Jaká krbová kamna do 60 m2?

Od: Datum: 21.10.14 10:06 odpovědí: 31 změna: 23.10.14 13:06

Dobrý den,

chtěli bychom koupit krbová kamna, která by měla vyhřát jedno patro v RD (plocha 60 m2), zejména pak obývací prostor. Vývod kamen bychom potřebovali cca 120-140, výkon pak údajně do 9kW a vejít bychom se chtěli do 15.000. Topit chceme dřevem, event. černým uhlím. Líbí se nám Haas+Sohn Nordic - jaký na ně máte názor?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jendad
Datum: 21.10.14 10:49

Podívejte se na malé litináčky http://kamnakrbylevne.cz/cz-d…nk-litinova-kamna-krbova.html

Kamínka jsou jednoduchá . žadný rošt co mužete prropálit ,žádný šamot co musíte měnit .Ty vám vydrží desítky let . Dlouhá doba mezi přikládkou .Kamna se dobře naloží dřevem - nevypadávají polena jako u kamen co mají velké dveře a jsou mělké.Na vrchu bezproblému uvaříte vodu na kafe A taky je výhoda 50cm hluboké topeniště .Kamna mužete valit naplno , ale taky na pomalo kdy budou odhořívat pomalu zepředu do zadu.

http://www.plamen.hr/manuals/Uputa%20Trenk%2031-5-2011.pdf

Na kamínka mužete dát malý ventilátorek a ten vám dost promíchá teplo http://www.topkrbyeshop.cz/prislusenstvi-kanada/

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.10.14 14:17

Desítky let? Kde berete tu jistotu. Tak litinový rošt propálíte, ale tohle ne?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 21.10.14 22:32

Samozřejmě když kamna přetápíte , tak je mužete zničit . Tam ale dnes je jednoduchá pomucka. Stačí dát spalinový teploměr na plotnu a držet se do teploty asi těch 350°c na plotně a žadné problémy mít nebudete. Ale u roštu to často dost přetápíte při zatápění a kamna ani nemusí mít tak vysokou teplotu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vpv
Datum: 21.10.14 10:59

Dobrý den, nedávno jsem řešil podobný problém. Vytápím podobně velký prostor a nakonec jsem se rozhodnul pro JOTUL F602 max. délka polen 40 cm. Průměr kouřovodu je 125 cm a mají max. výkon tuším 9kw. S Vámi zmiňovanými kamny ale zkušenost nemám. U krbovek je důležité jak kvalitní je litina, jak dobře kamna těsní ( to má potom vliv na spotřebu dřeva ). Předpokládám, že výška a průměr komína odpovídá požadavkům na provoz těchto kamen. Nevypadají špatně, já bych dal ale přednost celolitinovým kamnům, tady čtu, že to je plech a šamotové cihly, což nemusí být výhoda, snadno přetopíte a potom budete šamot opravovat. Pokud jste se ještě nerozhodla, tak hlavně při výběru pozor na krbovky z Polska.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: housenka
Datum: 21.10.14 14:31

A který konkrétní typ toho JOTULu máte? JOTUL F 602 N? Četla jsem, že jsou to kamna čistě jen na dřevo - v čem se to liší od klasických kamen, kde můžu topit i uhlím?

Datum: 21.10.14 14:40
avatar
Obecně se kamna, kde je sklo na topení uhlím nehodí snad s výjimkou tzv. Amerických kamen kde se používala slída. A když píšete o kombinaci dřeva dokonce s černým uhlím tak si myslím že tam budou dosahované teploty mimo hranici odolnosti skla.
doplněno 21.10.14 14:47: A mimochodem . . kdo vám počítal ten výkon? Počítá se přibližně 30- 35 watů na krychlový metr. Jestli nemáte papírové stěny nebo 3.50 vysoké stropy, mělo by vám na 60m podlahové plochy stačit 4,5-6 kw
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 21.10.14 17:06

Topím hnědým uhlím O1 Ledvice v kamnech s prosklenými dvířky a žádný problém, ani s černým problém nebude, jenom je potřeba citlivěji regulovat "primár". Dá to tolik tepla, kolik tomu dáte vzduchu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: topic
Datum: 21.10.14 17:17

Kamna na uhlí mají rošt, Jotulky na dřevo mají vanu bez roštu (a uhlí v nich nehoří - nemá vzduch odspoda).

