Jak ošetřit fasádu s černou plísní?

Od: Datum: 26.10.14 20:03 odpovědí: 9 změna: 01.11.14 02:18

Hezký večer,

na dřevěné fasádě chalupy se nám již řadu let objevuje černá plíseň. Pravděpodobně byla napadená již prkna, která prarodičům kdysi prodali na stavbu. Jednou jsme již černotu ze dřeva obrousili a fasádu natřeli vrstvou lodního laku, ale evidentně to bylo nedostatečné, neboť plíseň / začernání se nám vrátilo. Má někdo nějaký nápad, co s tím?
Soused mi poradil opět obrousit, napustit Bochemitem a pak natřít fermeží. Je to správný postup?
Přikládám fotografie původního stavu a po obroušení. Děkuji.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.10.14 08:11

Já bych to obrousil, napustil buď tím Bochemitem, nebo Lignofixem a potom natřel jak píšete fermeží, nebo nějakou (olejovou) lazurou. Řekl bych, že ten lodní lak tomu neprospěl.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: kjanik112*
Datum: 27.10.14 11:33

Myslím, že dřevo je modřín-ten časem venku pod bezbarvými laky začerná přímo spolehlivě. Takže bych to obrousil a provedl nátěr lazurovacím lakem s nějakým odstínem, vzhled původního dřeva bych předem vzdal- a ani montérky neoblékal.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: cihlomorka*
Datum: 27.10.14 19:53

Máte, pane, dobré oko. Je to modřín...

Od: vlada*
Datum: 27.10.14 16:11

Zdravím

Zatím jediné co se osvědčilo proti plísním bylo SAVO. Prodávají se různé druhy s různou koncentrací. Problém je že SAVO odbarvuje. Ale ve vašem případě by to asi nevadilo. Je to relativně levný a účinný způsob. SAVO plíseň nepřežije.

Vladimír

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.10.14 19:14
avatar

Dřevo by mělo "dýchat", takže lodní lak ani cokoli podobného není příliš vhodné. Doporučil bych opakovaný nátěr lignofixem, alespoň 2x a po proschnutí kvalitní olejovou lazuru. Klasická fermež zůstává dlouho lepivá a chytá prach.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: cihlomorka*
Datum: 27.10.14 19:58

Děkuji za názory. Ten lodní lak navenek skutečně nebyl dobrá volba, jen plíseň zakonzervoval ve dřevě. Zato jako konzervant vnitřního dřevěného obložení si ho nemohu vynachválit.

Datum: 27.10.14 21:02
avatar

Ano, ve vnitřních prostorech, kde je sucho, je lodní lak skvělý. Ale pro venkovní prostředí (a koupelny, kuchyně a pod.) se nehodí. Mikrotrhlinami se přes něj do dřeva dostává vlhkost, následně se ve dřevě rozpíjí a přes vrstvu laku už nemůže ven. Pro venkovní použití je právě proto vhodná lazura, dřevo chrání, ale hermeticky neuzavírá.

Btw: ten výkop před chalupou je past na slony, nebo potok?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cihlomorka*
Datum: 30.10.14 10:04

To je vyústění sedmimetrového podzemního kanálku, který odvádí vodu z haltýře.

A čistit to byla hrozná fuška ;)

Datum: 01.11.14 02:18
avatar

Haltýř je krásná věc. Možná by nebylo od věci dát do toho kanálku novodurovou trubku, jednak kvůli stabilitě, také pro jednodušší čištění a jako zábranu proti zarůstání.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.