Přesah na sousedovic pozemek

Od: Datum: 01.11.14 17:14 odpovědí: 19 změna: 14.09.16 20:39

Dobrý den. Potřeboval bych radu či zkušenost jak dále postupovat či co očekávat. Před 2 lety jsme koupili RD udělali jsme novou střechu a teď nás navštívil pán, který vlastní sousední pole s naším pozemkem a sdělil nám, že podle katastrální mapy mu zabíráme část pozemku. Jedná se cca o 30 cm pruh v délce cca 10 metrů. Tudíž je problém v oplocení - je původní zděné se základy a problém s přesahem střechy. RD je z roku cca 1950 a žádné dokumenty před koupí nemáme. Pánovi je 80 let a je ve vesnici vyhlášený prudič problematista. Není žádná domluva. Chtěli jsme proužek pozemku odkoupit, ale na tržní cenu či vyšší cenu nereaguje. Žádá po nás abychom zděný plot se základy posunuli o cca 30 cm ( oplocení už v době koupě Rd domu bylo - stáří oplocení cca 40 let) a dále žádá abychom zařízli střechu cca o 30 cm. Pán má exekuce a za proužek žádá několika násobnou prodejní cenu. Chce se jen na nás zahojit. Je možné či pravděpodobné, že zeď budeme muset zbourat a střechu nechat zaříznout jestli se s pánem nedomluvíme? Je možné aby soud nařídil nějakou výkupní cenu? Dům jsme v tomhle stavu koupili a o tomto problému jsme nevěděli. Děkuji za odpovědi ja by jste danou věc řešili či nějaké podobné zkušenosti.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: petrzach
Datum: 01.11.14 17:19

Pána slušně poslat do řiti. Při našem soudním systému ,než by se dočkal výsledku tak při svém požehnaném věku dřív umře. Ja se řídím heslem ...na hrubý pytel ,hrubá záplata.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 01.11.14 17:24

Což pán klidně umře, ale dědicové a nebo následný majitel může být stejně urputný jako on.

A neřešení situace může nadělat plno problémů do budoucna. Třeba při prodeji atd...

Pokuď střecha skutečně zasahuje na cizí pozemek, bylo by vhodné toto řešit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.11.14 17:19

V textu jsou nejasnosti. Jednou píšeš, že pozemek nechce prodat a podruhé, že chce několikanásobnou cenu.

Tak chce prodat pozemek či ne?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.11.14 17:29

V naší vesnici je to zcela běžné jev, že hranici pozemku tvoří zeď domu a běžná střecha má vždy nějaký přesah, pokud není extrémní, neřešil bych to a odvolal se na běžný stav v dané lokalitě. Nyní sousedovi vadí 30cm, za rok mu může vadit okap, protože i ten přesahuje.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.11.14 21:19

Cena stavebního pozemku ikdyž je to vedené jako pole je cca 2000,-Kč / metr nabízeli jsme 4000,-Kč/ metr a pán když by proužek odprodal, tak jedině za několik násobně vyšší cenu

Od: ben®
Datum: 01.11.14 17:26
avatar

Dobrý den, pokud se nenajde rozumné vysvětlení, resp. dohoda, že je to celé hloupost, tak nic nedělejte. Člověk, který má exekuce, bude jen těžko investovat do advokáta a soudních poplatků, zvláště, když výsledek není vůbec jasný v jeho prospěch. Počkejte si, jestli Vás bude žalovat, ale spíše ne. Jinak (bez rozhodnutí soudu) nic nebourejte. Zdravím!

P.S. I v katastrálních mapách, resp. na KN je pěkný nepořádek, tak je otázkou, kde je pravda.

doplněno 01.11.14 19:08:

Našel jsem starší článek k digitalizaci KN, tak si to přečtěte a vyhodnoťte situaci.

http://www.novinky.cz/bydleni…osti-zavaznym-parametrem.html

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 01.11.14 18:08
avatar

Ben má pravdu ,kdoví komu to opravdu patří.U nás se teť přeměřovalo v akci zvané digitalizace a některé pozemky po jejich přeměření kouskem patří někomu jinému než doposud .

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 01.11.14 19:18

A vy dáváte na pána, nebo jste si to nějak ověřili? Myslíte si, že by s tímto u soudu uspěl?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.11.14 21:25

Koukal jsem se na digitalizaci a tam je ten proužek useknutý. A když jsem šel na katastrální úřad, tak mě zprominutím poslaly někam, že mají daleko více starostí než tuto a kdyby to hledali, tak musím podat žádost s důkazem a potom že se to budou snažit dohledat. Ale je to prý na dlouho.

Datum: 01.11.14 19:42

Jak píší ostatní rádci. Nejjistější taktika v tomto případě je taktika mrtvého brouka. Čas hraje pro Vás. K jádru problému: Aby mohl někdo s jistotou potvrdit, zda hranice pozemku vede tam či tam (s přesností na oněch 30 cm), musel by si nechat pozemek zaměřit. Vytýčení hranice něco stojí (platí zadavatel) a jak píšete, pán nemá na takovou věc prostředky. Dle mého můžete spát klidně.