Základní rozdělení jsou kamna sálavá a teplovzdušná. Sálavá topí sáláním = ohřívají "to co vidí" TEplovzdušná ohřívají vzduch a ten pak cirkuluje v místnosti (topí i "za roh") = sálavá do jedné velké místnosti, teplovzdušná když mají vytápět i npř. další místnost přes dveře. (U sálavých to jde řešit větrákem, pomaloběžným)

Obecně kvaltiní kamna jsou od zavedených výrobců - umí je udělat a nešidí materiály. Např. zmíněný Jotul - nic se nekroutí atd. Koukejte na účinnost, dobrá je 80%; obsah CO ve spalinách - čím méně tím líp. Jotul, Morso, Nordica atd. atd. Hodí se plotna na hrnec.

Mám Jotul F3TD - super, můžu jedině doporučit. Ale pro vás asi moc výkonné..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: housenka
Datum: 22.10.14 10:06

Máme propojenou kuchyň a obývací pokoj a na podzim a na jaře potřebujeme teplotu zvednout tak o dva až tři stupně, takže by nám stačily ty s nižší výkonností? Třeba tyhle http://www.mall.cz/krbova-kamna/jotul-f-602-n? A Jotulky jsou tedy kamna sálavá, anebo teplovzdušná?

Děkuji za tipy ohledně účinnosti kamen a obsahu CO ve spalinách.

Od: jendad
Datum: 22.10.14 11:07

Litinová kamna jsou většinou sálavá ,a to z duvodu , že jsou to odlitky (silné stěny) .U teplovzdušných kamen je jakoby druhý plášt (plech) který kryje ten první . Mezi nimi je mezera a ohřívá se vzduch .Druhý plášt je tedy o něco chladnější.

Jinak ty jotulky f 602n vám budou stačit . Pokud by jste nebyli rozhodnuti , mužete koupit nějaké použité na bazoši

http://dum.bazos.cz/inzerat/40120263/kamna-JOTUL.php

U té učinosti bych byl opatrný .Čím vyšší číslo tím kamna více odevzdají tepla do interiéru a jde méně do komína. Pak se vám muže stát že vám kamna mohou zakuřovat - komín nemá tah(chladné spaliny) . Na taková kamna je pak potřeba dobrý komín(moderní třísložkový s izolací). Zvednout učinost mužete i tím že uděláte zděř komína nahoře a budete mít dlouhý kouřovod nad kamny.Když to popíši , tak v 1kg dřeva je asi 5kw. Při 20% vlhkosti dřeva jste na cca 4kw z kg dřeva a když máte 75% učiná kamna tak vám zustane v místnosti asi 3kw z kg dřeva (1kw jde do komína) .Hodně si tak mužete pomoci že dáte vedle kamen dosušit na pár dní dřevo a snížíte tak jeho vlhkost.

Jinak doporučuji používat spalinový teploměr . Ten vám ušetří taky dost paliva , aby jste nepouštěli do komína zbytečně horké spaliny http://www.topkrbyeshop.cz/pr…agneticky-teplomer-pro-kamna/

Ohodnoceno: 0x
 
Od: topic
Datum: 22.10.14 11:43

Pro vás ideálně tohle, ovšem asi za 25k... Morso 2b CB konvekční verze (ta nízká účinnost 61% je daná teplotou spalin 300° - pokud bude dlouhý kouřovod nebo "čert", tak se teplota spalin sníží = teplo nevyletí komínem ale půjde do místnosti, pak i ta účinnost stoupne. Samotné spalování je výborné)

http://www.krbova-kamna.com/m…b-standard---konvekcni-p.html

602N jsou sálavé. Žádný zázrak, ale asi by vám vyhovovaly - výkonově OK, dlouhá životnost, vejde se poleno 45 cm, mají plotnu.. Ale spalování není úplně nejlepší, určitě by šlo vybrat líp (ale je otázka v jaké ceně - F 602 CB jsou za 20k) Nebo Jotul F 100 CB. Na přitápění jaro - podzim budou určitě i ty 602N v pohodě... V podstatě ty lepší kamna jsou za 20 a víc. S ohledem na životnost se ale přidat vyplatí - lepší spalování znamená menší spotřebu a časem se to zaplatí.

