Zatuchlý zápach asi pod postelí

Od: Datum: 23.10.14 09:28 odpovědí: 30 změna: 23.11.14 13:58

Dobrý den, bojuji se zatuchlým zápachem v ložnici. Vyčistila jsem všechny skříňky a skříně (které nejsou staré) vodou s octem a nechala proschnout a stále, když v ložnici otevřu okno - cítím starou známou zatuchlinu. Když nevětrám a vzduch se nehýbe - necítím to. Zatuchlinou smrdí i věci uložené v prostoru pod postelí (které jsem ještě v obalech). Postel je asi rok stará, úložný prostor ale leží přímo na plovoucí podlaze a pod pokojem je starý vlhký sklep. Myslím si že mezi podlahou a úložným prostorem vznikla vlhkost a z toho se "smrádek" tvoří. Neměl by někdo nápad jak s tím bojovat? Abychom se pod postel mohli podívat, museli bychom ji celou rozsřoubovat :( (viz. il.obrázek) čemuž se snažíme vyhnout :( Udělali jsme do úloženého prostoru ze dvou stran díry s mřížkami - větrání a úložný prostror podložili slabými (cca 3mm) gumovými pásky, aby se trošku zvedlo nad zem... ale myslím že prostředek stejně leží :(

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.10.14 09:57

Já si myslím, že to smrdí lepidla a laky a dřevotříska postele v uzavřeném prostoru úložné části. Takhle jsem větrala a vymývyla několi kusů nábytku. Úložný prostor gauče, taburet, botník jsem vždycky pozotvírala, když jsem odcházela z domu, byť jen na nákup. A okno dokořán.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 23.10.14 10:14

Bohužel toto smrad laku a lepidla není - kéž by :-D toto je opravdu zatuchlost ... nejvíc mi vadí že mi od toho smrdí to oblečení co mám v posteli :( např. dnes vytažená zimní bunda... V posteli se objevila plíseň loni, když jsme se nastěhovali, celou jsem ji vyšplíchala savem, omyla a usušila... ale smrdí to pořád... mám i na dně dány kartony ať neleží obaly přímo na zemi prostoru- plíseń se už neobjevila. Větrám každý den jak mám - postel otevírám tak jednou za týden aby se tam dostal vzduch

Datum: 23.10.14 10:12

Zkuste vystříkat postižená místa přípravkem NanoDeo, jestli to pomůže - odstraňuje zápachy a zatuchliny

Ohodnoceno: 0x

Datum: 23.10.14 10:16

a myslíte že se mohla plíseň objevit na plovoucí podlaze pod postelí? Leží to na sobě... s postelí nehneme :( Pod plovoučkou je i mirelon

Datum: 23.10.14 10:37

1. postel rozeberte a podívejte se pod ní, takhle se budete jen dohadovat, zda tam plíseň je a nebo není

2. zajistěte, aby postel neležela na zemi a mohl tam proudit vzduch , osobně jsem to nikde neviděl - to jste zařízli nohy nebo jak?

3. pokud tam je plíseň, odstraňte ji, ošetřete přípravky ( dle stupně postižení), a pak aplikujte bod 2.

4. nedoporučuji skladovat cokoliv v posteli (oblečení), možná ani ty přikrývky (nechat ustlané na posteli - ale to asi tak máte)

5. odstranit zdroje vlhkosti (květiny), stačí, že člověk vydýchá za noc nějaký ten litr, prověřit možnost prostupu vlhkosti přes podlahu - udělat opatření, aby nemohla vzlínat

atd

Datum: 23.10.14 11:16

Podívejte se na obrázek - postel je na noháh ale onen úložný prostor není šufle, ale je napevno namontován k rámu postele a ten leží na zemi :( celou spodní plochou. Květiny - živé v pokoji již nemáme a mám tam i pohlcovač vlhkosti.

