Špatné čerpadlo v topném systému?

Od: Datum: 01.11.14 08:52 odpovědí: 6 změna: 01.11.14 16:11

Dobrý den. Nedávno jsme začali topit v RD a topení hned od začátku začalo zlobit. Topila zpravidla jen jedna větev a ostatní byly studené. Když jsem topící větev zastavil, začala topit zase větev další atd. Říkal jsem si, že se to asi nějak rozeběhne až se začne pořádně topit a bude to v pořádku, bohužel není. Topení teď netopí skoro vůbec. I když zapnu jen jednu větev s jedním radiatorem, tak ten se nezahřeje celý, ale pouze horní část (zpátečka je úplně studená), přičemž i ta je horká jen nějakou dobu poté co zapne kotel a pak chladne. Kotel má strašně dlouhé pauzy - voda na kotli je horká, v radiátoru ne.

Může to být vadné čerpadlo? Je to jedinné co mě napadlo, systém jsem samozřejmě zkoušel už snad stokrát odvzdušnit, takže tím by to být nemělo. Zkrátka mi příjde, že čepadlo neprotočí vodu dokola ani přes nejbližší malý radiátor. Čerpadlo na první pohled normálně běží, jde regulovat rychlost...

Ještě doplním, jedná se o systém s nuceným oběhem, kotel plynový Dakon, expanznmí nádoba otevřená na půdě, radiátory plechové deskové, rozvod ocelové trubky...

Jinak čerpadlo je to tuším Wilo, každopádně už pěkně starý kousek, snad víc jak 10 let.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.11.14 09:20

Také to vidím na čerpadlo motor sice běží ale nemusí točit s vrtlkou Ještě může být i systém ucpaný nemáte tam nějaký fitrr ze sítkem?Ale máte rozvody v trubkách to je málopravděpodobné.Termoventily u kotle žádné nemáte?

Ohodnoceno: 1x
 
Od: marekt
Datum: 01.11.14 09:31

Asi se podívám na to čerpadlo...není náhodou i filtr v tom čerpadle? Jinak žádný filtr v rozvodech není. Termoventily u kotle nejsou, jen klasické kohouty - samozřejmě otevřené.

Od: josnow*
Datum: 01.11.14 09:31

Před čerpadlem by měl být filtr. Vypadá nějak takto. Když odšroubujete zátku filtru, je pod ním ploché sítko - je možné, že bude zanesené. Nejprve ale zavřete ventily před a za čerpadlem (a filtrem), ať nemáte potopu.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: marekt
Datum: 01.11.14 09:33

Ano. to je přesně to co mě napadlo po předchozí reakci. Toto tam je, zkusím na to kouknout. Zatím děkuji.

Od: osel59
Datum: 01.11.14 12:48

Dakony mají na výstupu vestavěnou směšovací armaturu, která udržuje kotlový okruh nahřátý a teprve horkou vodu pouští do systému. Trochu podobný proncip jako chlazení u auta. Trojcestná armatura obsahuje parafínový termostat. Ten když odejde, projevuje se to jak popisujete. Kotel nahřátý, že jej vypíná kotlový termostat, ale čerpadlo (rovněž WILO) vodu neprotlačí do systému. Se stejným problémem jsem se setkal na kotli Dakon 24 Dua. Vyměnit to dokáže i amatér, jen objednat díl, zkus zagooglit. Samozřejmě ale nejdřív zkontroluj ten filtr.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: marekt
Datum: 01.11.14 16:11

Tak už vše funguje jak má. Byl to ten filtr před čerpadlem - úplně zanesený.

Díky všem za rady!

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.