Topný žebřík: netopí

Od: Datum: 23.10.14 08:48 odpovědí: 11 změna: 25.10.14 00:20

Dobrý den, rádi bychom požádali o radu...

Bydlíme ve zděné bytovce, kde je ve sklepě společný plynový kotel pro všechny byty (celkem 6 bytů). Vytápění v koupelnách je řešeno zvláštní stoupačkou (vždy pro tři byty nad sebou zvlášť), takové dvě silné nezakryté trubky od podlahy až ke stropu, které současně slouží jako topné těleso. V rámci rekonstrukce bytu jsme se rozhodli tyto trubky zakrýt (sádrokarton + obklad) a náhradou za to z nich vyvedli trubky, které jsme nechali napojit na topný žebřík.

Nejsem ve věci topení vůbec znalý a vše dělal samozřejmě topenář, na kterého jsme dostali doporučení. Nyní, se zahájením topné sezóny jsme však zjistili, že žebřík vůbec netopí, přestože jsme jej odvzdušnili vč. odvzdušnění celé stoupačky v posledním patře. Náš topenář "na doporučení" s námi přestal komunikovat, proto jsme požádali jiného topenáře, aby se na to podíval. Ten nám řekl, že je problém již v napojení trubek na stoupačky, protože aby žebřík topil, musí být jeden přívod k žebříku vyvedený z jedné trubky (stoupačky) a druhý do druhé trubky (stoupačky). My však máme dle přiloženého fota oba vývody ze stejné trubky...

Pro nás je to samozřejmě obrovský problém, protože koupelna je zcela hotová a případné předělání znamená rozbít a znovu vystavět větší výklenek, nemluvím o stavebních pracech (sváření v úplně nové koupelně, apod.).

Máte někdo zkušenost s něčím podobným? Není možné žebřík i s tímto zapojením nějak zprovoznit?

Předem děkujeme.

doplněno 23.10.14 14:50:

Dobrý den podruhé,

předem velmi děkuji za vaše reakce a rady.

Bohužel je to ten nejčernější scénář, který jsme si dokázali představit... Připojuji i to foto současného stavu. Jinak jsme počítali s tím, že žebřík bude vytápěný pouze ze stoupačky, proto zde žádnou elektrickou tyč nemáme.

Bourání bychom se vyhnuli rádi, ale podle topenáře, který u nás byl a problém "odhalil" je realizace správného napojení v současném stavu celkem šílená věc. I kyž pominu bourání výklenku a výstavbu nového většího výklenku (jinak to podle mne není reálné udělat), tak jen sváření (prý při 2000 stupňů celsia) si v naší zcela nové koupelně moc neumíme představit...

doplněno 24.10.14 13:38:

Huráááááááááá, ozval se nám náš topenář ! Ale jen jedna SMS a nyní už zase nereaguje ).

Topenáře, který nám řekl, že trubky nemáme napojeny správně, nazval "přemoudřelým". On prý do té tlusté trubky "vnořil" nějakou clonu, aby celá topná soustava probíhala přes žebřík. Problematice vůbec nerozumím, ale předpokládám, že když topí celá soustava vč. u sousedů nad námi, tak tam byla clona "vnořena" špatně nebo tam "vnořena" nebyla vůbec.

Nevíte, zda je toto řešení vůbec reálné? A je vůbec možné, aby vodu z těch velkých trubek bylo možné hnát přes malé přívodní trubky a zase dál?

Opět předem děkuji za vaše názory...Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.10.14 08:57
avatar

Dobrý den,no to určitě nebyl topenář ten kdo Vám to dělal.Nezbývá nic jiného než předělat a požadovat náhradu po rádobytopenáři!Bohužel.Ještě mu přidejte nějakou tu facku.*zed*

Ohodnoceno: 4x
 
Od: hujer123*
Datum: 23.10.14 09:07

Musíte nějak přinutit vodu, aby tím žebříkem cirkulovala a to nejlépe a asi i nejjednodušeji a provozně nejlevněji zajistíte správným napojením na stoupačky. Přidávat do okruhu čerpadlo vidím jako škrábat se za levým uchem pravou rukou nehledě k tomu, jak to bude vypadat. Jak daleko máte ten žebřík od těch stoupaček? Případně foto současného stavu.

Teoreticky by se dala použít armatura z jednotrubkového systému, ale i tak by bylo nutno zasáhnout do stoupačky a tuto armaturu do ní vložit. Ovšem opět to bude jako pěst na oko, protože k této armatuře musí být přístup pro vyregulování soustavy, aby nevznikl problém v ostatních bytech.

