Jednoduchá vzduchotechnika

Od: Datum: 09.11.14 20:48 odpovědí: 7 změna: 09.11.14 23:25
Zdravím, mam otázku ohledně principu vzduchotechniky. Bydlím v paneláku, střechu mám 3 patra nad sebou. Bydlím v přízemí. V instalačním jádru se stoupačkami v jádru mám hodně místa a celá šachta vede až na střechu kde je zakrytá metrovou buňkou. Chci si z mého bytu vytáhnout ventilační potrubí skrz všechny byty až na střechu a tam ho zakončit. V mém byte připojit digestoř, větrák od záchodu a volné průduchy z ložnice. Mam okna jen na jednu stranu a tak i když otevřu okna, byt neprufukuje a špatně se větrá od pachu z vaření, vlhkosti a všeho. Moje otázka je. Když nechám trubku jen tak volně trcet na střeše v buňce (buňka je samozřejmě perforovaná) a dole napojim to co potřebuji. Zpětné klapky atd...chápu a vím o nich. Budu mít přirozený průvan v ložnici pokud otevřu okno a vzduch se tedy bude odvetravat na střechu. Bude samotná digestoř odvetravat mít sílu přes těch 17m potrubí až na střechu. Anebo musím na střeše použít odsávací motor, který bude způsobovat odtah, anebo to mohu nechat takhle samostatně.? Děkuji předem za odpověď
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.11.14 21:05

Vzduchotechnika v paneláku,kde jsou těsná plastová okna,je velice složitá záležitost.Pokud bych chtěl vysávat vzduch z bytu,i pomocí silného ventilátoru,musím odněkud zvenku studený vzduch přivádět.Jinak dojde k silnému snížení tlaku. I digestoř nad sporákem nebude fungovat s dostatečnou intenzitou,pokud se neotevře okno.Dnes se tyto výměny vzduchu musí řešit rekuperační jednotkou.Ta má za úkol odstranit přes tepelný výměník teplý a spotřebovaný vzduch z bytu a ohřívat pomocí něj venkovní,studený a čistý vzduch,přivedený dovnitř.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 09.11.14 21:08

Váš panelák nemá centrální odsávání?

Datum: 09.11.14 21:22

Nejsem si jistý jak těsné jsou zpětné klapky. Pokud použijete jedno potrubí pro digestoř i pro větrání ložnice atd., pak by bylo vhodnější umístit ventilátor tak, aby byl až za místem, kde se jednotlivé větve potrubí spojí. Tím celkem spolehlivě zabráníte přetlačování vzduchu mezi místnostmi. Ventilátor nemusí být na střeše, stačí i v bytě.

A samozřejmě - pokud odsáváte, musíte někudy i přisávat.

Také můžete to potrubí využít jen pro digestoř a větrání bytu řešit rekuperací, ušetříte za vytápění.

Nevím jaký ventilátor použijete, ale 17 m vytlačí běžná vzduchotechnika bez problému. Pokud bude chladno, bude nejspíš fungovat i komínový efekt, takže na běžné větrání nebude potřeba zapínat ventilátor.

Datum: 09.11.14 22:48
V projektech je centrální odsávání, ale soudruzi ho jak si zapomněli namontovat. Jedná se o klasický panelák z roku 1960 model G-57. Je mi jasný že musím mít otevřený okno. Jde mi o to ze byty co mají okna na obě strany stačí otevřít obě strany a byt je vyvetranej, ale u nás máme jen na jednu stranu okna a tím pádem se špatně větrá. To potrubí by byla náhrada za okna do druhé strany baráku a byt se bude hned lépe větrat. V zimě tedy teply vzduch půjde sám nahoru na střechu a v létě je to podmíněno čím když nebude zapnutý ventilátor ale jenom pruduch.?
Datum: 09.11.14 23:09

Teplý vzduch stoupá nahoru, v zimě má tudíž vzduchotechnika větší tah, v bytě je např. 25 st., venku -10 st., takže tepelný rozdíl je 35 st. Pokud jsou v bytě a venku shodné teploty, je potřeba vzduch odsávat ventilátorem. Doporučil bych použít ventilátor s plynulou regulací. Také můžete osadit: http://www.univent.cz/web/cs/…uct/hu-150-ventilacni-hlavice

Od: moula*
Datum: 09.11.14 22:59

Já to mám podobně, v každé místnosti velké okno a vyvětráno do pěti minut. Ale ve vedrech teplotu nesnížíte ani průvanem, jen zastíněním PŘEDOKENNÍMI žaluziemi nebo splitovou klimatizací ! Nebo si dejte do okna velkej hospodskej ventilátor, možná třífázovej !

Od: hop®
Datum: 09.11.14 23:25

Tomíku, čágo !

Komínový efekt funguje. Největší problém bude asi s povolením od majitele baráku, něco instalovat do společné šachty. Natožpak instalovat Tvůj soukromý větrák na SPOLEČNOU střechu. Při špatné instalaci poneseš zodpovědnost za to, že teče do baráku. Pozor na to, nehrň se do průseru, ju?

P.S.: a ona ta vzduchotechnika vůbec není jednoduchá, zlatý elektro... :-D

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.