Jak zapojit rozp. relé (230V) v soustavě TN-S

Od: Datum: 20.10.14 09:11 odpovědí: 7 změna: 03.12.14 09:01

Chtěl bych zapojit v bytě UPS (záložní zdroj), je tam proudový chránič, soustava je TN-S, 3 fáze. UPS je jednofázová, čili zálohovat postačí jednu fázi (světla) na čtyřech jističích (4 pokoje). Měl jsem tam elektrikáře a ten to nějak zkurvil (zapojoval do obvodu rozpínací relé), takže po výpadku proudu UPS hlásí zkrat. Rozpínací relé je zapojeno za chráničem. Jak by to mělo být správně? Myšlenka je taková 1) výpadek proudu 2) automatický přechod na UPS 3) nahození proudu 4) automatický přechod na napájení sítě. Je jasné, že úplně správně by měl veškerý proud procházet přes UPS a to by si mělo vše samo připojovat/odpojovat, ale nejsme Rotchild, abychom měli záložní zdroj 3x25A, že.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.10.14 16:03
avatar

Pokud chcete zálohovat pouze jednu fázi, pak stačí zapojit UPS právě do té fáze, kterou chcete zálohovat. Žádná relé a další komponenty k tomu nejsou potřeba. Píšete "zálohovat postačí jednu fázi (světla) na čtyřech jističích (4 pokoje)" - to máte pro každý pokoj zvláštní jistič pro světelný okruh?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.10.14 22:28

Ahoj. Honzo, co je na tom špatnýho, mít rozjištěný světla na jednotlivý místnosti? Kůli prdlý žárovce mi přece nezhasne celý patro?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.10.14 00:37
avatar

Tak samozřejmě na tom není nic špatného ale většinou se dělají na světla třeba jen dva okruhy. Ta UPS by měla být vložená před tím rozjištěním, a pak nebude potřeba žádná další úprava instalace.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: eda*
Datum: 02.12.14 22:18
Nojo, jenomže problém nastane, když člověk tu UPS například odpojí, nebo se prostě rozbije (nebude fungovat nic), ale hlavně když vypnou elektřinu všude (nikoliv "manuálně" vyhozením jističe v domě), tak pak ta UPS napájí celý dům (elektřina teče přes elektroměr zpět do sítě a napájí celý barák) a je poněkud přetížená (takže nefunguje). Právě proto se ptám na ta relé. Musí se to "nějak" zapojit, aby se při výpadku elektřiny odpojila fyzicky síť a energie z UPS pak nešla zpět do sítě. Zároveň by se chtělo, aby ta relé byla někde mimo bytový rozvaděč, ideálně v hlavním rozvaděči hned za elektroměrem, protože ta relé neskutečně bzučí... (včetně např. řady Hager tzv. "silent", o jiných výrobcích raději ani nehovořím - ti to snad vyrábí jen pro těžký průmysl, či co...) Takže "babo" raď.
Datum: 02.12.14 22:27
avatar

Když zapojíte UPS MEZI hlavní jistič a jističe světel, tak proud do světelných okruhů půjde přes UPS a nic jiného ne. Při výpadku proudu budou světla funčkní z UPS, nevidím důvod proč by mělo dojít k napájení celého domu z UPS. Žádné relé tedy není potřeba. Při poruše či odpojení UPS ji prostě z okruhu vyřadíte a propojíte to přímo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: eda*
Datum: 03.12.14 09:01
Nojo, ALE
UPS nemá takovou proudovou zátěž (1000VA), která je na fázi za jističem, čili přes tu UPS nemůže standardně procházet celý proud (10-20A), na který jsou jističe dimenzovány - musely by tam být zařazeny pojistky na 1A. Je fakt, že jištěny chtějí být jenom okruhy světelné a zásuvky s běžným "mini odběrem", takže se do toho 1KVA vejdou, ale někdy z nich může být bráno i více (vysavač, výkonný počítač, přímotop), takže takhle by to nešlo. Navíc by to nebylo správně zapojené, protože by se napětí mohlo objevit na zásuvkách (propojení UPS a zbytku sítě)...
Datum: 20.10.14 22:44
avatar

V dotazu je velice málo informací. Pokud máte klasickou UPS, tak je zapojení jasné a nic nepřepojujete. Zdá se mi však, že máte vlastní doma vyrobenou UPS a potom stačí napěťové relé. To však snad elektrikář zvládne zapojit.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.