Srážení hran - tipy

Od: Datum: 24.10.14 13:57 odpovědí: 14 změna: 27.10.14 16:18

Zdravím. Čim se dají nejlépe srazit hrany u prken na lavičku? Dělal jsem to nahrubo rašplí, pak pilníkem a nakonec šmirglem, ale je to makačka .


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.10.14 14:18
avatar

nejlépe fréza, pak hoblovka, pásová bruska, ruční hoblík, smirek - vyberte, co máte k dispozici...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hmm
Datum: 24.10.14 14:35

na pár kusů vám postačí http://hobliky.heureka.cz/?o=4

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.10.14 15:34

než za 800,- kupovat hoblík, tak to radši tu horní frézku se kterou to půjde mnohem lépe a všechny prkna budou vypadat stejně.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 24.10.14 17:29
avatar
Na hoblovacce
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.10.14 18:42
avatar

Aby to k něčemu vypadalo, je třeba srazit hranu i na čelním konci a to se elektrickým hoblíkem a nebo na hoblovačce dělá buď dost špatně, v případě hoblovačky to nejde vůbec. Nejlevnější řešení by byl ruční hoblík, pokud se jedná o jednu lavičku a nic víc už dělat nebudu, tak to vidím jako vcelku dobrý řešení.

Pak nastupuje ta ruční vrchní fréza. Stopka s ložiskem a je to práce na chvilku.

Možnost udělat to na spodní fréze zminuji jen tak na okraj, v tomto případě to je zcela mimo mísu.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: martin12
Datum: 24.10.14 19:31

A jak byste to dělali na hoblovačce? Mám cirkulárku s hoblovačkou (protahovačkou) a ta mi max. protáhne a vyhladí prkno na určitou tloušťku, ale jak na ní srazit hranu to fakt nevím...

Datum: 24.10.14 19:44
avatar

Tak pokud chceš mít všechny sražení stejný, tak naklopíš pravítko na úhel, nejlépe 45°, když nemáš naklápěcí pravítko, tak si uděláš nějaký přípravek pod úhlem a ten přiděláš na pravítko. Pak si nastavíš trochu větší třísku a už to běží. Ale jak říkám, neuděláš na tom čelní stranu, to by ti to ta hoblovačka trochu sežrala. Ale u hoblovačky bacha na ruce, ostatně jako u všech takovýhle strojů.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: martin12
Datum: 24.10.14 20:58

Tak pojem pravítko slyším prvně v životě... Mám cirkulárku UMDS 2A s protahovačkou, srovnávačkou, čelní bruskou a kotoučovou pilou. Zatím jsem s ní moc nedělal, až na řezání polen. To pravítko znamená, že ta "deska", po které vkládám prkno do protahovačky se dá naklopit po nějakým úhlem? Tak to tam asi nemám...

Datum: 24.10.14 21:17
avatar

Pravítko je u hoblovačky (srovnávačky), s protahovačkou to nemá nic společnýho. Jde o to, že když hobluješ prkno, tak napřed na srovnávačce srovnáš jednu plochu a pak podle toho pravítka ohobluješ do pravýho úhle jednu hranu. potom to protáhneš na požadovaný rozměry.

Co jsem tak studoval ten odkaz jak jsi sem dal, tak na tom povídání v PDF je na jedný fotce to pravítko vidět. jedná se vlastně o kus prkna, který je nějak přidělaný kolmo ke stroji. Když sundáš tu pilu, máš přístup k hoblovačce a na ní bys ty hrany srazil.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.10.14 21:53
avatar

Zdravím,
pravítkem se nazývá to svislé "prkno", co vidíte na tomhle obrázku úplně nahoře na stole hoblovky. Když toto "prkno" je kolmo k nožům hoblovky, hoblujete kolmou hranu prkna. Nastavením toho "prkna" pod nějakým ůhlem ke stolu (nožům) hobovky hoblujete úhel (sražení) materiálu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.10.14 21:05

Na tomhle stroji máte tolik možností jak ten úkos vyrobit...