Jak už tu padlo, Jotul unává nominální výkon, maximální je ca o třetinu vyšší. Ty moje F3TD mají nominál 5-6 kW trvalý výkon, ale když jedou naplno tak mají 10kW (horní deska 350°)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 22.10.14 12:55

Jotuly f 602N mají topeniště hluboké cca 45cm . Takže optimálně polena 40cm . Morsa 2b jsou hlubší a ty jsou opravdu na těch 45cm polena ,stejně jak ty plameny. Co se týče kvality spalování , tak u jotulek F 602n to hoří velice čistě . Ale to mluvím o starém typu s plnými dvířky . Tam je jak primár , tak i sekundár . U Typu f 602GN jsou ale prosklená dvířka z typu CB . Takže tam vlastně chybí tento sekundární vzduch a když ty kamna přivíráte , tak nemužou začít hořet dřevoplyny a kamna chladnou . Ale lidi chcou sklo Takže ty emise asi nebudou platit co jsou uváděny. Ty platí pro typ s plnými dvířky.

Zda se vyplatí koupit dražší kamna je na zváženou. Muj názor je že staré jotuly f 602N umí to co typ cb , akorát se to musí umět .Nesmí se kamna moc přivřít , aby se nepřidusily moc a mohlo probíhat pomalé sekundární spalování pod plotnou . A k tomu zda jsou lepší morsa konvekční , řeknu to že jsem pořídil ten ventilátorek na kamna a to dost promíchá teplo .

Ohodnoceno: 0x
 
Od: topic
Datum: 22.10.14 13:24

jj, to mám na mysli - u 602 se sklem není sek. vzduch. Ale ty kamna v praxi neznám, chtělo by to vyzkoušet a porovnat s dvířkama bez skla se sek. vzduchem. Možná to zvládají i tak, on ten primát asi může jít i rovnou od vstupu nahoru a tím sekundár nahradit (a pak by byl oplach skla zdola nahoru).

Sklo za mne určitě ano - je vidět na oheň = zdálky vidim jestli už přikládat nebo ne.

Ventilátor pomůže, ale když jsou kamna rovnou konvekční tak je to lepší.

602N X 602 CB - to souhlasim. Mám F3TD a kvalita spalování je s CB srovnatelná. V podstatě primární vzduch mít zavřený a sekundár nikdy nezavírat úplně, ale držet ho ca mezi 1/4 a 3/4, pak to hoří krásně čistě a CB už o moc lepší není. On ten sek. vzduch (horní vstup) je předehřívaný a směruje jak dolu podél skla jako primární vzduch, tak rovnou do druhé poloviny plamene jako sekundár. CB je podobný, jen je předehřívaný na vyšší teplotu a tím je o něco lepší spalování, ale zase víc ochlazuje stěnu topeniště.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 21.10.14 22:48

Jotulky F 602n nemají 9kw ,ale nominál mají 5,5kw. http://jotul.com/cz/vyrobky/k…02/jotul-f-602#technical-area

On má vcelku jotul chytrou politiku. U kamen má vcelku uváděny nízké vykony. Lidi si pak koupí o trochu větší kamna a ty pak tolik nepřetápí - kamna vydrží . Krásně je to vidět u těch plamen trenk . Ty mají uvedeny 8kw , ale jsou prakticky stejně velká jak jotuly f 602. A třeba větší kamna než ty plameny jsou jotul f 3td a to už má pěkné topeniště a ten má uváděn 6,5kw. Zázraky se nekonají a z menších kamen nedostanete větší vykon. U malých kamen ,aby jste dostali stejný vykon , tak je budete topit na větší teplotu - více spálíte dřeva - více tepla pustíte do komína než kamen co mají větší topeniště a nebude te je tak drtit.Ty plameny mají uváděny sice 8kw , ale mají uváděn v tabulce při příznivých podmínkách vytápěcí schopnost cca 160m3(asi 60m2 při 2,5m stropu) a to je udaj více odpovídající

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.10.14 17:40
avatar

Ohledně výkonu mrkněte na http://kamna.astranet.cz/shop…Vytapeci-schopnost-vzduch.htm
Pro vás stačí 4 - 5,4 kW kamna. Vřele doporučuji toto nepřekračovat, mám v okolí několik lidí kteří mají předimenzované topidlo a teď je mají na okrasu nebo topení ve velkých mrazech. Ty kamna jsou totiž stavěné na určitý výkon, při něm mají i tu účinnost kterou slibuje výrobce. Pokud je budete dusit, účinnost bude někde jinde + i přidušené to bude topit tak, že budete doma chodit v trenkách a větrat. Přitopit si za současného počasí bude nemožné.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.10.14 17:56

