Nekvalitní uhlí Ledvice hnědý ořech 02?

Od: Datum: 21.10.14 12:25 odpovědí: 15 změna: 23.10.14 10:53

Dobrý den,

obracím se na Vás s prosbou o posouzení kvality dodaného uhlí (hnědý ořech02, Ledvice, Severočeské doly, a.s. Doly Bílina - úpravna uhlí Ledvice, Spalné teplo 19,52 Gj/t, ... průměrný obsah síry 0,77%).

Uhlí je lesklé, skoro žádný prach. Uhlíky většinou obsahují drobné bílé třpytky, občas nahuštěné do proužků. Něktreré kusy uhlí vůbec nepřipomínají. Nikdy předtím jsem uhlí takto dopodrobna nezkoumala, prosím proto o Váš názor. Jsem zoufalá.

Více fotek zde: http://uhliledvice.rajce.idnes.cz/nastenka

Letos jsme již třikrát zatopili. Takový kouř jste ještě nikdy neviděli! A tak zadechtovaný kotel (DOR32) jaktěživ nee - po spálení dvou plných násypek je (pokaždé) generálně zalepený dehtem, z popelníku vytéká i po vychladnutí černá tekutina. Uhlí vůbec nehoří, zcela otevřený kotel nedostanu nad 80 stupňů. V sytě oranžových plamenech lítá velké množství bílých drobných jiskřiček a při pohledu na komín to vypadá, jakobych zatopila signální dýmovnicí. Kouř je těžký, hustý, žlutý, prostě pekelný, celá vesnice je po dva dny ve žluté mlze, stydím se ... při představě, že budu muset zanedlouho opět zatopit se mi dělá nevolno

Za jakýkoliv názor, radu či podnět předem děkuji

BlankaSeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.10.14 13:10
avatar

Taky kupuji Ledvické, ale kostku, ne ořech. Avšak stalo se mi, že jeden rok to uhlí nestálo opravdu za nic, čmoudilo, velké nedopaly = mnoho popela, věčně zanešenej komín a kotel, hrůza. To víte, uhlího už moc není a tak prodávají i šunt z těch horších stěn. Navíc hodnoty rozborů se dělají na celý vlak nebo vagón, reklamujte u prodejce, nebo alespoň vyjednejte nějakou slevu, pokud už to se slevou nebylo koupeno. Moje rada: přejděte na kostku.

Topíte jen uhlím nebo mícháte ještě s něčím, třeba dřevem? Pokud ano, tak dřevo jen vyschlé, ale to asi víte. Zkuste vyčistit spalinové cesty (kotel, komín), vyberte saze z vymetacího okénka a pak to zkuste znovu, uvidíte jestli se to zlepší.

doplněno 21.10.14 13:12:

to dehtování je divné

Ohodnoceno: 0x
 
Od: blanci
Datum: 21.10.14 14:01

Dobrý den,

děkuji za reakci.

Komín nám pradvielně čistí - vždy v létě - kominík, po prvním katastrofálním zátopu jsme si přizvali i odborníka na kotle (chodí obvykle každé dva roky překontrolovat celkový stav), ale ani on neshledal žádnou závadu, kotel i kouřovod absolutně čistý, pro jistotu vyměnil těsnící šňúru na přikl. dvířkách. Od té chvíle začal kotel střílet, až nadskakovalo vrchní víko, vyvalil se oblak žlutého hustého štiplavého dýmu, viditelnost v kotelně prakticky nulová. Normálně jsem se bála.

Zatápíme již třetím rokem tím stejným štípaným dřevem (smrk, uloženo ve sklepě). Nikdy v minulosti se nám nic podobného nestalo. Vše děláme naprosto stejně, jako vždycky.

Datum: 21.10.14 14:11
avatar

Zkuste si s někým trochu uhlí vyměnit, vy uvidíte co dělá jiné uhlí a on vyzkouší to vaše. Pokud bude čmoudit i u něho, a naopak vám to bude hořet skvěle, je závada v uhlí a vyloučí se kotel a spalinové cesty

jinak k tomu čištění, komín si čistím sám a minimálně 5x za zimu, kotel každý týden, po vyčištění obou je rozdíl v účinnosti zcela patrný, kominíka s tou jeho pidištětkou už k nám nějaký ten rok nepouštím, já mám kotel Viadrus U22 (dříve jsem v něm topil koksem)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: blanci
Datum: 22.10.14 21:55

Dobrý večer,

děkuji za radu s výměnou uhlí. Vedu jí v patrnosti (soused je zrovna nemocný, nechci ho obtěžovat, další sousedé topí elektřinou a jeden olejem)

Blanci

Od: kjanik112*
Datum: 22.10.14 15:28

Žlutý kouř znamená, že uhlí se nažhavilo, začalo plynovat, a tento plyn měl shořet, takhle bez užitku vyletí komínem. Tak to je ten nejhorší případ, navíc ještě zadýmým celé okolí. Kašlete na prospekty co všechno slibují. Čím je horší palivo, tím více vzduchu ke svému spálení potřebuje. Takže si vytvořte v kotli žhavý základ, a nasypte jen půl uhláku k jedné straně. Pozorujte komín a zkusmo zjistěte, kolik uhlí můžete nejvíc nasypat, aby to ještě dobře spalovalo. Budete muset běhat ke kotli častěji, Plnou násypku při špatném uhlí odkažte do říše fantazií.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 22.10.14 15:49

