Jak topit co nejúsporněji

Od: Datum: 23.10.14 21:11 odpovědí: 15 změna: 09.11.14 13:46

Dobrý večer, prosím o radu. Bydlíme ve starším rodinném domě kde topíme plynem. V roce 2011 jsme si nechali udělat plastová okna ale náklady za plyn jsou pro nás stále vysoké. O elektrické vytápění neuvažujeme protože i ta je drahá. Nemáte někdo zkušenosti s foukanou izolaci? Prosím, jak byste tuto situaci řešili vy? Kolega s práce mi poradil abych zrušil plyn a přešel na dříví nebo to kombinovat. Děkuji předem za odpovědi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: janm*
Datum: 23.10.14 21:21

Plyn, pokud již máte zaveden bych asi úplně nerušil, ale pořídil bych si kamna, sám totiž kamny "takový" domek vytápím. Mám dvoje odhořívací kamna na uhlí,(čistota, nekouřivost,minimální obslužnost, dlouhá výhřevnost, možnost nadstandartních teplot) ale topím i dřevem, briketami dle potřeby.(umí všechna paliva) Takže osobně bych doporučil kamna a plynem jen "popotáhl", kde teplo již nedosáhne, anebo v případě velkého nebo velice členitého domku asi kotel na tuhá paliva, plyn pokud to lze nechat jako "zálohu".

doplněno 23.10.14 21:29:

Vedle dřeva finančně nevychází špatně hnědé uhlí (ořech) pokud si odečtete pracnost při zpracování skladování a manipulací se dřevem, je ale na to třeba mít buď "vhodná kamna" (šachtová) nebo "vhodný kotel" ne vše co se na uhlí prodává je opravdu "vhodné a bezproblémové".

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 23.10.14 21:22
avatar

co vím, tak se nejdříve zatepluje strop a pak teprve stěny. Záleží jak máte řešenou půdu. Nějaký místník rádce/stavebník určitě poradí více :)

Dřevo jednoznačně vychází nejlevněji, o tom žádná.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 23.10.14 21:24
avatar

Foukanou izolaci si nechal dělat kolega z práce a je spokojen. Je to tedy dražší řešení než kdyby se klasicky zateplilo podkroví vatou, ale pokud si spočítáte na kolik by vyšlo kompletní odstranění vnitřních stěn podkroví a jejich obnova po zateplení.
Těžko ale radit, je třeba znát jakou máte teď skladbu stěn, které chcete zateplovat.
JInak pokud budete topit dřevem tak náklady na vytápění budou zhruba poloviční, podle toho jak moc si necháte dřevo na topení připravit. Na jedné straně nejlevnější klaďák 4m klád a na druhé nejdražší hotové naštípané polínka.
Každopádně se připravte na to, že je s tím celkem dost práce a tudíž není sleva zadarmo.

doplněno 23.10.14 21:26:

http://vytapeni.tzb-info.cz/t…a-vytapeni-podle-druhu-paliva

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 24.10.14 09:35
avatar

chce to zjistit, kudy vám teplo nejvíce uniká a zde učinit opatření. Stropy bývají někdy zdrojem úniku.

doplněno 24.10.14 13:55:

automatiské kotle jsou myslím v cenové relaci od 50 000 výše.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nensi
Datum: 24.10.14 12:52

Dobrý den, chtěli bychom se ještě zeptat zdali existuje nějaký kotel nebo kamna na dřevo, štěpku, rostlinné pelety, a obilí vše aby se dalo topit bud v kotli nebo v kamnech. A také zdali existují kotle a kamna které se dají řídit automaticky abychom nemuseli stále přikládat a mít s tím práci. Ještě bych se vás chtěl zeptat, kolik by takový kotel nebo kamna která by to uměla vyšlo nás finančně? Děkuji předem za odpověd.

Datum: 24.10.14 17:24
avatar

mám doma amose na dřevo a uhlí a jsem mnohem výc než spokojen . Vyrábějí i automatické kotle tak si počtěte http://www.atmos.eu/

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 24.10.14 19:38

Dobrý večer

Ke kotlům již zde bylo na fóru "něco řečeno ". Tedy ve stručnosti ke kamnům.

