Teplovzdušný výměník ke krbovým kamnům?

Od: Datum: 25.10.14 09:55 odpovědí: 21 změna: 27.10.14 16:16
avatar

Dobrý den,

Máme kanadská krbová kamna, průměr kouřovodu 150mm. Teď jsem viděla výrobek : Teplovzdušný výměník, který se vsadí, jako mezikus do kouřovodu od kamen. Máte s tím někdo zkušenosti? Stojí to skoro 2000 kč, tak jestli to má opravdu cenu pořizovat, nebo je to jen zbytečnost? Bude to mít nějaký výsledný efekt? prosím poraďte.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: 111®
Datum: 25.10.14 10:07

no postaru se tomi říkalo gayo..no když máš pochyby, tak si kup pár kroužků co jsou kolem ústí do komína a navleč je na kouřovod..se budeš divit...čím větší plocha, tím více předaného tepla..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ola®
Datum: 25.10.14 10:15
avatar

No právě, uvažovala jsem jenom o těch žaluziích, které se přitlačí na kouřovod. Tak jestli by nestačily jen ty žaluzky, místo tohoto výměníku? Jde mi o to, zda opravdu pocítím výsledný efekt?

Od: 111®
Datum: 25.10.14 10:50

já myslím že ano, nemám zkušenost, ale těmi komínky bude proudit luft tím lépe, čím bude větší rozdíl teplot pod a nad výměníkem..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.10.14 12:02

u nás se tomu říká čert měly jsme ho na petrách a nám pomáhal.Jestli vám pomůže těžko z hlavy říct.Někdy uniká i 60% procent tepla do komína záleží jak topíte a máte nastavené klapky.Po lopatě:když máte komínovou rouru při normálním topení horkou tak se vyplatí jestli je vlažná nebo studená tak zbytečná investice

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 25.10.14 16:56

Na moderní kamna s vysokou účinností a tedy nízkou teplotou spalin NEDOPORUČUJI! Žaluzie na kouřovod jsou placebo, neboť není zajištěn kvalitní přenos tepla z kouřovodu např. svárem.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: moto®
Datum: 25.10.14 17:22
avatar

Koupil jsem toto a zdá se, že to funguje, mám to tedy zatim chvíli: http://www.srovnanicen.cz/q/teplovzdusny%20vymenik%20mars/

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 25.10.14 18:41

"Podstatné" už bylo řečeno, já bych jen podotkl, že v případě kanadských kamen bych asi výměník nedával, neboť jestli se nepletu u těchto kamen zvláště provozovaných v režimu "pomalého hoření" by mohlo dojít ke zbytečnému "dochlazení spalin" čímž se zase "sníží" o něco tah, tak aby Vám kamna potom hořela "optimálně" a nebyly problémy.

U "klasiky" (šachtová kamna) záleží jakým způsobem se topí, jestli klasicky přikládáme pak "gájo" (čert, dědek) může dobře posloužit, v případě odhořívání už být také nemusí, ale samozřejmě záleží o jaká kamna konkrétně jde a zdali je provozujeme "nárazově" na vysoký výkon, nebo spíš na nižší a delší výkon.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jendad
Datum: 25.10.14 19:37

Pan janm řekl to podstatné . Já bych doplnil , že vyměník zvyšuje vykon . Pokud chcete vyšší vykon pořidte si větší kamna. Budete mít větší topeniště , delší dobu hoření , větší konfort. U těchto kamen pravě je předpoklad , že je budete hořet pomalu a na to jsou stavěna. Duležitá je zde kvalita dřeva (nízká vlhkost ve dřevě) , aby fungovalo dobře sekundární hoření a vy jste mohli provozovat kamna přivřená (málo tepla do komína)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ola®
Datum: 26.10.14 08:47
avatar

Jen pro info: Kanadská kamna SUPER 27, výkon 16 kw, využíváme pro vytápění poschoďového domu. Jsou dole v hale, kde vytopí 4 místnosti a teplo jde i nahoru, schodištěm, kde vytopí další 3 místnosti. Topíme 3 roky starým smrkem, polena 45 cm. Po naložení plného topeniště a složení ohně, topíme v režimu start (otevřená páčka-přívod vzduchu) až do teploty (spalinový teploměr na kamnech) min. 300 stupňů, pak páčku uzavřu a nechám kamna svému osudu. Teď v tomhle počasí, tam pak přiložím ještě jednou odpoledne a teplo vydrží až do rána. Ve velkých mrazech, topíme v kamnech nonstop, to přiložíme velká polena kolem 21.00 hod, zase necháme rozhořet a pak přistavíme, přikládám pak až kolem 7 hod. ráno, zase do plna, bez skládání ohně a vynášení popela. Měřila jsem teplotu na kouřovodu ve výšce cca 50 cm (od napojení kamen) a byla 210 stupňů.