Nejjednodušší a nejbezpečnější to pro vás ale bude na té čelní brusce. Nastavíte si úhel na tom podpěrném stolku a za chvilku je hotovo.

Protahovačkou to neuděláte, musela by to být hoblovka na které je vidět nůž.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 24.10.14 22:37
avatar

Zdravím,
podle vašeho popisu jste si vybral tu nejpracnější variantu.
Při srážení hran u latí a prken menších rozměrů (průřezových, ne délkových) je největší problém, jak obráběný materiál upnout, aby nevadil obráběcímu nástroji (případně stroji). Výjimkou z tohoto pravidla je srážení hran pomocí srovnávačky (hoblovky) a čelní brusky, kdy materiál neupínáte, ale držíte ho v ruce. Tyto stroje jsou ale nejvíc nebezpečné pro pracovníkovi ruce.
Takže se zaměřím na další možnosti - upnout materiál a jako druhou pracovat "z ruky", tj. s materiálem i nástrojem nijak neupnutým.
Pokud nemáte vybavenou dílnu různými upínacími připravky, tak je v případě menšího množství obráběného materiálu rychlejší nevymýšlet jak materiál upnout . Aby nevadil nastroji - stroji, měl by se upínat za čela, tj, o něco materiál v podélné ose opřít a něčím v podélné ose přitáhnout. Optimální by bylo použití systému používanému na truhlářské hoblici - poděrák jako opěru a podélná vozík jak upínací mechanismus. Má to 2 "ale" - 1) kdo má doma hoblici s poděráky a vozíky 2) v případě delších latí (nad cca 150cm) je hoblice krátká. Takže jedině nějaký přípravek připevněný k trámu třeba na kozách atd. Pak lze bez problémů použít jak horní frézku, tak el. i ruční hoblík. To se ale vyplatí vymýšlet (vyrábět, kupovat) jedině v případě většího a velkého obráběného množství dřeva, ne pár latí.
Na pár kousků se mi osvědčilo používat malý kovový "hobby" hoblík, který vlastním ještě v hranatějším starém provedení. Uvedený hoblík nemá klasické "želizko", ale používají se v něm hoblovací čepelky. Při seřízení na sílu třísky cca 0,1mm s ním pracuju tak, že jednou rukou držím lať opřenou o něco pevného a druhou rukou hoblíčkem obrábím hranu - třeba do úkosu nebo do radiusu. Jde to rychle, povrch je perfektní. Operativní, možno dělat kdekoli. Místo hoblíčku je možné použít také moderní škrabku nebo plastový hoblík, kde želízko i plaz hoblíku nahrazuje děrovaný plech.
Pro ruční srážení hran pomocí minihoblíku v případě malého množství dřeva také hovoří (moje vlastní zkušenost) nejmenší množství nepořádku na pracovišti - pár hoblinek na melém prostoru, které snadno zametete. Při použítí el. hoblíku, svislé frézky počítejte s výrazně větším prostorem, kde bude odpad - takže uklízení vám dá více práce. Podobně to platí o čelní brusce - velké množství jmného brusného prachu všude okolo pracoviště. Samozřejmě u strojů to platí pokud nemáte odsávání.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd*
Datum: 27.10.14 14:09

Hrany srážím: podélně el. hoblíkem nebo ručním minihoblíkem (ruční poblíž suků rád vytrhává vlákna, el. je na to lepší). Příčně (hrany na čele) buď ostrým nožem nebo dlátem, v poslední době nejradši flexou s lamelovým šmirglem - ojedu nejdřív plochu čela, pak hrany a nakonec i rohy. Jde to rychle. Šmirgl cca střední zrnitost. Plná rychlost dřevo snadno pálí = lepší je flexa s regulací otáček (i když to opálení je pro životnost dřeva spíš výhoda).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.10.14 16:18
avatar

Veškeré opracování obkladových prkýnek v interiéru provádím pomocí rovinné brusky a smirkového plátna.Jde to provádět i pomaleji ručně pořízem.Hoblíkem je to poměrně pracné.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.