Problém je že to šufle postele nijak podložit právě nejde :( :( napadlo mě leda pod něj sktčit například kus koberce - slabý polystyren nebo něco takového, ale nevím zda by to pomohlo :(

Ráda bych tam neskladovala nic... ale je to jediný větší prostror v domě kam mohu "nepoužívané" oblečení a věci uložit :( ...

Datum: 23.10.14 11:39

dokud postel nerozeberete, tak nikdo nevíme na čem jsme, no a je mi divné, že úložný prostor má (dle výrobce?) ležet na zemi, hlavně pod to nestrkejte nic, co by mohlo stav ještě zhoršit

Datum: 23.10.14 12:27

opravdu to tak je .. je to něco na tento způsob http://www.postele-online.cz/…0_inspirit_postel-orlando.jpg (rám postele , který drží ležení má nožky) ale uvnitř je vmontován ten prostror a ten leží na zemi... kdyby byl zvednut napž na nožky (klidně bych dokoupila) tak by ale byl už vysoko :(

Datum: 23.10.14 11:17

například zateplit polystyrenem strop sklepa... myslíte že by to něčemu pomohlo?

Od: livie
Datum: 23.10.14 21:40

Dobrý večer, my máme dost podobnou postel jako vy, jen s tím rozdílem, že nemá to dno, ale bohužel ta zatuchlina se nám tam taky vyskytuje. Myslím, že je to problém špatné cirkulace vzduchu v rámci celé místnosti + "zimy" zespoda. Nám se dokonce v rohu místnosti - pod mirelonem - "sráží" voda...normálně mokro.

Zdejší odborníci Vám jistě poradí jak na to, ale já bych řekla, že by mohlo pomoct nějakým způsobem oddizolovat tu podlahu nebo. strop spodní místnosti. Takže se stejně tomu rozebrání postele asi nevyhnete:(

Datum: 29.10.14 11:09

Tak postel jsem celou vybrala...vyčistila octovým přípravkem... a věci dala zpět... dala jsem tam sodu na pohlcení pachu a mýdlo na ovonění... jakoo..je to lepší.. ale cítím to...ještě asi zkusíme některý den postel rozebrat podívat se pod ni...vyčistit spodek a zem a kousek to zvednout nad zem...nějak...snad muže přemluvím :-D

Od: honzi
Datum: 29.10.14 12:26

Přál bych Vám, abyste si s tím poradila, ale takto to bohužel nepůjde. Jde o kombinaci nízké teploty (od podlahy) a vysoké relativní vlhkosti vzduchu vzhledem k této teplotě. V místech se špatnou cirkulací vzduchu pak vzniká toto.

1/ je třeba zvýšit povrchovou teplotu konstrukce okolo nábytku (podlahy, stěn). Tzn. pokud možno zateplit z druhé strany - vnější stěnu, strop pod místností.

2/ snížit relativní vlhkost vzduchu. Je třeba mít doma teploměr a vlhkoměr. Topit a nárazově větrat, několikrát za den (min. 3x - 4x opravdu intenzivně), dle aktivity doma - vaření, žehlení napařovačkou atd. Dle mých zkušeností je třeba se dostat nejméně na 55 - 60% rel vlhkosti, při 21 - 22°C. Ale musíte brát v potaz, že ta stěna nebo podlaha (potažmo prostor pod postelí) může mít třeba jen 17 - 18° C a rel. vlkost v těchto místech stoupá přes 70%. S kombinací s nevětraným prostorem to způsobí zatuchlinu a vznik plísní. Mohou Vám plesnivět i předměty. Zvláště kůže, ale i některé umělé materiály jsou háklivé.

3/ v takovýchto místech nesmíte mít nábytek těsně u stěn a postel nesmí mít úložný prostor pod. To fakt nejde. Nějaký milimetry, pár centimetrů, nic neřeší. Obdobná situace vzniká například ve skříni u chladné stěny nebo podlahy, věci uvnitř Vám mohou plesnivět nebo chytnout zatuchlinu.