Pokud máte nepřekonatelnou potřebu zjistit, jak se věci mají, můžete si nechat pozemek zaměřit i Vy. Ale já bych to nedělal, jsou to vyhozené peníze.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: poseidon*
Datum: 01.11.14 19:58

Jedná-li s Vámi pouze ústně, tak je to známka toho, že si neví rady, protože takové majetkové nároky lze, proti vůli druhé strany, prosadit jedině písemnou formou (doporučené dopisy, žaloby, atd.). Přitom důkazní břemeno je na jeho straně. Pokud neztratíte nervy, tak ústním vyhrožováním se ničeho nedomůže. Myslím, že na případ by se mohl vztahovat institut vydržení, definovaný v občanském zákoníku (§ 1089 a násl.).

Ohodnoceno: 2x
 
Od: macek7411*
Datum: 01.11.14 22:14

Při měření pro potřeby katastru nemovitostí je to s přesností trochu komplikovanější. Tato měření mají katastrální vyhláškou č. 357/2013 Sb. předepsanou přesnost se střední chybou ±0,14

doplněno 02.11.14 14:34:

Tam vypadlo, že se jedná o 0,14m.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.11.14 16:12

Přečetl jsem si občanský zákoník bod 1089 a přesně se to vztahuje na náš případ vydržení. Nevíte jaké jsou podmínky dokazování? Udává se 10 let v dobré víře. Ale my jsme dům koupili pred 2 lety a s dřívějším majitelem nejsme v kontaktu. Stačí svědectví okolních sousedů? Či nejaký znalecký posudek, že ze je stará např. 30 let?

Od: atj®
Datum: 01.11.14 23:38
avatar

JOP přesně tak jak píšou všichni. Sr** na to. Chápu že máš obavy ale nesmíš se nechat zlomit takovou kravinou. Zajímavé, že na přišel teď po 40 letech nebo jak dlouho to bylo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.11.14 14:41

Ve Vašem případě by se mělo jednat o tzv. přestavek dle § 1087 z.č. 89/2012 Sb. Nic bourat nemusíte, vlastník sousedního pozemku má právo na náhradu onoho kousku zastavěného pozemku v obvyklé (tržní) ceně. Vlastníkem "zastavěného" pozemku jste Vy, pokud jste byli v dobré víře, že stavíte na svém pozemku.

§ 1087

Přestavek

(1) Zasahuje-li trvalá stavba zřízená na vlastním pozemku jen malou částí na malou část cizího pozemku, stane se část pozemku zastavěného přestavkem vlastnictvím zřizovatele stavby; to neplatí, nestavěl-li zřizovatel stavby v dobré víře.

(2) Kdo stavěl v dobré víře, nahradí vlastníku pozemku, jehož část byla zastavěna přestavkem, obvyklou cenu nabytého pozemku.

Ohodnoceno: 4x
 

 

Datum: 02.11.14 15:16
avatar
Poprosím aaellu o výklad pojmu:
Kdo STAVĚL v dobré ...
Tazatel nestavěl, ale koupil!
Může poslat souseda (ne tam, kam mnozí navrhují) za původním majitelem-stavitelem?
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.11.14 17:06

Pokud jsem dobře pochopila, je problém s přesahem střechy: tazatel koupil dům, rekonstruoval střechu a v rámci rekonstrukce střechy zastavěl vlastnicky prostor nad sousedovým pozemkem. Soused byl vlastníkem jak pozemku, tak prostoru nad tímto pozemkem. Pokud byl tazatel v době rekonstrukce střechy v dobré víře, že střecha zasahuje jen do prostoru nad jeho pozemkem, neboť se domníval, že sousedova hranice je dále a že mu, na základě kupní smlouvy, patří i pozemek pod onou střechou, stal se vlastníkem "zastavěného" pozemku. Pokud v dobré víře nebyl, věděl, že zasahuje i do prostoru nad sousedovým pozemkem, vlastníkem onoho zast.pozemku se nestal.

doplněno 02.11.14 17:22:

Jinak, co se týče přesahu "zdi" na pozemek souseda, tady by se samozřejmě mohlo jednat o vydržení pozemku, vzhledem k listině (kupní smlouva) + rozsahu (30cm á 10m) by to bylo reálné. Je potřeba onu část pozemku vydržet 10 let (včetně právního předchůdce tazatele) a být v dobré víře.

Shrnu-li to: tazatel může sdělit sousedovi, že měl za to, že na základě kupní smlouvy koupil i pozemek pod domem (logicky) a že střechou zahradil svůj vlastní pozemek. Vzhledem k tomu, že od prodávající neměl žádnou informaci o tom, že by koupený dům stál částečně na cizím pozemku, má za to, že je vlastníkem onoho pozemku z titulu vydržení. Pokud střecha přesahuje na vydržený pozemek, nejednalo by se o přestavek, neboť by střecha zasahovala do prostoru vydrženého pozemku, tudíž by nemusel sousedovi nic hradit. Tedy pokud v dobré víře uplynulo 10 let ... . Pokud by se to sousedovi nelíbilo, musel by se bránit žalobou.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 14.09.16 15:51

Je možné aplikovat institut přestavku i na stavbu postavenou 1928?. Řešíme ten samý problém, kousek střechy nám přesahuje na pozemek souseda a loni jsme kolem baráku opravili sokl který už byl zarostlý aby se kolem baráku dalo dobře obsekávat a nejezdilo se sekačkou až k omítce domu , starý sokl už byl propadlý a rozbitý. Nkde jsem se doslechl že přestavek lze aplikovat pouze u staveb které jsou realizované po 1.1.2014 tak to by byl tenhle zákon spoustu lidem na nic, přesahy střech jsou celkem běžné. Děkuji.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.09.16 20:39
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.