Lze použít PIR čidlo místo jednoho světla?

Od: Datum: 09.11.14 13:36 odpovědí: 14 změna: 10.11.14 20:42

dobrý den
Mám chodbu kde mám 3 světla a 2 schodišťové vypináče. V příloze jsem zkusil nakreslit jak to asi je zapojeno. Snad jsem to nakreslil jak si myslím že by to mohlo být. Ja bych chtěl zrušit vypínače (spojit to natvrdo) a konkrétně místo toho středního světla dát senzor pohybu. Je to vůbec proveditelné tak, aby nemusel sekat do oítek a stropů a natahovat další dráty?

děkuji za radySeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.11.14 14:22
avatar

Myšlenka dobrá, ale nereálná. Přívod musíte mít k PIR čidlu a to pak spíná daná světla. Ve vašem případě máte přívod na první světlo a to by vám pak stále svítilo a ovládat múžete třetí světlo.

pokud by jste si nakreslil schéma zapojení, tak to vidíte na první pohled. Bez sekání to nepůjde.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.11.14 14:52

rozumím a tak mě napadla jedná věc. Mám doma pár druhů světel, ke každému světlu vede 3žilový drát. Jenže u některých světel prostě není možnost zapojení nuláku. Nevím proč ale prostě není. Tak mě napadlo, na tyto světla taky nedát nulák, a využít ho jako fázi. Prostě že pod vypínačem č.1 bych spojil přivodní fázi s nulákem, který bych zapojil do čidla. A pak rozvody. Mohlo by tak být jako na obrázku?

doplněno 09.11.14 14:55:

samozdřejmě vypinač č.1 by nebyl zapojen. Nemám krabice na stěně, ale spojeny kable mám všude Wago svorkama pod vypínači, proto kreslím drátky do vypínače, ale tam by to bylo spojeno (modrý s modrý, hnědý s zeleným, a přivodní zelený by prostě končil)

může takto být?

děkuji

Datum: 09.11.14 15:03
avatar

Opět to má několik chyb. Když vezmu principiálně zapojení, tak máte hnědou barvou (fáze) propojená světla a čidlo. Od kud tuto fázi přivádíte? Jak jsem pochopil asi tím zeleným a to je zásadní chyba. Nikdy nesmíte spojit hnědý a zelenožlutý vodič. Když bych zavřel oči nad porušením všech platných norem, tak máte na vstupu TN-S a děláte z ní pak TN-C. A to už je z principu fungování obou systémů nepřípustné.

doplněno 09.11.14 15:06:

Bez sekání to opravdu nepůjde. *plac*

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 09.11.14 15:14

nedávno jsem zapojoval senzor k jednomu světlu, vypinač jsem zrušil a pospojoval drátky. Senzor má 3 vstupy (L,N,Lo) a zapojoval jsem to takto jak na obrázku. Prostě toto je spojení mezi čidlem a světlem. Měl jsem hnědy drátek, tak jsem dal hnědy.

a taky jsem takto vycházel u tohoto schematu. Je třeba spojit čidlo s světlama, nakreslil sem hnědý drátek spojený v čidle s Lo.

zapojení hnědý přivod a zelenožlutý: Je tedy chyba že by pod vypinačem byl najednou přerušený zelenožlutý vodič? Jinak sem myslel že ten zelenožlutý bych pak označil třeba černou izolačkou, abych věděl že to je vodič. Takže otázka je jestli po takovém zapojení by to fungovalo? A jestli mohu přerušit najednou nulák pod vypínačem? Stejně takto nulák je "přerušený" u některých světel, tak mi to přišlo jako že sice nesmí ale jde to

Datum: 09.11.14 17:41
avatar

Ano toto je správné zapojení. Vámi navrhované řešení by fungovalo, ale je to porušení norem týkající se domovní elektroinstalace a hlavně z hlediska bezpečnosti je to nepřípustné. Pokud se něco stane, budete mít pojištěnou domácnost a vyhoříte, tak nedostanete ani korunu. V žádném případě nemohu s vaším návrhem souhlasit. Elektroinstalace musí být funkční a bezpečná. Ta bezpečnost vám schází.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.11.14 14:40
avatar

Pokud jsou světla zapojena takto, tak nevidím problém.

Vypínač č.2 vyhodit pryč, místo č.1 nasvorkovat fázi přímo do světel.

