Ventil topeni-převlečná matka

Od: Datum: 29.10.14 09:32 odpovědí: 11 změna: 05.11.14 11:03

Dobrý den. Prosím o radu. Současně s otevřením ventilu se mi povoluje převlečná matka (viz vyznačeno na obrázku) a dochází k úniku vody ze systému, následnému zavzdušnění radiátoru a nutnému dopuštění otopného systému za nějaký čas. Pokud převlečnou matku přitáhnu více, tak již nelze otáčet kolečkem ventilu. Díky moc předem za rady.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 29.10.14 09:47
avatar

Dobrý den, předpokládám, že když podržíte převlečnou matku klíčem, tak nejde otáčet "kolečkem", protože hřídelka je zarostlá vodním kamenem nebo přirostlá k matici. Chtělo by to vyčistit tu hřídelku, aby se netočila spolu s maticí. Zkuste to octem (nechat ho déle působit) a potom asi drátěným kartáčem dobře očistit. Zdravím!

P.S. A bude tam i rez.

doplněno 29.10.14 10:03:

hujer123 - ale, to by se musela nejdříve vypustit voda ze systému, ne?

doplněno 29.10.14 10:43:

petr222 - záleží na tom, odkud ta voda přesně kape. Ale, tu hřídelku i matici by to chtělo vyčistit a potom by možná stačilo použít teflonovou těsnící pásku. Jestli tam je "O" kroužek si nejsem jistý, ale to by se musela (při demontáži ventilu) odpustit voda pod úroveň ventilu. "O" kroužky i další těsnění jsou stále v prodeji - v potřebách pro instalatéry (tam mají i tu pásku).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hujer123*
Datum: 29.10.14 09:52

Chtělo by to sundat tu černou plastovou růžici i převlečnou matici. Kolem hřídelky je O kroužek, který je patrně opotřebený. Vyčistit, vyměnit O kroužek a mělo by to být OK

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petr222
Datum: 29.10.14 10:20

Díky Vám oběma za odpovědi. Převlečná matka jde bez problémů sdělat na 3/4´´ ventilu z r. 1970. (viz foto). Dostanu na tak starý ventil koupit v železářství O kroužek? Musím odpustit vodu ze systému pod hranici ventilu při provádění opravy? Jak prosím provedu výměnu O kroužku? Nachází se O kroužek hned pod 1. ocelovým kroužkem na fotce? Omlouvám se asi za trapné otázky, ale nejsem instaláter... :(

Datum: 29.10.14 10:17
avatar

Toto zařízení je šoupě.Okolo hřídelky je natočena těsnící šňůrka,ta je dotažena převlečnou maticí.Ta má být utažena poměrně natěsno,pak se nepovolí aní zadřenou hřídelkou.Pár kapek oleje,nebo vazeliny na hřídelku neuškodí.

JABRAKA

Ohodnoceno: 2x
 
Od: petr222
Datum: 29.10.14 12:25

Když jsem zdemontoval převlečnou matku na jiném topení, tak jsem zjistil, že ocelový kroužek na ventilu topení, které je v pořádku, přímo doléhá k závitu. Na vloženém obrázku z 10.20 hod. je vidět, že je mezera mezi ocelovým kroužkem a závitem pro převlečnou matku asi 1mm. Z tama se tlačí voda ven, když otevřu ventil aby topil. :( Teď nevím, zda namotat koudel do této mezery a lehce ji naolejovat, nebo upustit vodu a povolit matku na obrázku kde končí šroubení. Pak dávat nějak O kroužek či teflonovou pásku po rozebrání ventilu zevnitř? S ocelový kroužkem nejde pohnout, aby se dotlačil ke šroubení. Díky za případné další odpovědi, na které mrknu bohužel až zítra.

Datum: 29.10.14 12:43
avatar

Uzavírací šoupě musíš zavřít,pak na těsnění tlak vody nebude působit.Odtlačíš dotlačovací kroužek těsnění a přidáš kousek těsnící teflonové šňůrky a kroužkem ji zatlačíš do mezery kolem hřídelky.Převlečkou dotáhneš a na rok máš pokoj.

