Stary litinovy sici stroj

Od: Datum: 06.11.14 22:46 odpovědí: 13 změna: 10.11.14 17:15
Prosim o radu, rozebrala jsem litinovy stojan stareho siciho stroje - chtela bych sundat i kolo ktere je k noze upevneno a z druhe strany zbyl kloub ktery byl napojen na slapadlo. Nemuzu s tim ted uz nijak hnout. Nemate nekdo radu jak na to? Diky predem.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.11.14 23:00

pokud to tam nebylo naraženo za tepla, tak zkusit stáhnout stahovákem na ložiska

vypadá to takto http://eshop.svetluska.cz/sta…ign=ostatni-stahovaly-lozisek

doplněno 06.11.14 23:09:

co to tam je z boku? není tam nějaký červík?

Ohodnoceno: 2x

Datum: 06.11.14 23:15

Na tom kloubu vypadá,že je červík,tak vyrazit ven.

Od: 111®
Datum: 07.11.14 04:27

tam bude závlačka, červík se šroubuje, nevyráží, závlačka se vyráží..

Datum: 07.11.14 06:12

a nebo tam je naheftlej kolík

Ohodnoceno: 0x

Datum: 07.11.14 08:27

Asi bych to fíknul rozbruskou s řezným kotoučem a za 10.sekund není co řešit. *hi*

Datum: 07.11.14 08:34

ale nevíme, zda to chce do šrotu, nebo chce jen to kolo, nebo kloub, nebo co s tím chce dále dělat

Datum: 07.11.14 08:49

Pokud vím, tak lidi většinou ze starých šicích strojů používají hlavně samotný rám k výrobě stolu.

Je to litina a hlavně je to hezké a pevné. Prakticky bezúdržbové.

Můj soused má na tom leštěnou (asi žulovou) desku a má to na zahradě venku cca 10. let

a nepamatuji, žeby na to šáhnul. Je to vděčný materiál.

Od: moto®
Datum: 07.11.14 10:10

Jako mechanik bych v první řadě očistil od staré barvy a potom bych teprve začal zkoumat jak pokračovat. Způsobu upevnění kola na hřídeli může být více a bez pečlivého prohlédnuti zblízka těžko určit. Podotýkám tedy, že závlačka to tedy nebude, když už, tak zajišťovací kolík, což je i pravděpodobné. Kolo může být ovšem i na klínku a červíkem zajištěné, aby se neposunovalo.

Od: mkat®
Datum: 07.11.14 15:24

Tam na tom druhom klbu ,to vyzerá na maticu.Skuste do tych drážok dať nejaky plochý kus železa ,a bud na jednu alebo druhú stranu vyskrutkovať.Ten menší klb ak nemá aj z druhej strany dierku,tak by tam mohol byť skôr červík ,ako kolík.

Datum: 07.11.14 22:23

Zdravím,
sice doma mám stojan šicího stroje i to kolo jako díly, ale rozebíral to už někdo přede mnou, takže jak, to nevím. Co můžu ale říct - díra v kole je hladká a válcová, bez klínku, pera, drážky. Jen tam mám z boku náboje vyvrtanou díru se závitem pro šroub. Ae jestli je to originál taky nevím.
demontáž kliky bych viděl njlépe tak, že by se vyrobil speciální klíč z plocháče, aby šla odšroubovat ta matice s drážkami a pak bych zkoumal ten kolík, co je pravděpodobně v dírce na náboji. Buď ho vyrazit (pokud je díra průchozí skrz náboj) nebo ho odvrtat. Pa už se to rozpadnout musí chca nechca.
Jinak to litinové kolo (do středu jsm si vysoustružil osazený čep) používám jako podstavec osvětlovacího stojanu, al šlo by ho také použít třeba jako podstavec třeba pod slunečník - těžký a rozměrově je dostatečný.

Od: johanka22
Datum: 10.11.14 15:28

Děkuji Vám za odpověď - kolo je skutečně pěkné a taky mě napadlo si jej ponechat na nějaké využití - nemáte náhodou fotku toho osvětlovacího stojanu? Zní mi to jako zajímavý nápad. Předem díky a přeji pěkný den, J.

Datum: 10.11.14 17:15

Zdravím,
fotku toho stojanu nemám, ale nepředstavujte si nic složitého - kolo je prostě položené na zemi jako základna, ve středu, kde je díra je vložený válcový obou stranně osazený čep, která má 2 průměry - ten co je v díře kola, je tak velký, aby do díry kola šel zasunout a ten druhý je tak velký, aby na něj šla nasadit nějaká trubka, která po nasazení tovří vlastně svislou páteř stojanu ( u stojací lampy by se řeklo, že to je noha lampy). Na té pátěři jsou posuvně upevněny 2 otočná ramena, na nichž jsou zase otočně upevněna světla. V mém případě je to vyrobené z pozinkovaných vodovodních trubek - svislá je 3/4" a ramena jsou z trubky 1/2". Upevňovací elementy jsou soustružené a svařované s rameny. Samozřejmě by to celé šlo udělat podstarně jednodušeji.
Jinak to kolo by mohlo sloužit třeba i jako podstavec pod slunečník apod.
Jen zmínku k čištění stojanu šicího stroje - záleží asi jak který stojan, ale některé stojany vypadaly jako když jsou nastříkané barvou, ale není to barva, ale smalt, takže to nejde odstanit ani rozbrušovačkou - je to příliš tvrdé. Takže pokud nemáte stojan moc povrchově poškozený, omyjte ho a nechte ho třeba v původním nátěru, případně ho jen natřete, třeba černou syntetickou barvou (S 2013 industrol)

Od: johanka22
Datum: 10.11.14 15:24

Děkuji všem za rady, nakonec jsem musela pořádně držet nohu i kolo, aby se neprotáčelo a kloubem siou kroutit, nakonec se mi to podařilo odkroutit sundat kloub, z druhé strany vypadnul nějaký kroužek a bylo to uf, jsem ráda, že jsem nemusela použít fleksu apod. Stojan míním opravdu použit jako podstavec pro pracovní stůl, čištění a následnou opravu a ošetření plánuju

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.