Wav nebo kotel

Od: Datum: 28.10.14 16:24 odpovědí: 8 změna: 29.10.14 19:09

Dobrý den,

koupili jsme byt ,kde jsou nainstalované zánovní Wav,vafky .Přemýšlíme,jestli máme ono topení zachovat ,či předělat na plynový kotel.

Velikost bytu je cca 65 metrů.čtyři místnosti,tedy 4 wafky.Ohřev teplé vody zajištuje bojler.

Díky za rady a názory.Pokud jsou potřeba další informace,klidně dám vědět.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.10.14 16:37
avatar

To záleží na mnoha okolnostech. Nový kotel + trubky+ radiátory + práce + všechna povolení a tlakové zkoušky = ke 100 000 se cena bude nebezpečně blížit. ;) Některé wawky, třeba v ložnici, nemusí ani hořet, stačí jen věčný plamínek. Jen úvaha.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.10.14 16:39

Ano s takovou cenou jsem +- počítal také,otázkaspíše je ,jestli to má význam.

Datum: 28.10.14 16:40

No, myslím, že teď se do případné výměny stejně pouštět nebudete. A na jaře uvidíte sám. Wavky nejsou špatné, jenom smrdí pod oknem. Obzvlášť pokud máte na baráku holuby. Pečený trus na mřížce výfuku je chuťovka. Ale bez holoubků to ujde. Měřte si průběžně spotřebu, ať se nedivíte. Ale já byl před lety s tímhle způsobem topení naprosto spokojen. Ložnici vytopil většinou jen "věčný plamínek" (teda - věčný byl jen přes zimu).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.10.14 16:42

chtěl bych rekonstrukci bytu začít dělat ted.Celkovou .Právě že musím udělat i elektroinstalaci ,vodu a spol.

Datum: 28.10.14 16:48
avatar

já myslím že nemusíte spěchat. Topení máte vyřešené a na vafkách se skoro nic nekazí. Jen by bylo dobré je nechat prohlédnout, zrevidovat a vyčistit. Ony totiž vafky mají velkou výhodu v tom, že je můžete zapojovat postupně a regulovat podle potřeby. Výrobce udává účinnost solidních 89 procent, což je skoro stejně jako u normálního dobrého kotle.

Kdybyste chtěli změnit zpúsob vytápění, pak by to zmanenalo dost velký zásah do bytu. Vafky ven, díry zazdít, namontovat nějaké ústřední topení, natáhnout trubky a hlavně, jednalo by se o zásah do plynového rozvodu. Na ten musíte mít projekt.

Radím : nechat vafky.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 28.10.14 19:59

nejsem plynař,takže to opravdu nehodlám dělat svépomocí.Jen zjištuji,zdali někdo poskytne nějaké argumenty pro wafky a nebo pro vytápění kotlem.

Jedná se mi o to,že když neudělám topení při momentální rekonstrukci,později to bude spíše nemožné a hlavně se toi i prodraží.

Datum: 28.10.14 22:43
avatar

Takže: wawky jsou většinou levnější při pořizování, méně poruchové a mají i levnější servis, to je dané jejich konstrukční jednoduchostí, další výhodou je, že pokud jich máte více, pak při poruše jedněch můžete topit ostatními. Pokud máte kotel, tak při poruše netopí nic.

Výhodou "kotle" je snadná regulace termostatem, můžete mít přes radiátor záclony až k zemi, radiátor je často tenčí a "hezčí" než wawky a úplně tichý - wawky tiše syčí a občas v nich "cvaká" a mohou přenášet přes odkouření hluk zvenku.

Nevím jaká je účinnost vašich wawek, možná, že topení "kotlem" bude o něco úspornější - i pro tu snazší regulaci.

A také záleží na tom, jak na tom bude kotel s odkouřením, kominické práce mohou instalaci kotle zatraceně prodražit. Vložkování komínu cca 1.000,- Kč za metr.

Také je potřeba zvažovat vše komplexně - ohřev vody: boiler je komfortnější, než průtoková plynová karma, ale můžete mít plynový kotel se zásobníkem - mít doma elektrický bioler a plynový kotel je trochu netypické, většinou se to řeší jedním spotřebičem.

Asi takhle: pokud jste dost "ve vatě" a můžete si bez problému dovolit i rekonstrukci topení, tak plynový kotel se zásobníkem teplé vody bude jistě komfortnější řešení. Ale wawky vydrží vpohodě i 20 let, a do 20ti letech budete byt určitě znova rekonstruovat, tak můžete vytápění změnit i později.

doplněno 28.10.14 22:48:

a ještě k boileru: boiler dá tolik teplé vody, kolik se v něm ohřeje, plynový kotel dá tolik teplé vody, kolik z něj stihnete vypustit.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 29.10.14 19:09

Moc díky,konečně nějaká kvalitní odpověd

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.