Jen poznámečka, není to uhlí mokré? Nemusí být totiž tak, že by z něj "kapala voda", tomu by totiž napovídalo horší "rozhoření" a méně tepla, zkusit někde rozhodit např. trochu v kotelně je-li tam tepleji nechat a spálit až za čas, pak uvidíte.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: blanci
Datum: 22.10.14 22:05

Dobrý večer,

dnes topím dřevem a dva pokusné uhláky suším u topení. Sama jsem zvědavá na výsledek :)

Děkuji za tip

Blanci

Od: blanci
Datum: 22.10.14 22:01

Dobrý večer,

děkuji ze tento postup. V současné době topím - odhaduji do pátku - výhradně dřevem (snažím se - možná trapně - vypálit den dehet). Zcela jistě Vámi doporučovanou metodu vyzkouším.

Dikec

Blanci

Od: blanci
Datum: 22.10.14 21:09

Všem moc děkuji za názory a rady.

Dnes jsem ty "reprezentativní" vzorky uhlí předložila mineralogovi. Ortel zní: síra (v různých sloučeninách, podobách a množství). Kvlaitu uhlí samotného zpochybnil, ale jelikož se profesně specializuje na rudy a minerály, odkázal mne na spec. pracoviště v Kladně.

Tuto variantu zvážím dle reakce prodejce na mou reklamaci.

Každopádně uvítám i zkušenosti s reklamací uhlí ... hm, o této variantě jsem ještě ani neslyšela ... Sama pochybuji, že by prodejce radostně přijel s lopatou, vadné uhlí si vyházel ze sklepa, odvezl a s úsměvem na rtech a omluvou by přivezl uhlí takové, jaké jsem si zaplatila

Od: kc
Datum: 22.10.14 22:08

Dobrý večer, napište mi prosím od jaké firmy máte uhlí dovezeno. Pracuji v jedné firmě kde se prodává podobná sr**a nazývána uhlím. Mile rád Vám napíšu zda-li Vám uznají reklamaci.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: blanci
Datum: 22.10.14 23:09

Dobrý večer, uhlí je dle faktury - viz zadání otázky: hnědý ořech02, Ledvice, Severočeské doly, a.s. Doly Bílina - úpravna uhlí Ledvice, Spalné teplo 19,52 Gj/t, ... průměrný obsah síry 0,77%

Ad dodavatel samotný: dodává nám uhlí dlouhodobě, v Příbrami je veden coby dobrý, neřku-li nejlepší dodavatel. Ale! - já osobně jsem zvedla zadek ze židle a jela v červnu objednat uhlí s tím, že bych ráda prosila uhlí lepší kvality, neb loňská dodávka byla nadstandardně veliké zrnitosti, plná fošen, prachu, kamení a briket. Pan majitel se tvářil ukřivděně, fuuurt mi opakoval, že jsem měla reklamovat dříve, že mi žádnou slevu nedá - ale já žádnou ani nechtěla ... marně jsem mu opakovala, že budeme měnit kotel na automat, že mi nejde o nic jiného, než o to, aby tam ty kostky, kamení, fošny a brikety nebyly .. nic víc ...

... hm, tak se mi asi pomstil, důchdce načechranej ... a teď si to vlastně uvědomuji! - již vloni jsem dostala paletový bordel, letos sírový? Nevíte nááhodou, kolik že stojí analýza dodaného uhlí? ... jsem si 100pro jista, že se náhodný vzorek do deklarovaných 0,77% síry nevejde ani náhodou

Vy jste mne tedy rozohnil :))

Budu čekat na Vaše další podněty

Blanci

Datum: 22.10.14 23:31
avatar

akreditovaná laboratoř nám dělá rozbory uhlí za 1700,- Kč za jeden směsný vzorek (asi 7 kg pytlík)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: trtr
Datum: 22.10.14 22:22

Zdravím, můj děda taky takto ještě před revolucí koupil a musel přikoupit ještě jednu dávku a k tomu ještě jednu popelnici na popel. Prý co uhlák uhlí, tak dva uhláky popela. Nebylo to uhlí, ale kamení a vrátit to tehdy nešlo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: blanci
Datum: 22.10.14 23:16

... šmarjá, nestrašte chlape!

To bylo samozřejmě v žertu - máte štěstí, že jste to napsal dnes. Včera, když jsem zjistila, že mám 1/3 uhlí bílou, druhou třetinu tečkovaně třpytivou a poslední třetinu vypadající jako vyschlé bláto (za 20tisíc), a Vy byste napsal cokoliv o přikoupení čehokoliv nového (co ani nemám kam složit, natož čím zaplatit), ranila by mne mrtvice :))

Datum: 23.10.14 10:53

Zavoleite ČOI ku, nechť odebere vzorek z důvodů případného poškozování životního prostředí. Měl jsem podobný problém objednal jsem 50 metr. Ledvické kostky dostal jsem sokolovské, to bylo čmoudu, zápachu a poté hádanic než jej dodavatel vzal zpět, jinak toto uhlí je pravděpodobně více povrchové a nemělo do maloprodeje vůbec přijít

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.