Postup topení s dřev. briketami

Od: Datum: 30.10.14 11:52 odpovědí: 7 změna: 31.10.14 11:47

Dobrý den,

Topíme valcovýmí drevenými briketami. Neni mi uplne jasny postup jak topit.

Muj postup. Nalamem par koleček briket, zapalim pepom a necham horet cca 20 min. když chýtí barvu do cervena, ale stale hoří tak tam položim na ně jednu briketu a necham otevřený sekundar i primár.

Po cca 20 min stahnu uplne primar a necham otevreny sekundar. Briketa hoří plamenem cca 30 minut. Po cca 60 min uz briketa nehoří jen žhne.

A teď...stahnut i ten sekundar aby mi teplo nešlo ven, nebo splynovani probíha i v čase žhnutí a mohlo by dojít k nekvalitnímu spalovani nebo dokonce "buchnutí" kamen?

Dekuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: topic
Datum: 30.10.14 12:18

Obecně málo vzduchu = nekvalitní spalování.

Záleží na kamnech - pokud jsou netěsnosti, tak i přes úplné uzavření může projít dost vzduchu pro hoření a pak to úplně zavřít můžete. Chce to vyzkoušet - nad komínem by se měl jen tetelit "horký vzduch", pokud jde vidět kouř tak je to špatně. Vzduchu musí být akorát, ani málo ani moc, platí to i pro žhnutí bez plamene.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: tom*
Datum: 30.10.14 12:38

Dekuji...

Drevoplyn se tvoří i při žhnutí nebo jen pri horení plamenem? Když to už jen žhne, mohu zavrit i sekundar aby neunikalo teplo? Nebo ne?

Od: jendad
Datum: 30.10.14 14:48

Záleží jaká máte kamna . jsou kamna stavěná na pomalé hoření a tam hoří dřevoplyn pod deflektorem.Mohu říci že je zde podstatně velký rozdíl ve spotřebě dřeva než u nás testovaných kamen na nominál

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 30.10.14 20:21

Ano, záleží o jaká kamna jde, anebo máte třeba "klasiku" se šachtou? Pokud by šlo o klasiku, pak nejefektivnější způsob je nalámat "nakrájet" na "kolečka" nebo lze i celé válce na šířku šachty vyskládat nahoře vyložit "kolečky" (aby žhavé nepropadlo dolů do šachty) a zapálit shora, kamna hřejí téměř jako s hnědým uhlím ovšem pro klasiku se Vám oplatí spíše uhlí hnědé, ( uhlí je přece jen lepší) dřevěné brikety jsou celkem předražené.

Jestli máte krbová kamna bez šachty, pak Vám také doporučuji podpalovat shora, tzn. vyskládáte "na plocho" co se vleze + i něco na ně a zapálíte nahoře "na hraničce", pro dobré rozhoření primár max. sekundár cca 1/2, jakmile se horní brikety dobře rozhoří, nastavíte vzdušníky "naopak", tzn. primár cca polovina sekundár o něco více, ale je to jen "orientační" záleží o jaká kamna jde. Po vyhoření, až brikety jen červeně žhnou přivřete přívody vzduchu do kamen na min.

Mají-li vaše kamna povoleny i brikety hnědouhelné, pak volte raději je, cenově jsou srovnatelné snad i levnější (jak kdy a jak kde) ale stáložár je mnohem mnohem delší Hnědouhelné brikety doporučuji "klasicky přikládat".

doplněno 30.10.14 20:33:

P.S.

Pokud tedy nejde o kamna s "pomalým hořením", jak zmiňuje pan Dibes, pak se brikety nechají vyhořet na "žhavé" a jakmile již nehoří plamenem ale jen červeně žhnou můžete bez obav stáhnout primár. i sekundár na úplně "malilinkatou" škvírku, nebo lze i sekundár úplně zavřít a ponechat již jen ten primár na malinko pootevřený. Nemusíte se bát k detonaci nedojde .-), leda že byste na žhavé opět přiložil! Tam pak pochopitelně musíte změnit nastavení vzduchů neboť jde opět o "hoření" , ale to je myslím jasné, pakliže tedy přikládat nebudete tak platí co jsem psal viz. výš, to samé platí i pro brikety hnědouhelné, malinko "specifické" jsou brikety rašelinové, tam ponechávám i ve stáložár. fázi více vzduchu na primáru.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: janm*
Datum: 30.10.14 21:10

Ještě pro "úplnost" doplním, tuhá paliva mají většinou dvě fáze spalování nebo chcete-li hoření , hoření plamenem a žhnutí. Jakmile palivo jen "žhne" vydává "žár", znamená to, že je již "odplyněno", "nejreaktivnější" "plynná fáze" tvořená těkavými látkami je již cca z 99% vyhořelá , místy se sice tu a tam mohou objevit ještě plamínky "modré" ale kamna můžete klidně stáhnout na min. a nehrozí žádný "výbuch" (většina plynů je vyhořelá)

Pro zajímavost, vezměme si například takový koks, udává se že obsahuje cca jen do 1% těkavých látek, proto "téměř" plamenem ani nehoří, jeho plamínky jsou malé čiré až namodralé barvy, toto palivo přechází v podstatě nedlouho po zažehnutí do "fáze" žhnutí aniž by zahořelo nějakým výrazným plamenem, proto je to palivo vhodné k "prohořívání ze spod" a produkuje v podstatě méně exhalátů než plyn. Z komína se nekouří a můžete topit (ve vhodných kamnech) v podstatě non-stop, proto byly kamna na koks i koks jako palivo velice oblíbené.

Platí, čím má palivo více těkavých látek tím intenzivněji viditelněji hoří plamenem, dřevo, hnědé uhlí, černé uhlí, velice kvalitní černé uhlí antracit až již v podstatě skoro "bez viditelného plamene"==koks.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: tom*
Datum: 31.10.14 08:59

Děkuji za vyčerpávající odpověď :)

Od: janm*
Datum: 31.10.14 11:47

Rádo se stalo.

Abychom Vám my "co nějaký pátek" už v kamnech topíme mohli poradit případně i "detailněji" je dobré uvést "typ kamen".

Mnoho zdaru v alchymii topení

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.