Pelety, na ty lze pořídit kamna peletová, cenově záleží na typu, značce atd., splňovala by požadavky na onen "automatický či poloautomatický provoz, problém je spíše v ceně pelet, které, pokud nemáte levný nebo vlastní zdroj nejsou nejlevnějším palivem, nevím zda a jak by si poradila s obilím, určitou nevýhodou je tedy "závislost" na peletách. (cenově)

Kamna na dřevo, jsou buď odhořívací (horizontální ohniště) naložené dřevo odhořívá zepředu dozadu, takže se dlouhou dobu přikládat nemusí, po té se žhavé shrábne ze zadu dopředu a cyklus se opakuje, jsou různé "velikosti kamen" typickým zástupcem jsou např. kamna upland, ale značek (jotul, dovre) je na trhu více. Cenově začínají cca od 10 tisíc a výš...Pak jsou kamna na dřevo " s pomalým hořením", kde se může po roztopení taktéž naložit více dřeva najednou a přikládá se např. jen 2x 3x za den, jde o princip "způsob" kamen kanadských (nejznámějších a i nejdražších z této skupiny) cenově se pohybují od cca ceny kamen "odhořívacích" (cca 20-30 tis. ,?) až k 50 a více tisícům, jak která.

Jak s kamny "na pelety" tak i s kamny "speciálně na dřevo" (s dlouhou periodou přikládání) nemám osobní zkušenost, takže se omlouvám za případné "nepřesnosti".

Kamna "klasická" "odhořívací" ale též "prohořívací" se šachtou, (jsou potomky kamen původně určených na koks a uhlí ) lze v nich topit i dřevem, ovšem na rozdíl od kamen "speciálně" určených na dřevo, (viz. výše) je třeba "častěji" přikládat. Jinak tedy v nich lze ztápět, hnědé uhlí (i černé a koks) hnědouhelné, dřevěné, rašelinové brikety, dřevěné uhlí. Zvláště s hnědým uhlím (ořech 1, ale i kostka- zkušenější uživatelé) lze topit "poloautomaticky" , tzn. kamna se naplní uhlím, a zapálí nahoře, po rozhoření a seřízení umí hřát dle nastavení množství uhlí a typu kamen cca 10-20 hodin +,- bez obsluhy, provoz je vyjma krátkého zakouření při rozhoření bez kouře z komína, po vyhasnutí se cyklus zopakuje, takto lze topit i s briketami dřevěnými a rašelinovými (šachta se vyskládá kousky briket). Brikety hnědouhelné se přikládají,po odhoření na žhavé se klapky kamen přivřou´= stáložárná fáze cca 10 hodin +,- a kamna lze roztopit i druhý den pouhým vhozením nových briket prorošt. a přidáním vzduchu= kontinuální topení. Brikety lze také užít ke dřevu pro "prodloužení doby mezi přikládáním" Koks se spaluje prohoříváním ze spod, při občasném dosypání a vybrání popele lze i na malý výkon topit cca non-stop. Stejně lze topit i s uhlím dřevěným (má-li někdo zdroj) Kamna se vyrábí nejčastěji v 5 a 8 kw, třídách cenově patří k nejlevnějším cca od 3 do cca 10 000 (+,-) Většinou jsou bez skla, pár modelů je i se sklem. Mám s nimi velice dobré zkušenosti, nejlépe pracují s palivy uhelnými. Něco k těmto kamnům:

http://krbova-kamna.heureka.c…radna-otazka/333445/#question

diskuze o kamnech speciálně na dřevo a kamnech " klasických" (šachtových)

http://www.energosfera.cz/for…halupu-a-lazenska-kamna-25690

atd.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc*
Datum: 24.10.14 17:39

rodiče mají starý RD s vytápěním na tuhá paliva - kotel byl na koks apod., takže trubky ze sklepa jsou o průměru snad 10-12cm. Po BOOMu plynových kotlů nechali přistavět plynový kotel právě kousek od toho na tuhá paliva (přes zeď) - takže vytápí sklep, pár desítek metrů 12cm trubek, pak 5+1 se starým litinovým radiátorem... Plyn ročně vyšel na 50-60tis (a to teplo nebylo)...

Začali jsme okny - nová plastová - levná, je zbytečné dávát trojsklo, když to utíkám všemi směry. Týž rok jsem sehnal zbytky polystyrenu za pár korun - pásky 1-3cm 1x2,5 m a poskládali jsme to na půdu (kde už pár let chybí sláma a seno..).

