Požár od kabelu k lampicce 50 let staré

Od: Datum: 25.10.14 01:17 odpovědí: 5 změna: 25.10.14 09:33
Ahoj, před chvilkou mi volala sousedka, že mi v bytě rve hlásič kouře. Než jsem odjížděl, hodil na kabel k 50 lete lampicce krabici. No a to byl problém, musela se stáhnout izolace kabelů a od toho to začalo doutnat. Byl jsem pryč max 20minut. Začala prohorivat ta krabice. Vše jsem uhasil a není mi jasný, jak to od toho mohlo chytit. Když by se zkratovali, tak to by musel vypadnout jistič ne?
doplněno 25.10.14 01:43: Díky za odpověď, kabel byl klasická stara fkexosnura, izolace jednoducha, asi měkčený plast potažen látkou. Byl už hodně starý, takže ta izolace byla asi zpuchrela.
doplněno 25.10.14 01:45: Jinak jističe jsou celkem nové, Asi z r. 98, predelavala se rozvodná skříň kvůli primotopum a hdo.
doplněno 25.10.14 09:05: Tak jsem dneska prohlídnul ten kabel, jako nejpravděpodobnější se mi jevi to, že se o krabici sloupla izolace a v místě dotyku vodičů se to začalo zahřívat...

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: buss®
Datum: 25.10.14 01:22

Nemusel vypadnout jistič, netekl dostatečný proud.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 25.10.14 01:36

Pokud je jištění funkční a zkratový proud je tak velký, aby jistič vybavil, tak ano. Ovšem často má místo zkratu vyšší přechodový odpor - nevznikne tvrdý zkrat - a v tom případě může obvodem protékat proud, který je nižší, než vypínací proud jističe, Pak se místo zkratu jen ohřívá na vysokou teplotu, vpodstatě funguje podobně, jako elektrický vařič. Vodiče v přívodu mohly být už poměrně silně zoxidované a vrstva koroze funguje jako izolant, takže k plnému zkratu nemuselo dojít. Také záleží na stavu instalace v bytě, konkrétně na impedanci vypínací smyčky. Z jakého materiálu byl ten kabel?

doplněno 25.10.14 09:03:

Tu zpuchřelou izolaci jednotlivých žil bych viděl jako nejpravděpodobnější příčinu "měkého" zkratu, proud byl nižší, než vypínací proud jističe, takže jistič vypnout nemohl.

Lampička byla vypnutá, nebo svítila?

Ohodnoceno: 1x

Datum: 25.10.14 02:14

Zdravím,
jako elektrolaik neumím vysvětlit elektro, ale problém bych viděl v tom, že ta krabice zabránila přirozenému ochlazování šňůry prostředím, tím došlo ke zvýšení teploty izolace a krabice a následnému zahoření.

Datum: 25.10.14 08:57

To by ale vyžadovalo velmi poddimenzovaný přívod a zapnutý spotřebič, což by se projevilo už dávno. Teoreticky by krabice mohla poškodit přívodní šňůru natolik, aby došlo k podstatnému zmenšení průřezu vodiče a jeho zahřívání, ale jen v případě, že lampička byla zapnutá, a to zatím nevíme.

Datum: 25.10.14 09:33

Nemuselo dojít přímo ke zkratu. Stačilo, aby krabice byla trochu vlhká či obsahovala látku, která je částečně vodivá. U kabelů které popisujete se vnitřní irolace rozdrolí a zůstane jen textil. Ten nedělá dokonalou izolaci a začne hořet.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.