Respektive to možné bude, ale ne způsobem kontinuálního vytápění, ale style naložená kamna zapálit a nechat vyhasnout.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: topic
Datum: 22.10.14 11:49

Zmenšení výkonu se dá vyřešit i topením "třískama" - pár třísek a často přikládat. Naložit a dusit je špatně. Jde i zmenšit topeniště (vyskládat šamotovýma cihlama). Ale lepší je dát kamna tak akorát a ne pak škrtit výkonná nebo přetápět slabá...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 22.10.14 13:00

Nějak jsem si nevšiml , že by topení třískama zmenšilo vykon . Právě spíše při zatápění používám drobné dřevo 3-5cm v puměru. To se pak kamna nažhaví a rychle roste teplota (vykon) . Když chci malý vykon , tak dám na žhavé dvě větší polena a kamna se loudají na 200°c a mám je přivřené na cca 1/6 . Z komína se jen tetelí . To mám vyzkoušeno že sekundáry pěkně hučí a hoří to čistě.Nepoznal by jste že ani topím

Ohodnoceno: 0x
 
Od: topic
Datum: 22.10.14 13:12

Těch třísek nesmí být plný kamna ;) Mluvím o situaci, kdy to loudání na 200°je pořád moc - víc to zaškrtit už není dobré. Pár třísek rychle vyhoří plamenem, pak zůstane trochu žhavého které nečoudí a topí jen málo, ale musí se brzy přiložit zase pár třísek (nebo nechat vyhasnout a znova zatápět). Takhle jde celkem v pohodě držet kamna na 100° bez kouře a bez dehtu, jen je práce s tím přikládáním (ca jednou za hodinu). Z komína viditelný kouř nejde, jen se tetelí vzduch.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 21.10.14 18:25

Dobrý den

Na uhlí lze bez problému užít i kamna prosklená. Osobně doporučuji kamna se šachtou,jež lze užít v podstatě na všechna paliva, v případě uhlí zejména doporučuji hnědé (neboť černé dává velmi vysoký výkon, riziko přetápění )je nejefektivnějším způsobem spalování v těchto kamnech odhořívání shora, tzn. kamna se naplní hn. uhlím např. ořech 1 zapálí shora, rozhoří seřídí a máte na 10-20 hodin pokoj dle typu nastavení a množství uhlí, navíc pokud uhlí odhořívá shora ,z komína se nekouří později kamna hřejí "stáložárně", mimo to kamna svedou i dřevěné a rašelinové brikety (odhořívání shora) hnědo uhelné brikety, přikládání nebo prohořívání ze spod, atd. něco o topení v těchto typech kamen:

možné typy 5kw:

http://krbova-kamna.heureka.cz/wamsler-wo-calor-a/

kamna nemají vn. roštové táhlo lze dodělat po záruce, spod. dírka v klapce nutno zaslepit

nebo 8kw

http://www.namir.cz/krbova-ka…kamino-8-nostalgia-11092.html

rovněž nemají vn. roštování

Další typy většinou nemají sklo, obecně však kamna bez skla jsou o něco praktičtější co se regulace vzduchu týká. Při topení hn. uhlím doporučuji pořídit násypný uhlák= rychlé a čisté naložení kamen (komín odsaje "mikroprach z uhlí")

Kamna jsou kombinací plechu litiny a šamotu, při trvalém užití je i u uhelných paliv životnost min. 10 a víc let.

doplněno 21.10.14 18:28:

něco o topení v těchto typech kamen

http://forum.tzb-info.cz/129789-petry-do-noveho-komina

doplněno 21.10.14 22:44:

P.S.