4/ pach zatuchliny zaleze do nábytku (zvláště z lamina) a do textílií a již NIKDY ho z toho nedostanete. Octová voda, parfémy apod. není řešení, nebo jen velice krátkodobé. Situace se zlepší, když se zvýší teplota a klesne vlhkost - prostě když je sušší klima.

Vše výše uvedené píši pouze ze svých zkušeností. Mě (naší rodině) se to podařilo vyřešit zrušením takovýchto úložných prostor, zateplením domu, kde to šlo. Zásadní bylo naučit se topit a větrat, oboje je naprosto zásadní, přestože mnoho lidí pokládá větrání za zbytečné plýtvání teplem. Zásadní obrat k lepšímu nastal po instalaci strojního větrání. Od té doby máme problémy prakticky pouze při přechodných obdobích, kdy je venku vysoká vlhkost, relativně vysoká teplota a ještě se netopí. Pak nelze větráním snížit vnitřní vlhkost, ale často je opak. Ale zásadní je zima, kdy teploty klesají natolik, že již dochází ke kondenzaci vlkosti na studených konstrukcích (stěny, podlahy). Toto strojní větrání řeší v topném období na jedničku, byť to je nákladné.

Datum: 06.11.14 21:45

To udělejte rozhodně hned, je to minimální náklad s maximálním efektem, který poznáte ihned a to na tepelné pohodě v místnosti, pod kterou je strop obložený (zateplený). I když to třeba problém samo nevyřeší, rozhodně pomůže.

Datum: 07.11.14 08:19

Děkuji, už to máme v plánu ... asi příští víkend snad bude nějaká viditelná - spíše citelná změna

Od: ich*
Datum: 29.10.14 13:05

Přesně jak píše výše. My novou ložnici do roka nepoužitelnou! Rekonstruovaný starý domek, nepodsklepený a v kamenu. Jedna stěna na sever, sousedí s bývalým podsínkem - jde od ní hrozný chlad odspod, je na ní vestavná skříň pro jistotu stále bez dveří, než se to nějak vyřeší. Nic nesmí být na zemi, vše hned zasmrádne zatuchlinou. Nejvíc mě dojalo, že první léto jsme měli neustále mokro na nové plovoučce, pořád jsem stírala. Nakonec jsme plovoučku vyhodili a museli spálit, jak smrděla zatuchlinou i ten miralon nebo co to je, ale samotná podlaha ok. Větralo se každý den, když se dalo celý den, N

Nakonec jsme dali hnusné provizorní linoleum do vestavěné skříně jako izolat filcový koberec, každý den, na problematickou stěnu pouštím za podlaze teplomet a jako že je to fakt lepší. Pořád topíme. Manžel vymyslel řešení, do kterých se nám zatím moc nechce, bo nemáme ještě doopravováno a pořád něco řešíme znovu. Takže hodit podlahu do polystyrenu a odizolovat - musíme odbourat podlahy - máme nízke stropy. Odříznout dost pod podlahu severní stěnu ze strany podsínku a hodit ji také do polystyrenu. Podé problematických stěn zapojit podlahové vytápění - to budeme dávat teď, tak jsem zvědavá. Dostali jsme vlhkoměr a byla jsem v šoku, vlho se pohybuje stále kolem 70% Když bylo venku hnusně a i když jsme topili, tak už bylo i 80%, když to dostanu pod 70 tak jsem šťastná a to musím lítat - větrání teplomet atd. Jo a jestli jde cítit pořád ten smrad, tak mě překvapilo, že komoda z masivu na nožkách 10 cm od nové stěny související s obývákem a její záda ze sololitu nebo co to je, tak odspod jemná nazelenalá plíseň, okem neviditelná, všimla jsem si za sluníčka z boku, hned jsem myla octovou vodou a sušila fénem, objevuje se to tam pořád a nakonec jsem ještě zjistila, že spodní šuplík, který má teké ten sololit, tak zespod to tam bylo taky! Po odstranění tohoto už to moc nesmrdí. Jsem z té ložnice na nervy, pořád ji čistím myju, voním, větrám, topím... a za vše může podlaha a stěna. Ještě jsem neřekla, že zvenčí máme zatepleno, což se týká jen 1 stěny s oknem pod kterým je topení - ta je ok. :)

