Dřevěné ostění, čím ošetřit?

Od: Datum: 22.10.14 14:10 odpovědí: 7 změna: 24.10.14 11:46
avatar

Dobrý den, na balkóně máme takové dřevěné ostění okolo dveří a oken. Lak nebo barva už je místy dávno oloupaná, někde jsem tomu i pomohla a odstranila to, co šlo. Dřevo je hodně jeté, vypadá strašně vysušeně. Měl byste někdo radu, čím bych to měla ošetřit, aby to co nejdéle vydrželo? Ráda bych na tom dělala ještě teď, i když začíná poměrně zima a vlhko. Je to vůbec možné? Ale obávám se, že by to dřevo přes zimu utrpělo velké škody, když to nechám jen tak... Děkuji za každý dobrý nápad


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.10.14 14:22
avatar

Záleží pro jakou úpravu se rozhodnete, asi nejjednodušší a vzhledově nejlepší bude obroušení a nový lak. Také je možné dřevo napustit fermeží, tím se konzervuje.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 22.10.14 15:04
avatar

děkuji za reakci. Jde pracovat s fermeží i v tomto vlhku a zimě? Měli jsme to natřené stejným nátěrem, jako rámy oken a dveří, bílou slonovou kostí. Chtěla jsem to zas natřít, ale když jsem viděla, jak dřevo vypadá, říkala jsem si, že to bude chtít ještě něco před nátěrem.

Datum: 22.10.14 21:53
avatar

Fermež je napouštěcí lak, vlastně se do dřeva vsakuje a tím ho chrání do hloubky. Může se aplikovat i teď, pokud na dřevo přímo neprší a je suché, (do mokrého dřeva by se nevcucla) Je celkem jedno, při jaké teplotě pracujete, jen nesmí mrznout. Když je chladno, bude fermež trochu déle schnout. http://www.zbozi.cz/vyrobek/fermez-napousteci-0-8kg/

Ohodnoceno: 0x
 
Od: peetrs
Datum: 23.10.14 12:02

Uvedu příklad: Nyní základ PRAGOPRIMER PLUS S 2070 a vrchní INDUSTROL UNIVERZÁL S 2013.

Dá se dřevo napustit fermeží (předpokládám, že je průhledná) a na ní nanést syntetický nátěr - ten Industrol?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.10.14 13:19

Na fermež už syntetický nátěr nedáte - fermež je na bázi lněného oleje a syntetika na mastném nedrží. Existují i tónované fermežové barvy. Osobně používám olejové lazury PNZ - mírně dražší, ale povrch je parádní.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.10.14 23:55
avatar

Pokud fermež dobře zaschne, chytne se na ni všechno mimo nitrolaku. A myslím, že olejové barvy (fermežovky) vydrží podstatně déle, než běžná syntetika. Lazura má zas výhodu v tom, že je napouštěcí, takže se jen přetírá a nemusí se odstraňovat staré nátěry, ale připravit původně nalakovaný podklad pro lazuru je dost fuška.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: peetrs
Datum: 24.10.14 11:46

Když píšete, že má lazura výhodu v tom, že je napouštěcí, tak musí se nové dřevo před nátěrem lazurou napouštět nebo rovnou natřít lazurou, třeba Luxolem nebo Lazurolem?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.