Kamna s plochými ohništi jsou na spalování uhlí nevhodná i za předpokladu, že výrobce spalovat uhlí "dovolí", neboť uhlí není vhodné k "přímému přikládání" , protože tímto způsobem dochází k nadměrné kouřivosti a topení je "obslužné a neefektivní", naopak v kamnech "odhořívacích" (hluboká topeniště šachtová) kde se uhlí (zejména hnědé) stápí odhoříváním shora dosáhneme dlouhé bezobslužné nekouřivé a stáložárné výhřevnosti ,podobně lze spalovat i uhlí černé avšak má své "specifické nároky" tzn. buďto se míchá s uhlím hnědým (pro lepší odhoření) nebo za pomoci "2" ložisek tzn. pod a i nad násypem, problémem uhlí černého je taktéž omezenější možnost (ve stáložárné fázi) "snížit výkon" (což u uhlí hnědého není problém) jelikož pak dojde k "uhasnutí kamen", v opačném případě můžeme s čer. uhlím "značně" přetápět.

Pro kamna s plochými ohništi (roštovými) jsou místo uhlí vhodnější brikety hnědouhelné, jež lze stápět i klasicky přikládáním na rozdíl od uhlí totiž takto nekouří.

Uhlí je palivo "skvělé" lze s ním topit čistě bezobslužně tzn. komfortně, problém je ale v tom, že lidé si na něj koupí kamna "s plochým ohništěm" (kde výrobce uhlí dovolil) a jsou pak zákonitě zklamáni, protože na uhlí je dobré mít (pokud chcete "plně" využít jeho předností) vhodná kamna - odhořívací šachtová. Pozor také na to, že i relativně "malá" 5kw odhořívací kamínka umí s uhlím při odhořívání podat "velmi vysoký výkon", na což lidé "také již nejsou zvyklí",dřevo, je oproti uhlí "studené teplo". To je také jeden z důvodů, proč sálavá kamna na uhlí nepotřebují (ale klidně si ho můžete pořídit tím nic nezkazíte) žádný "ventilátor" neboť jsou schopna "intenzivně" temperovat doslova za roh, dokonce i za dva, u těchto kamen bývá většinou také daleko lépe řešeno "vybírání popele" než u kamen čistě "krbových",(protože se s uhelnými palivy "počítá") je to důležité zejména při spalování hn. uh. briket.(s briketami je i možnost "kontinuálního" provozu, tzn., kamna lze roztopit i za 24 hodin, jen z uhlíků v popelu, není-li pohyblivý rošt může být "restart kamen" problém. Takže je třeba dobře zvážit, zda se omezím jen na dřevo a uhelné, dřevěné rašelinové brikety, nebo chci i uhlí (mimochodem lze i koks (2) a to efektivně bez přetápění a téměř "non stop", stápí se prohoř. ze spod)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: housenka
Datum: 22.10.14 10:10

Dobrý den, děkuji za odpověď. Nakonec jsme se dohodli, že budeme přece jen topit pouze dřevem.

Od: janm*
Datum: 22.10.14 10:47

Vpořádku Rozhodnutí je pochopitelně na Vás

Ohodnoceno: 0x
 
Od: topic
Datum: 22.10.14 11:54

Uhlí znamená hodně popela = bordel v obýváku. Dřevo je na tohle lepší.

Topeniště doporučuju bezroštové - všechno dokonale shoří (nepropadává nespálené do popelníku) a zbyde jen čistá popelovina. Dále v bezroštové vaně se dlouho drží žhavé. Nevýhoda je nemožnost topit uhlím. F3TD - popel při trvalém topení (kombinace bříza/smrk bedna od banánů denně) vynáším jednou týdně klasickou plechovou lopatku na smetí (ale záleží i na dřevě, některé má popela víc)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 22.10.14 13:28

pro topic

Zásadně nemohu souhlasit s názorem, že více popela při topení z uhlím znamená "bordel v obýváku"

Proč? Kamna na uhelná paliva uzpůsobená mají "velice dobře" vyřešeno vybírání popele.

Vybírání popela u těchto kamen probíhá tak, že se kamna úplně uzavřou, včetně přívodů vzduchu, pak se řádně vyroštují vnějším roštovým táhlem a nechají "odstát", cca 5 minut, můžete i déle chcete-li. Pak se teprve otevřou spodní dvířka a vytáhne popelník který je u těchto kamen dimenzován tak, že bohatě pojme popel z celé šachty uhlí. Při vytahování a případném "dobrání" drobných kousků z roštu je již "mikroprach" v popelníku a není-li všechen, pak jakékoliv zvíření odsává komín přez ta otevřená dvířka. Největší "bordel" jsem zažil u kamen "bez vněj. roštového táhla" za použití "vysavače popela" a to i při popelu jen ze dřeva. Uhelná kamna lze obsluhovat doslova i v pyžamu aniž by se člověk "umazal" nebo si domů "naprášil", případné drobné smítko např. z podpalových dřívek se smetne a dále se přikládat nemusí´= žádná nečistota,žádný "opad" z paliva.