Datum: 29.10.14 13:19

Moc děkuji za vyčerpávající odpověď. V domě jsme teprve rok a půl a vše jde hrozně pomale... plánujeme zateplit i obvodové stěny domu.. někdy.. až budou finance a čas... ale zkusíme asi dát ten polystyren na strop sklepa abychom podlahu trochu zateplili... ještě by byla možnost rozebrat plovoucí podlahu a podložit ji vrstvou dřevěné podlahy - to jsme udělali v budoucím dětském pokojíku, který se celý opravoval a podlaha je opravdu teplejší (a to je taky část pokoje na sklepením). Postel novou kupovat nemůžeme ... je rok stará - muž by mě zabil :-D a navíc se bez toho úložního prostoru neobejdu - domeček je malinký a úložných prostror je hrozně málo... půdu využít moc zatím nemůžemejelikož je otevřená do dílny - dostanou se tam kuny i myši a bojím se že bychom o veškeré věci co by tam byli přišli - navíc je to studená půda - takže se tam strkají věci jako drhá pračka atd :-D a to ještě vše balíme. S větráním jsem seznámena - hrozně moc jsem o tom načetla - jelikož jsem doma pouze ráno a večer tak taky tak větrám - ráno po vstávání asi na 5 min. dokořán, to samé odpoledne než se začne po práci topit. Za chvíli budu doma na mateřské tak už budu topit celý den - tak dům nebude chladnout přes den jako loni - to jsme ráno odjeli do práce - domek vychladl třeba na 13 stupnů po práci se zatopilo - vylezlo to tak na 20.. přes noc se dotopilo.. ráno odjelo - a takto pořád dokola...tímto 1. plísně v domě vznikly - vloni v zimě :( ale teď se nové naštěstá netvoří - uvidíme co ukáže 2. zima v domě.

Postel tedy ještě zkusím rozložit...vyčistit a vystříkat pod ní...postel... a uvidíme co dál (to zateplení či zvednutí)

Moc ale ještě jednou děkuji

Datum: 29.10.14 14:22

zastavěná skříň, postel s úložným prostorem, přiražený nábytek, to je prostě pro Vás tabu. Zadek nábytku je většinou ze sololitu a na to se chytá plíseň jedna báseň... Bohužel. Bavme se o situaci, kdy uvedené problémy způsobuje chlad, nízká teplota stěny nebo podlahy. Pokud je zeď vlhká, kvůli vzlínající vhlkosti, to je jiná a to MUSÍTE ŘEŠIT IHNED A RADIKÁLNĚ. Ale pozor stěna může být vlhká i proto, že je chladná a uvnitř byla vysoká vlhkost a tato ze vzduchu vleze do zdi. Toto se stává například u starších domků, které byly nějakou dobu neobydleny (nevytápěny). Každopádně:

1/ nábytek nesmíte mít přiražený - splesnivý zadek na 100%

2/ když už, mám dobré zkušenosti s vápnem. Zeď se oškrábe, dobře omyje a po vyschnutí natře 2 - 3 nátěry vápna (na malování, bez příměsí). Taková stěna neplesniví. Veškeré nátěry proti plísni nejsou zdaleka tak účinné. Dřív, nebo později se plíseň objeví.

3/ zadek nábytku je dobré natřít fungisanem - klidně neředěný. Klidně tím natřít i tu stěnu nabílenou vápnem. Mám vyzkoušeno, že odolnost proti plísni se značně zvýší.

4/ přesto je třeba min. 2 - 3 x za rok (hlavně v zimě) provést kontrolu a vyčištění dotyčné stěny a nábytku.