Místo světla č.1 zapojíte PIR čidlo - jako vstup dáte trvalou fázi co vedla z vypínače, jako výstup dáte drát (spínanou fázi) co vedla do dalších světel. Nuláky spojíte a zapojíte na čidlo, ochranné vodiče spojíte.

doplněno 09.11.14 14:44:

jo místo středního, tak to nepůjde... místo prvního jo, místo druhého ne (první by svítilo pořád)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 09.11.14 15:03
avatar

Pokud máte zapojení podle prvního obrázku, je to nereálné, anebo to nebude vyhovovat předpisům.

Reálné by bylo dát dvě čidla místo vypínačů (jednoho či obou), pokud by Vám to mohlo pomoci.

Nebo dát čidlo místo světla č.1.

Anebo seknout drátek mezi světla č.1 a č.2.

doplněno 09.11.14 15:37:

K Vašemu druhému obrázku: zelenožlutý vodič PE nesmí být přeznačen a nesmí jím v provozním stavu téci žádný proud.
K PIRku je nutné přivést modrý N, nikoli zelenožlutý PE, čidlo nepotřebuje uzemnit...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 09.11.14 19:58
avatar

Pokud chcete ponechat dvě svítidla č. 1 a č. 3, pak úplně nejjednodušší bude kopit dvě čidla a každé svítidlo ovládat jedním čidlem. Instalovat čidlo místo svítidla č. 2 nelze, tam chybí jeden vodič pro fázi.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.11.14 22:07

Řešení je namontovat místo stávajících svítidel tato .

Instaloval jsem jich poměrně hodně a bez závad.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.11.14 00:07

děkuji za odpovědi.

1) Takže rozumím. Zapojit to jde místo druhého světla dle mého schematu, ale je to nebezpečne, protože takto se to prostě nezapojuje.

2) Kdybych zapojil tedy čidlo místo prvního světla, to by bylo vše OK.?

3) Další věc mě ještě napadla, co kdybych dál čidla místo vypinaču? PIR čidlo ST30A. Ale jelikož je chodba dlouhá, otázka je, jestli by šlo zapojit takové čidla místo obou vypinaču? Ale aby oba reagovaly tzv jako jeden. Kdybych dál pouze místo jednoho vypinače, tak na druhém koncí u dveří by to asi neseplo. Proto bych dál ty čidla místo obou vypínaču. Jde tedy zapojit v mém případě 2 čidla na 3 světla (tzv jakoby na jedno světlo, ale v mém připadě by se rozsvitily 3)? Anebo by šlo jedno čidlo na jedno světlo, a druhé čidlo na 2 světla?

4) a co čidlo ST24? dalo by se to nějak spojit s tímto?

děkuji Vám za rady

Datum: 10.11.14 01:14
avatar

Ano, čidlo můžete zapojit místo prvního svítidla a můžete zapojit i dvě čidla paralelně místo vypínačů.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 10.11.14 03:54
avatar

1) zapojit to jde, bude to funkční, ale je to proti předpisům, takže to zde nemůžeme doporučit.
2) pokud zapojíte čidlo místo prvního světla nebude chybět spínaný fázový drátek - tuto logiku asi chápete
3) dát čidla místo vypínačů mne také napadlo, určitě jste četl mé reakce. Když dáte dvě čidla místo vypínačů, pak pokud aspoň jedno čidlo zaznamená pohyb, bude světlo. Není problém při rozumném zapojení, aby nemohla být při průchodu obě čidla sepnuta zároveň.
4) Vaše ST24 je jen jiné provedení PIR čidla, stejně má přívod, nulu a spínaný odvod...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.11.14 19:07

děkuji za odpověď. Jen se zeptá k tomu zapojení dvou čidel místo vypinaču. Jaky by byl problem kdyby zachytily pohyb oba čidla současně? vadilo by to nečemu nebo nějak? protože kdybych dal jen jedno čidlo, tak na druhém konci bych nemusel zachytit ten "impuls". Proto sem myslel 2 čidla. Ale jestli by to nebyl problem zapojit tak, aby fungovaly oba čidla a mě osobně je jedno jestli pohyb sepne prvni či druhé či oba čidla najednou. Jestli to ale nebude problém...

Datum: 10.11.14 20:42
avatar

Čidla musíte zapojit paralelně, jak už tu bylo psáno a pak je jedno jaká kombinace nastane.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.