Zrušení trvalého bydliště manželce

Od: Datum: 10.11.14 11:43 odpovědí: 9 změna: 10.11.14 23:48

Ahoj, přede říkám, že k právníkovi jsem objednaný .

Nemáte někdo zkušenost, zda lze podat návrh na zrušení trvalého bydliště manželce, která již 5 měsíců žije u svého přítele? Rozvod bude také na pořadu dne, ale situace je nyní taková, že s ohledem na to, že její přítel díky vyplacení předchozí partnerky se ocitl v nemalých dluzích a jejich život je financovaný pouze mojí manželkou a tak bych se rád ochránil a zatím kromě výměny zámku (ano, klíče od bytu mi doposud nevrátila i přes několik žádostí), taky zrušením jejího tvalého bydliště v mém bytě (nejde o SJM). Nevím, zda z pozice manželky nemá dáno užívací právo k bytu (společná domácnost) ze zákona a tj. trvalé bydliště by nešlo zrušit.

Díky.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.11.14 12:00
avatar
Na příslušném obecním úřadu podejte návrh na zrušení trvalého pobytu. Pokud manželka v bytě nebydlí. není důvod aby zde byla přihlášena.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.11.14 12:14

No to právě nevím...

viz. citace z nového OZ:

"Je-li obydlím manželů dům nebo byt, k němuž má jeden z manželů výhradní právo umožňující v domě nebo bytě bydlet, a je-li to jiné právo než závazkové, vznikne uzavřením manželství druhému manželu právo bydlení. Vznikne-li jednomu z manželů takové výhradní právo za trvání manželství, vznikne tím druhému z manželů právo bydlení."

Datum: 10.11.14 12:31
avatar

tak jedině urychlete co možná nejvíce rozvodové řízení

a jen taková poznámka: snad jste si ošetřil dispoziční práva k bankovním účtům, aby vám je manželka nevyluxovala

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 10.11.14 12:35

Ano, výhodou bylo, že všechyn účty jsou vedeny na mě a nebylo těžké zrušit dispoziční práva.

Bohužel také jediné řešení vydím v rychlém rozvodu, ale bojím se, že to jen tak nepůjde :(

Od: ertl
Datum: 10.11.14 12:41
Ja bych ji TP zrusil. Treba nevi, ze na nej ma narok dle vasi citace zakona a nebude se branit.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.11.14 13:13

Ona asi ne, ale její právnička s kterou kutají návrh rozvodu asi ano :-/

Datum: 10.11.14 14:03

Já si myslím,že vaše žena nemusí byt opustit za pouhých 5 měsíců nebydlení.Je u kamaráda přihlášená?A vy nemáte právo ji z bytu vyhazovat To si myslím jáTo by kdekdo někoho vyhazoval

doplněno 10.11.14 15:56:

Dobře,,ale jak se ukáže v bytě jednou týdně a platí,,si myslím že nemá nárok ji vyhazovat,,

Ohodnoceno: 0x
 
Od: macek7411*
Datum: 10.11.14 14:57

Odhlášení, zrušení trvalého pobytu

Nejčastějším dotazem v souvislosti s TP je otázka odhlášení osoby, která má v nemovitosti hlášen TP, ale již se tam např. nezdržuje. Ptáte se nás na odhlášení z trvalého pobytu manžela, manželky, syna, dcery, vnuka, vnučky, partnera (druha), družky (partnerky) či nájemníka. Tuto problematiku upravuje § 12 zákona o evidenci obyvatel.

Zrušit TP osobě může ohlašovna na návrh oprávněné osoby uvedené v § 10 odst. 6 písm. c) zákona.

Touto osobou je:

osoba starší 18 let, způsobilá k právním úkonům, která doloží vlastnictví bytu nebo domu (výpis z katastru nemovitostí) nebo doloží oprávněnost užívání bytu (např. nájemní smlouva).

Je jí tedy majitel ale i nájemce.

Tato osoba se musí s návrhem obrátit na městský úřad a prokázat, že

zaniklo užívací právo občana k objektu nebo vymezené části objektu, jehož adresa je v evidenci obyvatel uvedena jako místo trvalého pobytu občana
a zároveň občan neužívá tento objekt nebo jeho vymezenou část.

K prokázání těchto skutečností je možné použít např. výpověď z nájmu bytu, novou nájemní smlouvu nových nájemníků s prohlášením, že osoba již v bytě nebydlí, svědectví sousedů atd.. O zrušení TP bude vedeno správní řízení se vším všudy, tedy i s dokazováním, proto správní orgán navrhovatele vyzve, jaké dokumenty má předložit, je oprávněn provést i místní šetření atd. Konkrétní forma však vždy záleží na daném úřadu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: macek7411*
Datum: 10.11.14 23:48

Jaký je rozdíl mezi trvalým pobytem, bydlištěm a přechodným bydlištěm

Předně je třeba vysvětlit rozdíl mezi trvalým pobytem a trvalým bydlištěm, resp. přechodným bydlištěm. Zákon nic jako přechodné bydliště nezná. Jedná se o pozůstatek minulého režimu, kdy se přechodný pobyt přihlašoval a byl spojen s povinností občana hlásit svůj pobyt. Taková povinnost by dnes byla v rozporu se svobodou pohybu, a proto neexistuje.

Zákon zná pouze a jedině "trvalý pobyt" (dále jen "TP"), který se přihlašuje podle zákona č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel a rodných číslech a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o evidenci obyvatel" nebo "ZEO"). V běžné řeči se používá termín trvalé bydliště, kterým se ale rozumí právě trvalý pobyt dle zákona o evidenci obyvatel.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.