I toto je vše jen "kosmetické" řešení. Jediné rozumné je zvýšit teplotu chladných konstrukcí a snížit vlhkost. ttevi® a ich® zkuste se zajímat o strojové větrání, častěji se nazývá větrání s rekuperací (tepla). Lepší by bylo kdybyste měli v okolí někoho s dobrou vlastní zkušeností, než "negouše" a zajímali se o to bez emocí a jen na základě faktů. Já osobně to pokládám (po zateplení) za nejlepší věc, co jsem pro naše bydlení ve starém domku mohl udělat.

Datum: 29.10.14 15:16

Můžu se zeptat kolik přibližně ono strojové větrání stojí? ... máme domek 3+1... malinký. A ještě prosím takovýto vlhkoměr http://aukro.cz/vlhkomer-velm…mzite-dodani-i4746247256.html za cenu 35,- může fungovat? chci jich kupovat více, tak nechci zase vyhazovat hromadu peněz... ani nemůžu :( děkuji

Jinak nábytek od stěn už máme všude, všechen nábytek co měl nožky je na nožkách. Malovat již letos nebudeme... za měsíc rodím :-D ještě zjistím co je fungisan a nábytek bych - radši ošetřila. Děkuji

Datum: 29.10.14 15:35

strojní větrání, resp. větrání s rekuperací je otázka desítek tis., dejme tomu minimálně 60 - 80 tis. Ale existují různé systémy, různí výrobci. Popravdě nové topení, zateplení, rekostrukce elektroinstalace apod. jsou podobné nákladové položky.

I když do toho nepůjdete, je skutečně vysoce rozumné, v případě rekonstrukce domu počítat s budoucími rozvody vzduchotechniky.

Datum: 30.10.14 08:32

Moc děkuji za Váš čas, určitě se o to při budoucí rekonstrukci domu bude zajímat. Mohu ještě mít otázku na přípravek fungisan? Pokud bych ho chtěla aplikovat jako prevenci plísní na zadní části nábytku (i když je kousek od zdi) mám ho smíchat s vodou a nanést? nebo jak ho aplikovat? děkuji

Datum: 30.10.14 08:48

Fungisan je spíš na zdivo, koukněte sem http://echemie.eu/Fungisan-nater-proti-plisni-1l , je tam i dávkování a technický list, já bych osobně použil Savo v rozprašovači

popis vlastností - výběr:

Savo likviduje choroboplodné zárodky, bakterie a viry (včetně HIV a HBV), řasy a nižší houby, odstraňuje pachy.
Slouží k čištění a dezinfekci podlah, nábytku, kuchyňského a hygienického náčiní. Silné znečištění nejprve mechanicky odstraňte. Hračky, předměty a plochy, které přichází do styku s potravinami, opláchněte po 30 minutách pitnou vodou.

Datum: 30.10.14 09:04

savem už to ošetřeno mám spíše mě napadlo nějaký nátěr jako radši ale budu to kontrolovat a když to mám vše cca 8cm od zdi tak už by to snad nemělo dělat problém

Datum: 30.10.14 10:58

fungisan používám už roky, jako přísadu protí plísni do malířského nátěru. Jenže jsem postupně zjistil, že ty nátěry (primalex) stejně po čase plesniví. Proto jsem, kde to šlo, za nábytkem vymaloval vápnem, jak jsem psal. Tzn. po oškrábání předchozích nátěrů a umytí. Toto jen doporučuji, měli jsme to tak cca 5 let za stěnou ložnice a vápno skutečně neplesniví. Jen, jak je nátěr hrubý (nátěr vápnem je hrubší) se na něj chytá trochu víc prach. Ale stěna musí být suchá, to je základ. Pokud bude mokrá nebo vlhká, tak Vás ani vápno nezachrání.

