Vedení kabelů el.instalace bytu

Od: Datum: 25.10.14 20:12 odpovědí: 7 změna: 26.10.14 18:24

Dobrý den,

mám dotaz,ve škole nás učili tahat elektriku jako obrázek jedna.Ale poslední dobou pozoruju, že elektrikáři tahaj elektriku viz obrázek dva.Je nejaký pravidlo jak se to má vest nebo je to jedno,vidím jen úsporu kabelu.Děkuji za odpověďSeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.10.14 20:25
avatar

Při zachování postupů a zásad je to jedno, způsob 2 je dnes moderní - smyčkování převážně pomocí wagosvorek, dělají se tak jak zásuvky tak světla, je to rychlejší, je méně krabic avšak kabelu se spotřebuje více.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zdenek84
Datum: 25.10.14 21:37

U světel to chápu,to už nějaký léta nepoužívam krabice a svorkuji wagosvorkama ve vypínači a v zásuvkách přímo zásuvka,ale u zásuvek mi šlo o to jestli tu kabeláž tedy už nemám vést nahoru nebo při té zemi jako jsou v urovni ty zásuvky

Datum: 25.10.14 21:50
avatar

Je to jedno, samozřejmě při zachování instalačních zón, volí se zpravidla lepší cesta vzhledem ke stavebním otvorům.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.10.14 22:18
avatar

První způsob bych použil jedině, pokud by byly mezi zásuvkama dveře, nebo nějaké překážky, znemožňující použít postup podle druhého obrázku. Proč zbytečně tahat kabel nahoru a dolu - na takové horské dráze by se ještě voltům udělalo blbě od žaludku.

Ale je pravda, že prvý způsob se objevuje ve starších instalacích, zejména pokud souběžně u stropu vede i světelný obvod - ale dnes už myslím není důvod "krabicovat" a tahat všechno od stropu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.10.14 22:23

pokud kabely nejdou šikmo nebo nějak klikatě přes stěnu, tak je to úplně jedno.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.10.14 23:47
avatar

ČSN stanovují základní podmínky pro bezpečnou elektroinstalaci. Tudíž je to takové základní minimum. Pokud udělám elektroinstalaci ještě bezpečnější, tak to není na závadu. Tudíž stejná instalace provedená různou technologií dvěmi elektrikáři je správná. Každý má svůj styl a snaží se dělat nejlevnějc. Druhý způsob je levnější a tudíž se upřednostňuje. Doma si dělám sice nadstandartnějc, ale platím si to sám.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vlada*
Datum: 26.10.14 18:24

Zdravím

Obrázek jedna je klasická instalace, obr. dva je takzvaný AMERICKÝ SYSTÉM. Popisovat výhody a nevýhody těchto zapojení je nad rámec této odpovědi. Obě jsou dobré a obě ve výsledku přináší fungující instalaci. Není zde ani úspora vodičů, spíš je to zvyk. Pokud je to možné kombinuju tyto dvě varianty podle situace. Nevýhoda AMERICKÉ INSTALACE je horší hledání poruchy (musí se demontovat vypínače a zásuvky), ale zase místnost nehyzdí krabice nad každým vypínačem a zásuvkou. Dobrý elektrikář to pozná citem.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.