Čím zazdít výklenek pod oknem?

Od: Datum: 06.11.14 15:21 odpovědí: 20 změna: 10.11.14 00:38

Dobrý den,

můžete mi prosím poradit co je lepší použít na zazdění výklenku pod oknem? Klasické cihly nebo Ytong, popřípadě jiný materiál? Logické mi připadá použít klasické cihly z nichž je dům, aby to mělo z tepelně-izolačního hlediska stejné vlastnosti. Ale potřebuji tam pak dát radiátor, proto jsem si položil otázku, jaký materiál by byl vhodnější z tohoto hlediska. Pokud tam budou cihly, předpokládám, že by akumulovaly teplo z radiátoru víc než Ytong. Ytong by zase mohl teplo víc odrážet do místnosti. Jaký je váš názor? Z hlediska pracnosti je mi jasné, že s Ytongem by bylo méně práce, ale o to mi nejde. Díky a všem přeji hezké odpoledne.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.11.14 15:32

Za mě jasně ytong.

Ohodnoceno: 1x

Od: novasa
Datum: 06.11.14 15:59

Tak za mě rozhodně tepelnou izolaci - polystyren, třeba s vrstvou cementové dřevotřísky (či jak se to jmenuje). Předtím zhotovit řádné konzoly pro radiátor. Na omítku hliníkovou folii odrážející teplo do místnosti. Zdeno

Ohodnoceno: 1x

Datum: 06.11.14 17:06

Novaso a co tam bude polystyren izolovat?

Tazetel-já osobně bych použil materiál,který by pro mne byl nejlevněší,tudíž asi portherm nebo heluz z odpadu v práci a lepil na pěnu,pak klasicky ohodil a štuk

doplněno 06.11.14 19:01: Bruku dobrý dotaz , s těma parketama *palec*.Pkd by zůstali souhlas! Jen lepidlo s perlinkou a na to jen štuk !
doplněno 06.11.14 20:21:

Perlinka a lepidlo v tomto případě ANO,štuk ANO,ale ne jednu vrstvu omítky navíc!

doplněno 06.11.14 21:30:

Ještě malé doplnění (poslední) na spoji bych starou omítku seškrábal tak aby vrstva lepidla s perlinou a štukem netvořila "hrb" a bylo to plynulejší,ale to závisí od zkušeností a praxe jak to kdo provede a tudíž jak moc to bude či nebude vidět!

Ohodnoceno: 0x

Datum: 06.11.14 19:09

Má to svůj důvod. Na polystyrén musíš nanést nějakou dobře přilnavou vrstvu. Mezi polystyrénem a zdí to bude chtít po čase praskat, tak proto ta perlinka a nějak se musíš srovnat se starou omítkou, tak to potřebuješ co nevíc rozfilcovat až do staré omítky. *stop*

Datum: 06.11.14 17:37

Dobrý den, jen bych se chtěl zeptat jak to bude s podlahou. Pokud tam chcete ty parkety pod tím budoucím dozděním nechat, tak bych sáhnul po polystyrénu. Mezi polystyrénem a parketami bych nechal spáru a tu pak vyplnil pěnou. Na polystyrén bych natáhnul lepido, perlinku a tu bych natáhnul i s lepidlem na oškrábané boční části stávajícího zdiva, tak alespoň 10-15cm. Pak bych na to natáhnul nějakou jemnější maltu i na ty boky a dobře rozfilcovat. Pro vyhlazení trochu štuku a zas rozfilcovat. Stejně asi bude trochu poznat, že jde o dodatečnou povrchovou úpravu. Konzole na radiátor budete muset ukotvit poctivě do zdiva za polystyrénem, hlavně kdyby to měl být litinový macek.

*uf* *placni*

Od: ondrej29
Datum: 06.11.14 20:34

Parkety sahající do výklenku jsem chtěl odříznout flexou, odstranit Vlysex pod nimi až na beton a na něj pak zdít.

