Jak provést koupi bytu

Od: Datum: 05.11.14 20:41 odpovědí: 15 změna: 06.11.14 22:02

Dobrý den,

máme zájem o koupi jednoho bytu.

Jsme kupující a chtěli bychom se poradit, jak byt koupit abychom nepřišli o peníze.

Jak postupovat případně existuje nějaká úschovna peněz?

Jak vše udělat?

Nevyznal by se v tomto někdo?

Děkuji mockrát za radu


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: janplinto*
Datum: 05.11.14 20:51

Ano, souhlasím, že předání peněz je při koupi bytu nejvíce ošajstlich. Úschova peněz je řešena smlouvou, zpravidla se o vše postará realitka a pokud s jejími službami nepočítáte, rozhodně pro tento krok zaangažujte právníka, neboť jde věru o hodně. Také dávejte pozor, jak je (časově) řešeno uvolnění bytu. *hej*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.11.14 20:52
avatar

My jsme to řešili přes notáře a u něj podepisovali i smlouvy. K němu se skládaly i peníze, ale on si za to něco vezme.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.11.14 21:08
avatar

Vyvarujte se úschovy v realitce. Případů. kdy kupující neměl peníze a ani byt už bylo dost. S tím notářem souhlasím. Zařídí vše. Od smlouvy, přes zápis do KN, odvedení daně z převodu nemovitosti a peníze uschová na zvláštním účtu. Kdyby došlo k variantě selhání notáře, tak stát je garantem. Sice to něco stojí, ale za tu jistotu se to vyplatí. Pokud jsou obě strany solidní, tak se domluví na úhradě rovným dílem.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: pavla2014
Datum: 06.11.14 15:42

Jak již se jiní zmínili, asi nejllepší je řešit vše na jednom místě - t.j. smlouva + notářská nebo advokátní úschova + návrh na vklad. U notářů je tato kombinace finančně zvýhodněna: http://www.notar.euweb.cz/prevody.html Advokát vychází levněji, ale rozdíl je v tom, že za notářskou činnost ručí stát a úschova není spojena s osobou notáře (když zemře advokát, budou Vaše peníze předmětem pohledávky v dědickém řízení, u notáře to je v rámci notářského úřadu, který převezme jiný notář jmenovaný ministrem). Nejméně bezpečná úschova je u realitky a to i když tato spolupracuje s advokátem:

http://zpravy.idnes.cz/advoka…px?c=A120919_175305_krimi_klm

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.11.14 21:21

Základní je zvolit si místo důvěry, kam složím (jako kupující) své peníze. V žádném případě oním místem důvěry nesjednávejte realitku, příliš nedoporučuji ani advokáta realitky. Pokud bude prodávající trvat na tom, aby peníze byly složeny do úschovy osobě, kterou si zvolí prodávající, trvejte na tom, že v kupní smlouvě bude dohodnuto, že povinnost kupujícího uhradit kupní cenu je splněna v okamžiku, kdy celá kupní cena bude složena na onen účet. Pokud by osoba, kterou si zvolí prodávající, peníze zpronevěřila, Vaše platební povinnost je ochráněna, peníze by musel vymáhat prodávající, ne vy, Vaše povinnost uhradit kupní cenu by byla splněna. Notář je největší jistota, ale je nejdražší. Stejnou, ale mnohem levnější službu Vám provede advokát, ale je potřeba vybrat spolehlivého advokáta. Bohužel, stále je více advokátů než notářů, co peníze zpronevěřilo. Před zpronevěrou peněz Vás neuchrání žádná pojistka, ta se na trestný čin nevztahuje.

