Soused pozemek

Od: Datum: 25.10.14 16:22 odpovědí: 13 změna: 26.10.14 14:36
Dobrý den,mám na vás dotaz vlastním pozemek(který patří k domu koupený cca 13let), přes který jezdí soused ke svému domu už je to cca 25let dříve se dohodli že si udělají vjezdové brány můj problém je zda na to má právo, přístup ke svému domu a na svůj pozemek má a to pro chůzi neomezeně s obecní cesty mohu zakázat vstup na můj pozemek?Navrhoval jsem nájemní smlouvu prodávat a věcné břemeno nechci.Teď to začal řešit protože to do budoucna chce soused prodat prosím jak se zachovat mám nějaký PRÁVO?
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: elisek1988*
Datum: 25.10.14 17:25

Bohužel,

je zde tzv. právo vydržení. Jestliže soused v dobré víře užívá pozemek déle než 10 let jako by ho sám vlastnil, má nárok stát se jejím vlastníkem. Mrkněte do NOZ, nebo se zeptejte strýčka googla na toto právo.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 25.10.14 17:32

Chybí dobrá víra. Předpokládám, že soused ví, že pozemek není jeho. Navrhněte nájem nebo nic,

Ohodnoceno: 1x

Od: how
Datum: 25.10.14 17:37

Váš dotaz je sice zcela nevinný, ale důsledky jsou dalekosáhlé. Doporučil bych Vám potřebný kus pozemku odprodat sousedovi. Být na místě souseda, postaral bych se, že byste nabídl odkup těch pár metrů, které jsou pro něho nezbytné.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 25.10.14 19:50

Já bych se šel podívat na obecní úřad do jejich evidence,zda tam náhodou nemají k dané věci nějaké povídání. Třeba to kdysi někdo vyřešil. No a současně by mi tam i odpověděli na moje otázky,protože to mají v "péru" a berou za to plat.To hlavně proto,že mluvíte o sjezdu z obecní cesty.

Datum: 25.10.14 19:52

Bylo zřízeno věcné břemeno? Nebo smlouva? Je sousedův pozemek přístupný i z obecní cesty, nebo jen přes váš pozemek? Každopádně - pokud soused užívá vaši věc, tedy i pozemek, máte právo na přiměřenou náhradu, tedy vpodstatě nájem.

Od: pat
Datum: 25.10.14 21:36

děkuji

- jen prosím co je dobrá víra

- pozemek ví že je muj

- prodat nejde jezdím tam i já

- přístup s obecního pozemku ma ze své předzahrádky,kde může parkovat a dojit si k domu ke dveřím pár metru po svém pozemku

- dříve si jenom určily že si udělaji na mém (přes můj) pozemku každý vjezd, ale to je vše

Datum: 25.10.14 21:39

věcný břemeno není evidováno ,je mají v kupní smlouvě když kupoval barák soused že si to dřívěší majitele dohodli a udělali si každý svojí branu na svuj pozemek

Datum: 25.10.14 22:35

Takže každý má na svůj pozemek svou bránu? V tom případě nejspíše nelze uplatnit věcné břemeno ani vydržení práva. Vecným břemenem lze zatížit pozemek ve vyjímečném případě, tedy např. pokud by soused neměl žádný jiný přístup na svůj pozemek. Pokud je zde možnost, aby se mohl z komunikace dostat přímo na svůj pozemek, není zde žádný právní důvod, aby využíval váš pozemek.

Datum: 25.10.14 23:16

před branami je muj pozemek přes který mě soused jezdí a já ho taky musím využívat ke vjezdu

soused ma s obecního přístup na před zahrátku u svého domu kde je možne zaparkovat auto a zní projít kolem domu brankou na zahradu a ke dveřím

a pokud chce jet autem až na dvůr před vchod jezdí přez muj pozemek

navrhoval jsem nájem ale prý je to k ničemu nemuže to dobře prodat

děkuji

Datum: 26.10.14 01:46

Pokud má možnost parkovat na svém pozemku, pak nejspíše není důvod k užití věcného břemene, případně jen v minimální míře, např. pokud by pro údržbu své nemovitosti nezbytně potřeboval projet na dvůr s nějakou technikou a pod. Nicméně myslím, že zde stěží věc vyřešíme, doporučoval bych obrátit se na advokáta specializovaného na občanské právo a celou věc definitivně ošetřit. Pokud by soused váš pozemek užíval, máte právo na přiměřenou náhradu.

Datum: 26.10.14 07:48

Dobtá víra znamená, že soused z nějakého důvodu věří, že pozemek je jeho. Například koupí pozemek, který je oplocen. On se o něj stará a užívá jej v dobrévéře, že je jeho. Pak vedle koupí pozemek někdo jiný a rozhodne se na něm stavět. Zaměří stavbu a při tom se zjistí, že plot je posunutý. Pak bymohl nastat institut tzv, vydržení, pokud dobrá víra trvá minimálně 10 let.

Od: buss®
Datum: 26.10.14 08:28

Zde se to nevyřeší, n názorů. Nepíšete, zda je třeba na katastru břemeno, zda byla s původním vlastníkem nějaká dohoda ... Jezdí léta, je to už zřejmě komunikace, nechal jste ho jezdit 13 let. Oploťte si to a uvidíte, jak bude reagovat. Jinak trocha zmatený dotaz (věty..nájemní smlouvu prodávat). Svá práva máte v OZ. Jednejte, poslední instancí je soud.

Datum: 26.10.14 14:36

na katastru břemeno není a já ho nechci a kté nájemní smlouvě prý je k ničemu chce to do budoucna prodat a bez přístupu na zahradu prý je k ničemu ale na svém pozemku parkovat může

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.