Taky se mi stalo, že jsem odsunul knihovnu, skříň a na zadní straně byla plíseň. Proto jsem zeď i zadek skříně pěčlivě očitil savem (nejdřív postříkat, pak umít) - samo prim! - normální děsně smrdí i po uschnutí. Existují i jiné přípravky proti plísni, ale zřejmě jen savo nejen zničí plíseň, ale i vyčistí - vybělí. Zadek skříní i zeď jsem pak natřel tím fungisanem, i neředěným. Proč ředit? Je sice dost drahý, ale na tu jednu vrstvu štětcem na nábytek a zeď ho padne trocha.

Fungisan apod. mají prostě protiplísňové účinky obecně.

Datum: 29.10.14 13:23

Je to asi úděl starých domků... řešila jsem to vždycky, ale teď se nám mám narodit miminko, tak mě to štve o to víc.. snažím se aby (kde to jde) bylo čisto bez plísně...aby v tom nemusela vyrůstat... snad se nám podaří alespoň trochu se s tím vypořádat.. věřím že zateplením stěn a podlahy dojde také ke změně... ale to nebude hned :(

Datum: 29.10.14 15:39

Také jsem cítila jako zatuchlinu v ložnici na chalupě. Přestože v úožném prostoru nic nemám, odstranila jsem i dírkovaná dna válend, mírně v rozích podložila, pokud otevřu prostor, nevoní. Není tam plíseň. Ale vlhko, které vypotíme nemá moc kam unikat. V místnosti jsou nové podlahy, sucho, topime v kamnech dřevem, tak ani vzdušná vhlkost není velká. Poud nebude volný prostor pod postelí, úplně se pachu nezbavíte. Já vyřeším novými postelemi jen na nohách. Jana

Od: kejki
Datum: 30.10.14 09:17

To cyklické topení je neštěstí. teplota nesmí klesnout pod rosný bod, to je cca 14° při vysoké vzdušné vlhkosti i méně. Postel podložte hranolky a přidejte malé počítačové větráky. A jak tu někdo psal, nechávat postel otevřenou. Savo se rozkládá na sůl, která táhne vodu, na zdivo to nepoužívejte, to je tak na spáry mezi kachlíky.

Datum: 30.10.14 10:11

Vím že jsme si to loňskou zimu zavinili sami tím topením.. ale s chozením do práce to jinak nešlo :( jiné topení v domě není a psék bohužel topit neumí :-D letos na mateřské už budu topit celý den, tak se to stávat nebude O tom savu jsem slyšela... stříkala jsem to loni.. letos jsem udělala roztok (normální savo+ voda) do kyblíku a stěny normálně odrhla i s barvou a nechala proschnout (nyní u nich nábytek není aby pěkně větraly) plíseň se již netvoří. Poté chceme použít buď penetraci (zaměřenou na výskyt plísní) nebo vysoce vápenatý nátěr - až budeme malovat.. letos už to nestihneme :( zadní části skříni jsem odrhla octovou vodou... a a jednu kde se plíseń objevila uvnitř vystříkala teda taky savem ...ale to byly vše následky té loňské zimy :( :(

Datum: 30.10.14 10:12

ještě prosím mezera pod postelí ... cca 5cm? nebo více? ještě popravdě nevím jak pujde zvednout a jak bude vypadat po rozložení spodní část :-/

Datum: 30.10.14 10:15

5 cm by mohlo stačit (samozřejmě čím víc, tím líp), hlavně to rozeberte ať uvidíte, co na vás vybafne za hrůzu

Od: janek*
Datum: 23.11.14 13:58

Ještě mne napadá použitelné provizorní řešení - pod nožky postele vyskládat 5-10cm vysoký komínek z cihel, knih nebo něčeho podobného, co dům dá; vyzkoušíte jetli to pomohlo a pokud ano, pak buď svépomocně nebo u truhláře nechat nožky postele nastavit (např. hranatými "bačkorkami", když se to udělá s citem, vypadá to jako vysoce impozantní design). :)

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.