Nelze nahodit v domě elektrika

Od: Datum: 04.11.14 21:20 odpovědí: 16 změna: 04.11.14 23:16

Zdravím,

syn si hrál se šroubovákem a strčil jej do zásuvky (nic se mu nestalo). Vyhodilo to však elektriku v celém domě. Po opětovném nahození jističů dům je trvale ve tmě (světla,topení,zásuvky) kromě 1 zásuvky v kotelně. Předtím to však vyhodilo jistič hlavní a právě zásuvkový. Nyní mi na 2tarifním elektroměru svítí kontrolka 500 Imp/kwh i když normálně má problikávat. V zásuvce jsem závadu neobjevil a nevím si rady, co s tím. Na EONu mi řekly,že pokud po nahození hl. jističe elektroměr svítí a fíčko reaguje,tak je problém za ním a jich se to tudíž netýká. Poradí mi někdo,kde by mohl být problém?

Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.11.14 21:26
Já když si takhle občas hraju se šroubovákem , tak pak měním pojistku.Ty mám ale před hodinami,nevím jak vy.
Ohodnoceno: 0x

Datum: 04.11.14 21:29

Přívod je třífázový?

Před elektroměrem může být skříňka s pojistkama a tam se přepálila pojistka. Nejprve bych zjistil, zda je pod napětím hlavní rozvaděč domu (skříňka s jističi) na vstupech jističů. Pokud ano, tak ověřit, zda převádějí jističe. Pokud ne, hledat proti směru napájení domu.

Datum: 04.11.14 21:33

Ano přívod je 3-f a do skříně před domem se dostat nemůžu, je stará litinová a šroub v na ní je snad přilepený,nelze povolit. Napadlo mě tam nahlédnout, ale nedostanu se tam. Myslel jsem,že problém tam asi nebude,když v EONu říkali,že když svítí, tak to tam nebude.

Datum: 04.11.14 21:35

Napájení elektroměru může být z té fungující fáze, ověřte si, zda máte v domě všechny fáze pod napětím, pokud ne, může to být právě tou pojistkou ve skříňce.

Datum: 04.11.14 21:42
Nemusíte do skříně spojistkami, stačí najít 3f jistič,sundat kryt a změřit fáze.

Datum: 04.11.14 21:30

Pravděpodobně máte třífázový přívod. Pokud je vše nahozeno a máte i fíčko, tak ho dejte dolu a pak znova zapněte. Nejlépe by bylo dobré změřit přívodní fáze do domovního rozvaděče a podle situace postupovat dál.

Datum: 04.11.14 21:36

Neumím si představit, jak šroubovákem vyhodí celý dům. Vypadl chránič, nic jiného.

Datum: 04.11.14 21:38

Protože jističe NN nejsou selektivní.

Datum: 04.11.14 22:02

Od tazatele ještě nevíme zda chránič má. Pokud se fází nedotkl kolíku, tak chránič drží. Nemá důvod spadnout.

Jističe NN selektivní jsou, ale v proudech pro bytovou instalaci není možné selektivitu dosáhnout.

Datum: 04.11.14 22:09

Proudový chránič mám a normálně reaguje po nahození hl. jističe.

Datum: 04.11.14 22:18

Řešíme zde následek zkratu, nikoli přetížení. Zkratové spouště jističů NN už z principu své konstrukce nemohou být směrově ani dynamicky selektivní.

Od: lipa®
Datum: 04.11.14 22:17
Nejde jedna fáze. Tzv fejfara, pojistky na dome před elektromerem.
Ohodnoceno: 2x

Datum: 04.11.14 22:31

Tak jsem nakonec skřín otevřel (násilím) a zkontroloval pojistky a jedna opravdu byla špatná. Výměna proběhla hned v zápětí a vše funguje. Děkuji za rady!

Datum: 04.11.14 22:40

gratuluji!

Datum: 04.11.14 22:44
I já gratuluji! *smich*

Od: lipa®
Datum: 04.11.14 23:16
Nemáš zač ;) priste budeš vědít..

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.