Ten topenář by měl, pokud ho má, vrátit výuční list. Kolik si za to vzal?

doplněno 24.10.14 23:37:

S tou clonou to reálné je, už jsem psal o jednotrubkové armatuře, tam to takhle funguje, ale musí se clona v armatuře nastavit. Představte si, kdyby ta clona byla uzavřená úplně, šla by všechna voda přes ten váš žebřík. K sousedům nahoře by té vody šlo samozřejmě méně, což je dáno zmenšením průřezu potrubí a ještě ochlazená o teplotu, kterou ztratí ve vašem žebříku. Když tam clona nebude vůbec, voda půjde cestou nejmenšího odporu k sousedům a do žebříku nemá důvod jít. Aby se to dalo vyregulovat, musela by clona být stavitelná, což ta vaše není.

Podle té druhé fotky to vypadá,že stoupačky jsou v sádrokartonu obloženém kachličkami. Asi by se to dalo v místě napojení na stoupačku odstranit a navařit správně. Opravdový topenář by to měl zvládnout bez poškození okolí a obkladač to zase zakrýt a obložit. Pokud zbyly původní obklady, ani by to nebylo poznat.

doplněno 24.10.14 23:41:

Zvetšovat ten výklenek asi není třeba, do té zpátečky by se měl dostat pod tou stoupačkou. A když už v tom ten topenář bude, ať raději ještě ověří, která je přívod a která je zpátečka.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: kaplicka
Datum: 25.10.14 00:20

Děkuji za vysvětlení, za Váš čas a za snahu pomoci.

Datum: 23.10.14 09:09
avatar

To asi dělala firma "Pat a Mat". *smich*

Jako jediné možné řešení vidím to, žeby se do větve topného žebříku vrazilo malé oběhové čerpadlo.

Bylo by to sice neobvyklé, ale aspoň by to topilo a bylo by to bez bourání.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 23.10.14 10:54
avatar

No to je pěkná prasár...! To je jako byste připojili žárovku oběma konci na průběžný drát (fázi), taky by nesvítila. Nemáte foto jak to vypadá nyní? Stoupačky jsou zakryté tím výklenkem? Máte na tom žebříku ještě termostat. ventil? Předpokládám, že je v okruhu bytovky čerpadlo, i když podle síly těch trubek by tam mohla být (nebo dříve) samotížka. každopádně vám nezbyde nic jiného, než to nechat předělat a napojit i z druhé trubky. Doufám, že to máte nyní připojeno na přívodu a né na zpátečce, kdybyste zvolili variantu krkolomnou co vám tady radí někteří - s tím extra vřazeným čerpadlem. Máte v žebříku i el. topnou tyč?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.10.14 15:28

To je snad možné jen u nás...

Takovou fušařinu už jsem dlouho neviděl, buď pán nebyl topenář, ale kuchař nebo si dal před tímto výkonem pár piv, každopádně bez rozbourání výklenku s tím nic neuděláte. Fyzikální zákony obejít nelze a topení prostě takto topit nemůže.

Svařování bych se zase tak nebál, okolní plochy se dají zakrýt.

Přiznám se, že být na Vašem místě, otevíral by se mi nůž v kapse...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 23.10.14 19:23

Topenář nekomunikuje protože ho už někdo za podobný výtvor už zabil.Ne,vážně,nechte to předělat tak jak to má být,šikovný řemeslníci ještě jsou ,sváření se nebojte,dá se vše zakrýt a nebudete se do další rekonstrukce koukat na nějaké provizorní řešení.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 24.10.14 01:04
avatar

Před tím, než začnete bourat, se nejprve poraďte se zkušeným topenářem, nebo - lépe - se zkušeným projektantem. Předpokládám, že projekt nemáte a topenář si připojení žebříku "střihnul" od oka bez výpočtu. Ten původní topný systém - tlusté trubky procházející vertikálně místností - fungují i v soustavě s nuceným oběhem částečně samotížně a rozdíl tlaků mezi náběžnou a vratnou trubkou je poměrně malý, takže je otázka, zda lze k takovému systému připojit další okruh, tedy ten žebřík.

Další možnost (bez bourání) je doplnit žebřík o elektrickou topnou tyč, vyrábí se jako doplněk k většině žebříkových radiátorů, aby je bylo možné nahřívat i mimo topnou sezonu. Vytápění koupelny původním trubkovým vytápěním lze řešit vhodnými "odvětrávacími" otvory v obložení, příp. doplněnými o malý ventilátor pro nucenou cirkulaci vzduchu.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: podoli
Datum: 24.10.14 11:18

Děkuji za upozornění a přeji Vám příjmný den.

Od: jmlc*
Datum: 24.10.14 13:58

toto řešení se mi líbí nejvíc - topná tyč ! přívod vody odstranit- zacpat, ...

Mám osobně pouze el. žebřík s topnou tyčí - cca 5-6 let, topím jen tu hodinku před koupáním - rychlý náběh, na usušení ručníku stačí :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.10.14 13:54
avatar

Bez bourání a zednických prací to asi nepůjde. Páč i zapojením čerpadla se docílí, že voda sice nasaje vodu z trubky, ale nažene jí opět ke stejnému místu. Takže se bude točit voda jen dokola.

Obávám se, že aby topení fungovalo, musí se napojit na obě trubky, jinak to nebude topit.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.