Druhý rok se dělalo zateplení - polystyren 10cm a izolace od zahrádky (extrudovaný polystyren).

Třetí rok snížen počet vytápěných pokojů (2+1) a zbytek jen na minimum kvůli cirkulaci. Výměna ventilů za termostatické hlavice.

Loňská zima byla sice mírná, ale i tak překvapivě náklady na plyn pouze 25000,-

Pokračovat budeme izolací zemi, další výměnou některých oken, dveře na dvorek, další vrstva polystyrenu na půdu.. (nyní cca 5 cm po celé ploše).

Foukaná izolace je to, co my nemůžeme použít, bohužel - pokud můžete, jděte do toho ! Investice do izolace jsou lepší než do nového kotlu za akční cenu s akční cenou paliva - bude dráž ! Plyn také byl za pár korun !

doplněno 24.10.14 17:43:

pokud máte možnost někam postavit krbová kamna - velmi doporučuji !

Cena pořizovací - pár tisícovek, topit můžete dřevem, briketami, pálit noviny... - a teplo z ohně v místnosti je k neporovnání k ostatním zdrojům...

Doma máme krbová kamna, která jsem zaskládal šamotkami (pár desítek let staré šamotky ze sklepa...) a když tam v 5 večer zatopím, v 8 večer přestanu, ráno to pořád hřeje :D

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 24.10.14 20:48
avatar

jmlc, hoďte sem pls fotku, třeba jen kousek toho obložení kamen, mám na mysli jen ten detail, dík. Mira

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jmlc*
Datum: 27.10.14 09:39

zkusím si vzpomenout :)... nebyl čas a v mailu mám snad milion fotek, ale žádná s krbem :(

doplněno 27.10.14 10:42:

já bych rád vložil jeden soubor - jak se krbová kamna stavěla...ale je to 9 MB... prezentace - jak na to?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nensi
Datum: 24.10.14 20:54

Mockrát děkuji všem za skvělé tipy,rady,doporučení a za čas, který jste mi již věnovali. Přeji všem krásný víkend.

Od: buss
Datum: 24.10.14 21:05

Nepíšete, jaká je pro vás výhodná tepelná pohoda, na kolik vytápíte místnosti, jak regulujete. Prostě někde netopte, temperujte, pokud nejste doma topení stáhněte. Dejte si teploměry, topím do 22° max., ložnice + dětský zataženo, ovládá automatika.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: richardino*
Datum: 29.10.14 18:20

Zdravím.

bohužel na vaši otázku těžká odpověď. Chybí mnoho informací. Otopná plocha, zateplení - je či není, tepelná ztráta, situační plán - jedno či více podlažní, sklep atd. Uvedu vám jak topíme my, resp. naše náklady za rok ohřev TUV a topení.

306 m2 otopná plocha. Dvoupodlažní. Zateplen kompletně, od sklepa až po krov.Náklady komplet: 17000,- kč zaokrouhleně. (spíš méně). Topíme min.5,5 až 6 měsíců.

Kondenzační kotel Junkers ZBS 22/120, krbová kamna s výměníkem Haas Sohn Grand max plus 11. Solární panely na ohřev TUV. Plyn nám jede jen v zimě a to na ohřev TUV. Kotlem vůbec netopíme. V platbě je komplet vše, plyn a dřevo. Než jsme zateplili, koupili Junkerse a krbová kamna, tak jsme platili cca 50000,- kč/rok 2010/2011. Teď by to bylo asi 60 za rok, při dnešních cenách. To jen ve zkratce, pokud máte dotazy, rád odpovím. Richard

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zacharias
Datum: 07.11.14 17:08

Moje zkušenost se zateplováním je taková, že to chce postupovat komplexně, až pak to má požadovaný efekt.

Začal jsem zateplním zdí polystyrenem, ale čekal jsem od toho více. Pak jsem si nechal zateplit půdu včetně stropů foukanou izolací od IP Polná, ale stále teplo unikalo kolem starých dřevěných oken. Tak jsem okna vyměnil za dřevěná trojskla od Vekry a má to synergickýý efekt. Když se to udělá pořádně, jde o investici v pravém slova smyslu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: daviddd
Datum: 09.11.14 13:46

nechte starý barák a běžte do bytu a uvidíte hodně ušetříte, v bytě topení plynem a to myslím hodně, takový byt 3+1 cena kolem 10 - 12 000 kč,prostě super...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.