JB

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 29.10.14 12:47

Ahoj. Jabraka ti to popsal docela srozumitelně. Do žádných mezer nic necpi. Uzavři ventil. Povol tu převlečku, stáhni ji a kartáčem očisti hřídelku pod ní. Vysuň ven tu objímku, co je kolem té hřídelky a kolem té hřídelky namotej kousek - závit až dva těsnící šňůry, co ji prodávají na metry v železářství, kde se specializují na prodej kotlů. Stačí ti jen asi 5 cm a z něho si ten pramínek odmotáš-rozpleteš. Až ji kolem té hřídelky dobře umístíš a zastrkáš, nasadíš na tu hřídelku spátky tu zatlačovací objímku a přiměřeně ji dotáhneš tou železnou převlečnou maticí. Ta šňůra se dá nahradit i slabým konopným provázkem, který protáhneš nějakou svíčkou. Do budoucna se hodí tu matku prostříknout nějakým olejem, proti jejímu reznutí. Nejideálnější řešení, je tyto staré šoupáky nahradit ventilama-spodkama pod obyčejnou rukojeť, nebo termohlavici. Napiš nám, jak se ti to zadařilo. Nemusíš se stydět si říct nějakému znalému známému, nebo řemeslníkovi.

Sakra Jabraka dobře i podruhé a rachlejc.!

doplněno 31.10.14 17:39:

Jasně Macku. Tohle není žádné šoupě, ale dvouregulační ventil. Na fotce, je na spodku ventilu vidět ten zajišťovací šroubek, té druhé regulace. Pro vyvážení otopné soustavy. Šoupě má takové delší a širší tělo. Je v něm taková dráha na pohyb toho šoupěte. Je dost rozdílné od ventilu. Ahoj.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: petr222
Datum: 30.10.14 10:28

Rozhodl jsem se naučit řešení tohoto problému odborně. Příští týden by měl dojít velmi dobrý instalatér, se kterým máme vynikající zkušenosti již z dřívějška. Budu se dívat, jak opravuje, protože občas nějakou převlečnou matku na jiných radiátorech musím během zimy dotáhnout, protože se během sezóny povolí. Příště bych si chtěl řešit tuto opravu již sám. Pokud se bude měnit celý kus nebo část šoupě, tak podám zprávu jak bude hotové + případně přidám i fotku. Jinak tam, kde to šlo, jsme v celém RD vyměnili již před lety staré ventily (šoupě) za termoregulační. Zrovna u tohoto šoupě, by se muselo navařovat, což zatím nechceme.

Od: petr222
Datum: 05.11.14 11:03

Ahojte. Slíbil jsem, že dám tento týden vědět, jak dopadla oprava... Předně chci napsat, že tato odpověď od humbeckera je naprosto správný postup. Takže smekám! Problém současného kohoutu v povolování převlečné matice spolu s otáčením kolečka topení do polohy otevřeno (topí) tkví v tom, že objímka na hřídelce by měla být volně otočná a jít sundat. Je totálně za ty roky zarezlá, ani se nehne a proto se to děje. Další důvod byla rez na hřídelce, což je vidět i na obrázku. Takže po očištění hřídelky smirkovým papírem se již nepovoluje při každém otočení kolečkem do polohy otevřeno. Je to ale nouzové řešení, protože se bude dávat zřejmě nový termostatický ventil v prosinci, pokud to jen trochu půjde i za cenu vaření trubek. Správně by se měla ještě sundat ta objímka na hřídelce a přetěsnit. Takže dokonalá odpověď! Voda z otopeného systému se odpouštět nemusela. Bylo ale potřeba dát misku kvůli kapání kohoutu při opravě. Jo, a abych nezapomněl. Polovina psala, že se jedná o ventil a 2. polovina o šoupě. Takže je to dvouregulační kohout. Ještě jednou díky všem, co se mi snažili pomoci...

Od: buss
Datum: 30.10.14 11:08

Vyměnit ventil!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: macek7411*
Datum: 30.10.14 23:35

Toto má být šoupě? Docela se bavím.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.