Rovněž tak i naložení kamen, ústí uhláku se zcela zanoří do přikládacího otvoru, důkladně vyklepe do šachty, chvíli posečkáte =komín odsaje mikroprach, žádný "černý" nebo jiný prach usazený v místnosti s uhelnými kamny při tomto zacházení "nenaleznete".( při celosezónním vytápění)

Závěrem, uhelná kamna mám "přímo" v obýváku, můžete je mít třeba i u postele, kdekoliv, kde chcete mít "čisto" , žádné přikládání, žádné "prášení" s popelem, žádná starost. U kamen jež vn. roštové táhlo nemají např. od Wamsleru, doporučuji dodělat, není to tak těžké a výsledek stojí za to, od té doby vysavač popela nepotřebuji a je to daleko čistější (nemusím ten vysavač totiž čistit)

P.S. Jeden dnes již "známý" jež si "na zkoušku" pořídil kamna na uhlí jako "výpomoc" své krbové vložky napsal:

"Máte vidět co je z krb. vložky "bince", to uhelná kamna jsou úplně v pohodě"

doplněno 22.10.14 13:48:

Vtip zpočívá zkrátka v tom, že vyjma naložení a vybrání popele, což je 1 denně,se kamna vůbec nemusí otvírat, to je jeden z důvodů, proč i dřevěné a rašelinové brikety stápím raději odhoříváním než přikládáním a např. takové calory od zapálení do úplného schládnutí svedou i 25 hodin + akumulace tepla ve zdech,tzn. není-li u nuly pak kolikrát stačí bohatě zatopit i ob den, , jediná obsluha kamen po rozhoření sestává z možné regulace výkonu, tzn. klapkou nastavím chci-li vyšší a kratší výkon např. 12-15 hodin nebo nižší a delší výkon cca 20 hodin (dle typu kamen nastavení množství uhlí frakce uhlí atd.) a to vše ještě bez kouře a smradu z komína Další výhodou je, že mám-li více uhláků např. doma v komoře, pak co den to uhlák jsou-li zimy a mrazy nebo půl uhláku v tomto období jednou za den nebo za dva dny, palivo je kdykoliv po ruce, takže celý týden nemusím nikam pro nic "chodit" zatopím kdykoliv je třeba.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: topic
Datum: 22.10.14 14:08

Já mám opačnou zkušenost ;) Teď na dřevo kamna otvírám dvakrát denně - ráno a odpoledne. Zatopim, nechám rozhořet, stáhnu a nechám do vyhoření (topí to 4 - 6 hodin, žhavé vydrží i 12 hodin). Jednou za dva dny donesu dřeva bendu od banánů, jednou za 14 dní vynesu lopatku popela a mrsknu jí na záhon nebo do kompostu. S uhlím bych zatápěl jednou denně, ale taky jednou denně běhal s popelem. A že by to neprášilo - když to vychladne tak to komín nenatáhne a popel práší ven... Mour z uhlí je taky prima věc. Spíš záleží na kamnech a na způsobu topení, na dřevo i na uhlí jsou lepší a horší...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 22.10.14 14:33

Nejde o kritiku kamen "bezroštových" či jakýchkoliv jiných, jen musím upozornit na to,že s kamny na uhlí lze topit, čistě, efektivně, s minimální obsluhou, bez jakéhokoliv smetí, prachu mouru v domácnosti. Pod to se mohu klidně podepsat, za tím si stojím, faktem je, že lidé se mnohdy nenaučili s uhlím zacházet,(nic ve zlém, nic proti Vám) také je pravda, že ne každá kamna "určená" na uhlí jsou opravdu "vhodná" na uhlí. Kamna mám jako hlavní topidlo řadu let, pokud by nesplňovala "čistotu" v domácnosti, nekouřivý provoz "letěla by ihned z domu", protože topím-li celou sezonu, musí to být bez prachu doma a bez kouře z komína, nejsem ochoten stále čistit komín nebo po každé sezoně malovat, chci i nadále mít doma čisto, čisté koberce bez sazí smetí, mouru a prachu a tyto typy kamen na uhlí jež uvádím to splňují,(akorát wamsler=dodělat roštování ale tř. thorma OK) jinak podobně jako s uhlím umí topit i s dřevěnými a rašelinovými briketami, a dalšími palivy to je vše co jsem chtěl říci

