednocení napěových potenciálů. Představte si třeba ten fén, který spadne do neuzeměné vany. Může se stát, že voda nebude tak dobrý vodič a chránič nezareaguje, vy se opřete o žebřík - připojený mědí - a fén vytáhnete. A to je problém. Takových případů by se dalo najít hned několik, či budete v bytě něco předělávat a navrtáte kabel, jen zelenožlutý drát přerušíte. Poznáte to, až když bude pozdě. Proto se z koupelny táhne zvl᚝ drát až do rozvaděče. A nedělá se to jen v koupelně, ale třeba i ve vlhkém sklepě. Já pro jistotu při instalacích pospojuji veškeré větší železné objekty(pračka, myčka, vrata garáže, ponk,...). Drát vedu místama, kde je nejmenší pravděpodobnost náhodného přerušení (u vodovního potrubí, v rohach,...)

Ohodnoceno: 2x

Datum: 16.11.14 10:04

@pavely dobře podtrhnul vlhké prostory. Hlavně se bavíme o koupelnách, protože pro hodně lidí panelákových je to jediný vlhký prostor. Obecně se však jedná o vhlké prostory. Název je Prostory s vanou nebo sprchou a umývycí prostory. Zejména v rodinných domcích, kde prádelny jsou ve sklepních prostorách, případně ve starších domcích, které mají vlhké sklepní prostory je uplatnění normy ČSN 2000-7-701 více než vhodné.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright Š 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.