Shrnu-li to: pro kupujícího je vždy mít v kupní smlouvě dojednáno, že povinnost kupujícího uhradit prodávajícímu kupní cenu je splněna v okamžiku, kdy kupní cena je složena do úschovy (notáře, advokáta, jiného subjektu). Toto ujednání je pro kupujicího základní. Ale vždy bude záležet na dohodě stran, prodávající bude mít pochopitelně zájem na tom, aby v kupní smlouvě bylo naopak stanoveno, že kupní cena je uhrazena až v okamžiku, kdy peníze přijdou na účet prodávajícího. Potom musíte dobře zvolit advokáta či notáře, přes kterého peníze půjdou. Ostražitý buďte vždy, pokud ono místo úschovy vybírá protistrana.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: petracka
Datum: 05.11.14 21:45

Ano nabízí mi to realitka, abych peníze schoval k nim.

Poté mi byla nabídnuta u nich úschovna, myslíte, že si mám vybrat nezávislou úschovnu jinde?

Nebo je to jedno i u realitky?

Děkuji

Datum: 06.11.14 08:53

Pokud si, jako místo úschovy, vyberete realitku, je potřeba, abyste ve všech smlouvách měl ošetřeno, že Vaše povinnost zaplatit kupní cenu je vůči prodávajícímu splněna v okamžiku, kdy peníze přijdou do úschovy. S tím ale musí souhlasit prodávající! Nestačí pouze smlouva mezi realitkou a Vámi.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.11.14 16:00

Byly případy, kdy některé realitky zpronevěřily takto uschované peníze. Osobně bych raději volil úschovu u notáře.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 05.11.14 21:55

Málo info, nepíšete o jaký byt se jedná. Asi se jedná u SVJ, nebo míníte družstvo či koho? Zjistěte si u? jaký je stav, co s byty zamýšlí, je zatepeno atd? Proč jdete přes realitku? Peníze lze uložit u notáře, ale ... tápete.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.11.14 10:48
avatar

já bych si našel svýho advokáta nechal ho sepsat kupní smlouvu a platbu provedl přez depozitní ůčet

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karkulka*
Datum: 06.11.14 17:24

Dobrý den, přoč potřebujete dávat někomu své peníze přes třetí osobu? Vytvořím smlouvu a dám do ní to,co oba účastníci potřebujeme. Dále spolu uděláme návrh na vklad do katastru. Vše spolu podepíšeme, společně ověříme podpisy, společně dáme na katastr a pak předáme peníze na doklad z ručky do ručky. Nejlépe si pohlídáte vlastní finance sami.A nevymýšlím si, toto je moje praxe.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petracka
Datum: 06.11.14 18:38

Dobrý den,

prodávající kupuje dům přes realitku, já kupuju byt od něj. Tato realitka MM reality mu nabídla, že mu udělá smlouvu mezi mnou a jím. Proto to je jakoby přes realitku. Když si nechám zpracovat smlouvu u realitky a nechám ji zkontrolovat u notáře nebo jiného právníka a úschovu peněz provedu u svého notáře, tak by to mohlo být vpořádku?

Děkuji

Od: karkulka*
Datum: 06.11.14 20:05

Já stále nechápu, proč máte potřebu dávat peníze někomu třetímu do úschovy. Nejdříve si připravte kupní smlouvu, na internetu je jich plno. Dejte si práci a dejte si do ní to, co sami potřebujete.Vylaďte ji spolu s prodávájícím tak, aby byly obě strany spokojeny. A pak si udělejte návrh na vklad do katastru- opět najdete na netu. A až bude vše hotovo, tak podepište, Peníze z ručky do ručky a v ruku ruce jdete spolu vložit do katastru.Jo,a to, že prodávající kupuje dům přes realitku se vás netýká.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pavla2014
Datum: 06.11.14 22:02

Nevěřte Karkulce, zavede Vás do lesa a tam Vás sežere vlk. Společné podání návrhu na vklad není žádnou zárukou pro kupujícího. Mezi podáním a zápisem může vzniknout celá řada skutečností - např. zápis plomby od exekutora. Toto lze ošetřit pouze úschovou, která může být notářská, advokátní nebo bankovní. Pokud z nějakého důvodu nebude kupující zapsán jako nový vlastník, obdrží své peníze zpět. Nechtěla bych být v situaci, kdy nemám ani byt ani peníze. Pak je pozdě bycha honiti a na Karkulce si nic nevezmete.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.