Ale jinak to chápu, lidé se "uhlí" bojí, z vlastní zkušenosti ale mohu říci není se třeba bát, no pokud se někdo "netrefí" a vysype uhlí z uhláku místo do kamen na podlahu, nebo vysype popelník to je pochopitelně jiná Ale takové situace se Vám přihodí maximálně jednou za deset let

doplněno 22.10.14 14:41:

Je to také o "přístupu" k palivu, tzn. mám-li dřevo "za hubičku", dostatek času na zpracování místa na skladování atd., nač bych měl kamna na uhlí? Ovšem v mém případě bych to dřevo "pěkně draze kupoval", takže pořídit si sebelepší kamna na trvalé topení dřevem by pro mně nebylo "výhodné" To je také třeba zvážit PŘÍSTUP K PALIVU, jeho cena

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.10.14 14:49

Shrnul bych to asi následovně: Jedná-li se o hlavní zdroj tepla, tak kdo se naučí topit v šachtových kamnech vhodné velikosti odhoříváním uhlí shora, nemá potřebu přecházet na topení dřevem. Nic není černobílé, dřevo má také své výhody, ale uhlí celkově vítězí!

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: janm*
Datum: 22.10.14 14:59

pro hubas

Přesně tak!

Dále záleží na tom kde bydlíme, uhlí je výborné zejména na "staré baráky" "nezateplené", s "masivními zdmi", "hangárovými místnostmi" , v dnešních "přeizolovaných domech" , kde hodíte jedno polínko a máte doma 35 Ale i s uhlím se dá topit na nižší výkon (méně paliva, jiná regulace vzduchu) taktéž bez kouře, takže v mém případě kamna na uhlí ok Tím pochopitelně nechci "kritizovat" jakákoliv "jiná kamna"

Mám ale výhrady v případě ceny některých paliv, např. u dřevěných briket či pelet, ať se na mně nikdo nezlobí je cena kolikrát drasticky "přemrštěná".

Ohodnoceno: 0x
 
Od: housenka
Datum: 23.10.14 07:58

Dobrý den,

nemáte někdo zkušenost se skleněnou podložkou pod kamna (myslím např. tohle http://www.mall.cz/prislusens…klo-pod-kamna-900x750-forma-a ). Zda se pod to sklo dává např. nějaký filc, kterým se vyrovnají nerovnosti na podlaze, nebo se zkrátka jen položí na podlahu? A jak tento typ podložky zvládá event. nerovnosti na podlaze?

Od: jendad
Datum: 23.10.14 09:47

Se sklem nemám zkušenosti. Já jsem pro krbovky vyzdil stupínek , aby byly výš. Já je mám nízké cca 60cm a nechtělo se mě k nim tolik shýbat . Taky když ohřívám vodu pro čaj , kafe . Tak jsem to chtěl aspon aby byla vyška plotny aspon 80cm.

Mužete tam dát pak hezký keramický obklad , kamen atd . Třeba něco takového http://www.hearth.com/talk/th…h-extreme-pic-density.130972/

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 23.10.14 13:06

Dobrý den

Taktéž nemám zkušenosti se sklem, ale vzhledově záleží asi hlavně na tom, zda kamna jsou spíše ve stylu "retro" nebo "klasik" (tam bych dal osobně plech) anebo mají "moderní design".(sklo, záleží na vkusu každého) Co se týká užitných vlastností, četl jsem názory uživatelů na sklo a některým vadilo, že pod sklem je vidět "každý drobek". Čistě prakticky mám nejlepší zkušenost se smaltovaným plechem,(ne lakovaným) vydrží desítky let, snadno se zametá (nedrží prach ) mechanicky odolný, stálobarevný, bezpečný, pokud ho vysloveně něčím " hrubě nepotlučete" pak smalt vypadá i po létech stále jako nový, smalt je vůbec dobrá úprava, smaltovaná plech. kamna nemusíte skoro vůbec utírat, nedrží prach, proto i "drahá kamna" se často také smaltují.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.