Obloukový průchod

Od: Datum: 01.11.14 11:47 odpovědí: 9 změna: 02.11.14 10:37

Zdravím, jak se technicky řeší stavba obloukového průchodu mezi dvěmi místnostmi? Dejme tomu, že mám klasický otvor pro dveře a chtěl bych obloukový průchod mezi kuchyní a obývákem o šířce 2 m a výšce 2,5 m. Stačí jen odsekávat zeď např. majzlíkem? A jak je to s překladem nad dveřmi, u obloukového průchodu se žádný nedělá?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.11.14 12:11

V paneláku se to třeba dělá z polystyrenu,natáhne do lepidla,perlinky a štuk.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.11.14 12:12
avatar

Pokud to není litý panel, tak to jen tak odsekávat majzlíkem ani nezkoušejte, zvlášť při takové šířce! Spadne Vám to na hlavu. Oblouky jsou samonosné, žádný překlad nepotřebují. Musí být ale provedeny podle určitých pravidel a výpočtů. Amatérsky se do toho určitě nepouštějte.

doplněno 01.11.14 12:16:

Tady se dozvíte víc

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 01.11.14 13:18
avatar

Dobrý den,

budete potřebovat posouzení statika!

Pak projekt a na základě toho stavební povolení.

Nemůžete si jen tak bourat, jak se vám zlíbí, neohrožujute jen sebe.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.11.14 13:21
avatar

Oblouk je možné udělat tak,že panelový hranatý průchod doplnímv koutech polystyrenovým obloukem a zatmelím nerovnosti.Lze to také provést pomocí sádrokartonu,který se nalepí na boční stěny a vytvoří se oblouk.Zakrytí se provede pomocí pruhu sádrokartonu,který se namočí a ohne do potřebného tvaru.V tomto případě není co bourat.Oblouk je dostatečně vysoký a průchodný.Zbude jen dokončit povrchové úpravy.Když jsem dělal přůchod mezi obývákem a kuchyní,kde je dřevotřísková příčka,stačilo použít rovinnou pilku ale je potřeba si dát pozor na elektrorozvody.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.11.14 13:53
avatar

"...panelový hranatý průchod doplním v koutech polystyrenovým obloukem..."

Jabrako, přečtěte si znova otázku.

"...obloukový průchod mezi kuchyní a obývákem o šířce 2 m a výšce 2,5 m". To těžko uděláte z panelákových dveří dolepením plystyrenu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bruk600*
Datum: 01.11.14 13:42

Dobrý den, pokud už máte nějakou zeď, tak je důležitě vědět, zda je to zeď nosná, nebo jen jde o příčku. Pokud je to příčka, tak lze vybourat zdivo a statiku domu to nijak neovlivní. Pokud bych boural příčku, tak bych ji odstranil až ke stropu, protože by vám ta horní část stejně spadla a možná i za krk. Poud by se jednalo o nosnou zeď, tak tady je to náročnější, protože musíte zajistit stálou nosnost této zdi a to se dělá tak, že se do zdi vsadí dostatečně nosný překlad a teprve pak lze pod překladem něco dělat. Tady by se statik a jeho rady moc hodily. Pokud jde o dům, který má ještě další byty, tak se taky musíte obrátit na majitele - společeství vlastíků a na úřad.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.11.14 14:57

Buďte originální a vytvořte klasickou přiznanou klenbu. Pro konkrétnější rady je potřeba více informací o zdi...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.11.14 10:05
avatar

Vaše otázka není pro amatéry.

Jestli chcete vybourat obloukový průchod do zdi, pak musíte postupovat opatrně, zvláště při šířce 2 m. Nestačí jen vysekat a zaomítat díru. Musíte udělat klenbu.

A navíc, jestli se jedná o nesnou zeď, pak do ní raději ani nesahejte.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.11.14 10:37

Když jsem si doma dělal oblouky v cihlových příčkách, tak jsem nejdříve zasekal překlady, odboural zdivo, následně rohy vylepil polišem a podle šablony vyřezal oblouky a natáhl lepidlem. Drží to již 20 let.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.