Ještě jsem zapoměla, na kamnech máme postavený samočinný ventilátor, který sám začíná fungovat, teplem. Ten mám vytočený na schodiště, aby tem šlo nejvíce tepla. Výkonově nám tyto kamna přesně vystačují, jen bych chtěla vědět, zda by ten výměník ještě navíc udělal nějakou lepší službu, když do komína jde teplota cca 210 st. Komín máme vyvložkovaný průměr 150mm a je vysoký cca 8 m od napojení kamen, tah má dobrý a před napojením do zdi máme na kouřovodu klapu, kterou dle potřeby přivíráme.

Má podle Vás cenu, ten výměník pořídit?

Od: jendad
Datum: 26.10.14 09:31

V tomhle bych byl opatrný . Vyměníkem mužete ochladit spaliny natolik , že komín už muže v horní části začít kondenzovat vlhkost . Uvědomte si že komín je motor , který pohání kamna. Příliš ho ochladíte a taky to nebude dobré . Kamna fungují jinak než naše klasická . Ty u nás jsou testována na nominál a řádně jimi prohřejete komín , což u těch kanadských je jinak . Tam se spaliny mohou opravdu loudat A jestliže máte nad kamny cca 200°c , tak nahoře v komíně muře být třeba 80°c .

Jinak kamna nemusíte roztápět na 300°c . Mužete na plotně cca 200°c a přivřít na 1/2 , za dvě tři minutky na 1/4 atd a na plotně se mužete loudat okolo 220 °c . Hlavní je aby vám začaly hořet plamínky shora z těch dírek sekundáru v deflektoru.Aby vám začal hořet dřevoplyn (jen se vlní z komína)

Taky mužete nakládat dřevo jiným směrem . Máte čtvercové topeniště a ted ho nakládáte polena směrem jih-sever . Ale mužete nakládat polena vychod - západ . Vyhrábnete žhavé dopředu a odzadu narovnáte polena jak do mělkého topeniště a postupně ho zarovnáte .

Pěkně je to ukázáno na tomto posledním videu http://woodheat.org/wood-heat-videos.html

Tím vám hoří dřevo jen odpředu a plameny se nedostanou dozadu v topeništi . Nižší vykon , nižší teplota a delší doba hoření . Mužete použít taky kombinaci . Spodek topeniště zarovnáte vychod - západ, a horní řadu nrovnáte křížem jih - sever . Vyzkoušejte a uvidíte jaké budete mít vysledky s teplotou

Ohodnoceno: 2x
 
Od: janm*
Datum: 26.10.14 10:19

Jak píše pan Dibes, uvedu vlastní zkušenost, mám kamna, která mají průměrnou teplotu za odtahovým hrdlem 286 st.C, řeknete si, je to ještě poměrně "vysoká teplota" v porovnání s kamny kanadskými a i jinýmy beze sporu ano, ale tepelný výměník (gájo, čert) bych už na ně nedal, v porovnání s kamny které mají cca 350 st. C (+,-) za odtahovým hrdlem už je těch 286 st. "podstatně méně" (rouru ani při velmi vysokém výkonu "nedostanete do červena", nehledě k tomu, že topím "stáložárně" kdy je teplota nezřídka daleko nižší než oněch průměrných 286 st) takže mají-li kanady 200 st.C osobně bych tam nic nedával, dle mých zkušeností tím už "moc" nezískáte, ba může to být spíš i kontraproduktivní.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 26.10.14 10:37

Zkrátka dnes je cílem většiny výrobců vyrábět kamna, co nejúspornější (nejúčinnější) s čímž souvisí i to, že kamna předávají většinu tepla svým povrchem (pláštěm) a minimum dávají do komína, dříve se "ceny" a tím i spotřeba energií "moc neřešily" palivo bylo levné,levnější, kamna dávali dost tepla do komína čímž nebyly problémy s klasickými komíny, lidé nezateplovali nebyly problémy s tahem (škvíry) a když lidé chtěli "vytěžit" z kamen "více" instalovali na kouřovod čerta.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ola®
Datum: 26.10.14 14:12
avatar

Děkuji velice za info. Výměník tedy nepořídím Ještě se zeptám, co říkáte na tu žaluzii na kouřovodu? Je to jen estetická záležitost, nebo to také něco tepla přidá?

