Kotel turbo nebo kondenzační?

Od: Datum: 07.11.14 08:34 odpovědí: 6 změna: 22.11.14 21:04

Dobrý den vše, jde mi o to, že mi mnoho lidí říká, že turbo kotel je lepší v tom, že kk vyjde dráž na opravy, ale co když se bude zvyšovat cena plynu?...tak se kk vyplatí, jinak mám starý barák asi 55 let, staré topení, možná časem budu dělat rozvody v mědi, prý se kk vyplatí jen na podlahové vytápění, prosím portadte, každý povídá něoc jiného,, moc vše děkuji...vytýápěná plocha asi 100 m2, dík moc a ještě dotaz, když mám v komíně nerez, můžu tam mít oba kotle?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.11.14 11:03
avatar

Kondenzační kotel je rozhodně úspornější,pro přívod vzduchu do kotle je využit výměník,který předehřívá sání vzduchu spalinami.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: davidd*
Datum: 19.11.14 10:38

kondenzační kotel vyjde levněji?...a vytopí i starší dům a staré radiátory...

 
Datum: 16.11.14 22:30

Kondenzační plynový kotel má nižší teplotu výstupní topné vody, a proto musí být topný systém vybaven radiátory s velkou výhřevnou plochou, aby dodaly do místností potřebné množství tepla. Velké radiátory - drahé radiátory :o))

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.11.14 14:33

Kondenzační kotel má vždy o něco vyšší účinnost oproti nekondenzačnímu (klasickému, turbo či neturbo), protože výstupními spalinami je předehřívána topná voda před vstupem k hořáku. Využitelné teplo těchto spalin je největší tehdy, když spaliny na tom předehřívacím výměníku kondenzují, což znamená, že ta vstupující topná voda musí být dostatečně studená (udává se max. něco málo přes 40 st.C). Proto se topné systémy navrhují s většími radiátory čímž se docílí nižší potřebné teploty topné vody. To ale neznamená že kotel není schopen ohřát vodu třeba na 80 st.C., jen je pak nižší účinnost, než při těch třeba 40. Taky to neznamená, že se kondenzace (a tedy nejvyšší účinnost) neuplatní u straých topných systémů napočítaných na vyšší teplotu vody (menší radiátory), protože ta najvyšší teplota je potřebná pouze při největších mrazech (cca -15 st.C venku), ale při menší zimě a tedy po většinu topné sezony postačí teplota nižší. Teplotu topné vody lze podle venkovní teploty regulovat ekvitermní regulací, ale i ručně na kotli.

Takže pro kondenzák je ideální podlahové topení, protože tam je teplota vždy nízká, ale není to podmínkou.

Sám jsem dělal nové topení komplet loni. Starý barák, kamenné zdi, jen radiátory. Radiátory pro takový barák pro teplotu topné vody 40 st.C. vycházejí obrovské (a tedy i drahé), takže projektant to napočítal myslím pro spád 70/50 st.C. Nakonec jsem se i přes počáteční nedůvěru nechal i tak přesvědčit na kondenzační kotel. Cenový rozdíl už dneska není tak propastný. Jestli se mi vrátí, nevím, a myslím, že se to moc zjistit nedá. Loňskou zimu (nezimu) jsem prakticky celou dobu jel na teplotu pod 40 st.C, pokud nepočítám ranní natápení (protože na noc máme záměrně chladněji). Kolik ale uspořím proti klasickému kotli se asi nedá rozumně ani odhadnout.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: davidd*
Datum: 22.11.14 20:14

a jak máte vyvložkovaný komín, prý při kondezační mkotli tam má být plast, včera mi tam dal kominík nerez vložku do komína, ale ta prý jde taky ...tak nevím...a jakou značku a typ kotle máte?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.11.14 21:04

No, já mám výfuk přes zeď. Mám kotel Geminox ZEM.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.