Služby kominíka, komu naúčtovat?

Od: Datum: 31.10.14 00:38 odpovědí: 13 změna: 31.10.14 19:12

Kteří nájemníci se mají podílet na placení služeb kominíků za prohlídky a čištění komínů? V domě je více nájemníků, ale jenom někteří užívají komíny, jiní mají v bytě wawky skrz zeď a komíny neužívají. Jak se mají rozpočítat služby kominíka? Platit je budou všichni nájemníci v domě a nebo jenom ti, co tam mají kamna do komína?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 31.10.14 00:47

Jedná se o družstevní dům, SVJ nebo jaký případ? V družstvu bych to vůbec neřešil a šlo by z provozních nákladů (vše je všech, nikdo není vlastník jednotky...). U SVJ bych rovněž nediskutoval - buď je komín v prohlášení vlastníka deklarován jako společný pro všechny (pravděpodobně) a nebo ne. Střechu taky neplatí jen ti, co jsou bezprostředně pod ní...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: roza*
Datum: 31.10.14 02:07

Dům je soukromníka a jsou v něm partaje (byty). Je to starý zděný činžák poblíž centra. Komínů je víc, každé komínové těleso má ještě několik průduchů vedle sebe. Dá se říci, že v minulosti každá kamna mívala svůj průduch (alespoň na patře). Nyní je situace jiná, v některém bytě kamna zrušili a mají wawky a nepoužívají komíny, v některém bytě stále topí uhlím a používají komíny.

Služby kominíka naúčtovat všem bytům a nebo jenom těm s kamny?

Datum: 31.10.14 02:11
avatar

Správně se mají služby přeúčtovat jen těm nájemníkům, kteří je využívají, ti, co nemají komíny. nemají ani důvod platit kominíka. Rozúčtovalbych tedy jen těm, kteří mají komíny podle počtu komínů, které jednotliví nájemníci využívají. Podobně je to i s výtahem, kdo bydlí v přízemí, tak za výtah neplatí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.10.14 09:22
avatar

Nemáte pravdu. Za údržbu komína platí pouze ten nájemce, který komín používá. Nepoužívané komínové růduchy by měly být takzvaně "oduznané" (kominickou firmou) a jejich sopouchy zazděné (plechové víčko nestačí). Takový komín samozřejmě není potřeba udržovat a tím pádem ani za jeho údržbu platit.

doplněno 31.10.14 09:30:

Střecha slouží všem, nejen těm co bydlí přímo pod ní. Její údržbu platí majitel domu. Soukromý komplet, u společného majetku samozřejmě všichni spolumajitelé. V domě bez střechy by se dloho bydlet nedalo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.10.14 02:19
avatar

Možná, že si uříznu ostudu (nejsem odborník přes stavby ani komíny), ale napadá mne, jestli kontrola komínů není povinná. Náš správce domu nechává pravidelně kontrolovat všechny komíny, přestože je už téměř nikdo nepoužívá. Náklady se rozpočtou mezi všechny ...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 31.10.14 09:14
avatar

Kontrolují se ty komíny,které jsou podle pasportu (plánu) provozované. Pokud komíny nikdo nepoužívá, nechte je "zavíčkovat" kominíkem, pak se nemusejí čistit a platit budete jen za skutečně používané komíny.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 31.10.14 06:17
avatar

kontrola komínů je tak už asi 3 roky povinná (jednou za rok), každý nájemník by měl mít stanovenou výši nájmu, kde by bylo zohledněno kdo komín má a nemá, tudíž kdo se na nákladech podílí a kdo ne, toť můj názor

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.10.14 08:38

Dobrý den, fakturované náklady za provedené kominické práce se rozúčtují pouze na byty, ve kterých jsou práce kominíka prováděny t.j. kde mají v bytě kamna, kotel do komína a taky karmu. Eva

Ohodnoceno: 1x
 
Od: buss
Datum: 31.10.14 09:47

Proč ten dotaz, barák má vlastníka a je na na něm a nájemci, jak se dohodnou. Vy si zajištˇujete kontrolu komína sami?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zita
Datum: 31.10.14 12:42

To jste vystihl: Jak se dohodnou... V případě nedohody přece někdo nebude platit službu, kterou nevyužívá!

Nebyl by to náhodou neoprávněný majetkový prospěch těch, co komíny užívají a ostatní jim na to ještě musí připlatit?

doplněno 31.10.14 14:18:

Dnes se tomu říká: bezdůvodné obohacení.

Datum: 31.10.14 14:32
avatar

U nás revizi a prohlídky komínů, rovněž plynového zařízení platí vlastník domu. Zrovna jako revize hromosvodu, pojištění baráků a podobné.

Důvod? Kolik je to ročně korun, děleno počtem bytů, děleno měsíce, + náklady na vyúčtování..když stanovím nájem o 100(150) Kč měsíčně více, co bude jednodušší?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: macek7411*
Datum: 31.10.14 18:40

Závěrem lze tedy uvést, že výtah je společnou částí domu ve spoluvlastnictví všech vlastníků jednotek a všichni jsou povinni se podílet na nákladech s výtahem souvisejících. Na nákladech na provoz výtahu se podílí dle svého spoluvlastnického podílu, na elektřině dle rozhodnutí shromáždění. Aby se některý z vlastníků jednotky na nákladech souvisejících s výtahem nepodílel, je vždy nutné usnesení shromáždění, přičemž pro provoz výtahu jde o souhlas všech (nikdo nesmí na shromáždění chybět a všichni musí souhlasit) a pro služby jde o ¾ většinu přítomných hlasů počítaných dle velikosti spoluvlastnického podílu. Proto jednoznačně tvdit, že přízemí nic neplatí je asi chybný názor.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 31.10.14 19:12

Vyhláška MF, která platila pro nájemní byty říkala, ... platí ti nájemci, kteří výtah užívají, avšak vždy nájemci bytů od třetího nadzemního podlaží. Nezakazovala tedy nehradit od nižších podlaží, mohli se dohodnout! Byla však jako protiústavní v roce 2001 zrušena! Takže už od 2002 měli za výtah hradit všichni, nebo se dohodnout. A vůůbec nejde o to, kdo a jak ho používá. Výtah je součástí domu, tedy všech vlastníků.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.