Od: hledani
Datum: 26.10.14 15:10

Když se tam netopí je zbytečnost.Lépe vyzní ,si jedním tělesem ústředního topení na měřák vytopit další místnosti kde měřáky na tělesech mám ale topení nezapnu aby měřákyneměřili.Investice to sic je, ale za dva roky mám vše nazpět .Místnosti vytopím jako ,když jsou zapnuta všechna topení.Výměníky typu plynové lednice.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: 111®
Datum: 26.10.14 15:39

no jenže ty měřáky měří i teplo odjinud, ony reagují vždy, jinak by takových byla celá republika...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 26.10.14 19:10

Záleží na vás , jestli se vám to líbí. Jak jsem psal 300°c na plotně je docela dost . Začal bych s ubíráním vzduchu dříve .

ještě mě napadlo . Používáte komínovou klapku na kouřovod? Ta se dává hned za kamna a dělá dost velký rozdíl v tahu . Já mám poloviční komín a je to sakra rozdíl (mám komín nerez stavebnici s izolací) . Takže zatopím , rozběhnu kamna na 200°c na plotně a zavřu klapku na kouřovodu . Pak stáhnu kamna na cca 1/4 až 1/6 . Kamna běží cca na 240 -270°c na plotně a 1/2 metru nad kamny je teploměr na kouřovodu cca 120-150°c

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ola®
Datum: 26.10.14 19:46
avatar

před napojením do zdi máme na kouřovodu klapu, kterou dle potřeby přivíráme. Ono přímo v návodu od výrobce se uvádí u kanadských kamen, teplota roztopení na cca 300 st. a pak stáhnutí přívodu vzduchu a také mírně přivřu komínovou klapu a pak mi kamna opravdu spalují, vlastně dřevoplyn. Hoří modrým plamenem jen v horní části pod dyfuzerém.


 

Od: jendad
Datum: 26.10.14 20:18

Tak to provozujete správně (ten modrý plamen) . Ale teploměr ukazuje správnou teplotu plochy ke které je přiložen , ale vnitřní teplota plynu je pomale dvojnásobná . To znamená , že pod plotnou máte asi těch 600°c . Dřevoplyn se taky spaluje při cca 600°c , ale on se spaluje pod deflektorem u těchto kamen . Takže klidně mužete stáhnout na těch 200°c na plotně , oni se ty spaliny pod plotnou ochlazují . Přeci jenom není dobré tak ty kamna rvát , a teploměr je lepší dát dozadu ke kouřovodu , at nečte hned tak vysoké teploty na začátku plotny. Nejlepší ukazatel je kouř z komína. pokud je nízká teplota , tak se vám z komína kouřý takový modrý dym . To je klasika ,co se všude na vesnici vidí . Jakmile ,ale máte správnou teplotu , tak z komína se jen tetelí a nic nekouří . To právě se vám zapalují ty ohýnky pod deflektorem . To si schválně vyzkoušejte . Zbytečně tak při roztápění pouštíte hodně energie do komína

Jak jsem psal , roztopit drobným dřevem na cca 200°-250c na plotně(vzadu) a naložit a znova nechat rozhořet a pak zavřít klapku a stahovat ovládání . Záleží opravdu jaký vykon chcete a mužete kamna regulovat od těch 200 až do 400°c na plotně . To je tak hraniční teplota co kamna vydrží . Těch 400°c nepřekračujte . Litináky se doporučuje max. 350 , ocelová svařená vydrží více .

Z

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ola®
Datum: 27.10.14 06:40
avatar

Ano, vyzkouším. Nám nejde z komína skoro nic, pouze při roztápění bílý kouř. Sousedé říkají, že nám jde z komína bílý kouř, jako když oznamují zvolení papeže . Před kanadskými kamny, jsem měla normální krbová kamna Falum. Už bych nikdy neměnila. Musel se každý den, vynášet popel, každý den čistit sklo, přikládat každou hodinu, ráno znova zatápět, no fuj. Takže to srovnání s kanadou, je jako jízdní kolo a letadlo. dnes je 27.10. a já ještě letos nevynášela popel! Jo a ještě jedno pozitivum, ve starých kamnech jsem musela mít špalky naštípané, jinak to nehořelo, teď dávám rovnou celá polena, hezky od zadu a jen ve předu na roztápění hodím menší, nebo rozštípnuté polínko. Pak už tam na další přikládaní cpu celá polena. Déle vydrží hořet, déle spaluji dřevoplyn. Opravdu tím vytápíme, jako jediným zdrojem 2 patra, velké místnosti, velké chodby, vlastně dvougenerační dům. Jasně, že by byla lepší krbová vložka a průduchy do místností, ale to by byla tak velká rekonstrukce, že nepřichází v úvahu.

Od: jendad
Datum: 27.10.14 09:14

Ještě mě napadlo , pokud chcete opravdu velký vykon a potřebujete kamna topit na takto vysoké teploty (cca 300°c a více) , tak si pořidte ten elektrický ventilátor pod kamna . Ten dost podstatně ochladí kamna a přenese do vzduchu teplo než konvekcí a tím malým ventilátorkem. Co jsem četl , tak se doporučuje spíše na nízkou rychlost a automat (pouští tepelné čidlo) . To znamená zapíná se až se kamna nahřejí na určitou teplotu a pak se automaticky vypne až chladnou

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vlada*
Datum: 27.10.14 16:16

Zdravím

Určitě se zvýší účinnost, ale ochladí se kouř a klesne tah komína. Trochu hůř se zatápí. Ale doporučuju.

Vladimír

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.