Datum: 06.11.14 20:56

Já osobně bych to řešil tak, že pokud tam není nějaká slabá zeď, tak bych výklenek nechal výklenkem a pěkně bych ho celý vyplnil hezkým panelovým radiátorem, alespoň bude trochu schovaný. Pokud ale výklenek potřebujete skutečně zazdít, jednoznačně bych to provedl nalepeným Ytongem - rychle, přesně atd. Pořádně bych ukotvil radiátorové držáky a přivedl trubky. Před 8 lety v rámci rekonstrukce jsem všechny měděné trubky v místnostech schoval u podlah i rozvodových stoupačkách do zdi, že není vidět v místnostech ani jedna trubička, pouze ventily pod panelovými radiátory a je pokoj. Záleži na financích a vašem plánu, co budete chtít, to si uděláte...

Datum: 06.11.14 20:48

Odříznout parkety a dozdít ytongem. Cihlama to teoreticky jde také, ale je to zbytečně pracné.

Pokud použijete polystyren a povede se vám posunout rosný bod ve zdi, tak to teda potěš! Zateplení polystyrenem se vždy dává na vnější zeď.

Datum: 06.11.14 22:16

Polystyren tam určitě cpát nebudu. Souhlasím, že Ytongem by to bylo nejpohodlnější, ale nemůže to dělat nějaké problémy, když ten materiál má jiné tepelně izolační vlastnosti a nejspíš i odlišnou schopnost akumulace oproti původním cihlám?

Datum: 07.11.14 20:30

Ne, tady bych problém nepředpokládal. Ytong sice má trochu jiné vlastnosti, než cihla, ale běžně se s ním dozdívá cihlové zdivo a problémy to nedělá. Důležité je aby kvalitně navázal na původní zeď. Pokud je omítka nekvalitní (duťák) doporučil bych omítku odstranit a připepit Ytong přímo na očištěné cihly.

Datum: 07.11.14 23:41

Díky, Honzo :)

Datum: 06.11.14 21:00

Pokud zarovnat, tak Ytong.

Ale já bych nerovnal.

doplněno 07.11.14 09:01:

Odříznou dle potřeby, vyzdít z porobetonu, opatřit omítkou, zavěsit radiátor. Nevidím problém.

Zastanu se Hopa, když parkety neodříznete, vyzdíte zeď na parkety, určitě se nic nestane. Páč jsem viděl postavenou příčku na parketách, byla tam desítky let a nic to s parketami neudělalo.

Ohodnoceno: 2x

Od: hop®
Datum: 06.11.14 22:19

Já bych ten výklenek určitě nechal. A zvolil topení, které se mi do něj vejde a nebude mi čumět do místnosti a zbytečně zabírat prostor...

@honzacz proč odříznout parkety? Podle mne je to zbytečná práce, tedy i investice...

doplněno 06.11.14 23:40:

Omlovám se, že jsem neodpověděl přímo na dotaz, jen jsem vyjádřil svůj názor, někteří tazatelé to ocení, když je svými radami odradíme třeba od nesmyslného záměru.

Po odstranění prochcaného héraklitu bych udělal nové foto a tady ho zveřejnil, uvidíme více...

Pokud nechcete zdít na parkety, klidně investujte do jejich odříznutí, hlavně přesného, ať Vám lícují s novou zbytečnou předezdívkou. Když ale dáte na parkety proužek Mirelonu, který se používá pod plovoučky, a na něj vyzdíte ytong ukotvený do bočních zdí, bude to fungovat také.

Asi máte vůči mně jakousi averzi, předpokládám že se podle mých rad nezachováte a je mi to trošku jedno, stejně Vám přeji hezký den a šťastnou volbu... ;)

Datum: 06.11.14 23:07

Neptal jsem se jestli výklenek nechat nebo ne. V tom výklenku je pod malbou heraklit do kterého zateklo z vnitřního parapetu (na fotce to není moc vidět, ale parapet je ze dvou částí a právě tou mezerou tam zateklo starým oknem, které se taky musí vyměnit. Začalo to zapáchat, takže je nutné s tím něco udělat. Dá se předpokládat, že po odstranění heraklitu bude výklenek hlubší a tím pádem zdivo zbytečně zeslabené. Jednoznačně to chci zazdít a jestli radiátor bude čumět do místnosti je mi fuk (nebudu tam cpát nějaké litinové monstrum, ale hezký tenký radiátor).

Proč odříznout parkety? To je teda otázka. Jednoduše proto, že zdít přímo na ně by byla prasárna.

Datum: 07.11.14 00:41

Averze je silné slovo, spíš nechápu vaše uvažování: o odříznutí pár parket mluvíte jako o nějaké investici. Nebudu na to přece zvát firmu, která řeže laserem nebo vodním paprskem :) Jak jsem již uvedl, odříznu je flexou, takže mě to nebude stát vůbec nic. Stejně tak nechápu proč mluvíte o nutnosti udělat to přesně na desetinu milimetru - zakryje se to přece lištou, takže i kdybych to dělal se 2 promilemi, je to jedno. Navíc mezi parketami a zdí stejně musí být mezera. Zbytečné to vyzdění určitě nebude - narozdíl od heraklitu totiž unese radiátor (jinak by se muselo kotvit skrz něj dlouhými šrouby a z praxe souseda vím, že to stejně nedrželo, musel to předělávat, dávat chemickou kotvu apod.), dále se zlepší tepelně izolační vlastnosti zesílením zdiva. Takhle je tam zbytečně tepelný most. A k vaší "radě" zdít přímo na parkety už opravdu není co dodat. Jakékoliv zdivo vstřebává vzdušnou vlhkost z interiéru a vrací ji do něj zpátky. V tomto případě by se tak dělo přímo do parket (a to i přes Mirelon), které by ji v místě spoje nemohly odvětrat a začaly by hnít. V jediném v čem máte pravdu, že se podle vašich "rad" opravdu nezachovám. Hezký den i vám.

Od: kaka*
Datum: 07.11.14 01:01
Vyzdívka se musí omítnout a namalovat, při obojím by se do parket dostalo velké množství vody, takže dát YTONG přímo na ně je opravdu nesmysl.

Datum: 08.11.14 15:19

Podle toho obrázku bych předpokládal, že chcete tím dozděním dorovnat to ke stěnám, ale to bych řekl, že bude krátký parapet. Jinak doporučuji jednoznačně ytong cihly jsou silné 5 - 7,5 - 10 cm, takže si můžete vybrat. Je nutno odstranit svrchní část omítky, nalepit perlinku a po jejím vyschnutí nalepit ytongové cihly. Na tyto opět perlinku a pak už jen fajnovou maltu. Určitě to zvládnete i jako laik.

Datum: 08.11.14 19:24

Eskom-proč nejprve perlinku a pak ytongy?

To je nesmysl! Dozdít a perlinku přes spoj ytong - stará zeď!Ytongové cihly nejsou 5-7,5cm jsou 5cm,7,5cm 10cm atd!

Datum: 08.11.14 19:58

Pokud výklenek vyplníte EPS popř. Ytongem, jedná se o vnitřní zateplení a zvláště v případě EPS si koledujete o problém! Pokud nechcete použít cihly, což vzhledem k pracnosti a spotřebě malty chápu (i když na druhou stranu spotřeba nebude velká), upřednostnil bych vhodné pálené tvarovky např. od Heluzu. Nové se starým provázat buď zasekáním, popř. úhelníkem či roxorem. Parkety bych v onom místě odstranil, nebude to takový problém.

Datum: 10.11.14 00:38

Úplně souhlasím. Případného problému s EPS bych se bál taky, proto jsem již výše psal, že ho tam určitě dávat nebudu. Připadá mi logické dát tam co nejpodobnější materiál tomu původnímu, aby byl jakýkoliv problém vyloučen. Nejspíš zvolím cihly a maltu, i když s Ytongem by to bylo pohodlnější, ale tady nejde o pohodlnost, ale o jistotu. Stejný názor mám i na odstranění parket.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.