Renovace parket svépomocí

Od: Datum: 20.10.14 00:12 odpovědí: 8 změna: 21.10.14 20:26

Ahoj,

potřeboval bych zrenovovat cca 33m2 parket, parketář mi udělal rozpočet na 16.000 Kč, což je pro mě drahé, tak jsem si položil otázku, jestli bych to nezvládnul sám. Připadá mi totiž, že stav parket je poměrně dobrý (ale posuďte sami z přiložené fotky) - byl na nich koberec, tak jsou zachovalé a navíc dosud nebyly lakované, což by renovaci usnadnilo. Tmelení a nalakování bych zvládnul určitě, ale s broušením už si nejsem jistý. O možnosti zapujčení profesionální brusky nevím, zvažoval jsem proto použití běžné vibrační brusky. Jaké jsou vaše názory a zkušenosti? Děkuji.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.10.14 02:40

jde to i levněji, parkety jdou docela dobře. Horší je to se starýma prknama co jsou natřený barvou.

Takže co jsem udělala já: Půjčila jsem si z OBI obchoďáku pásovou brusku a tou jsem to nechala vybrousit. Za půjčení stroje jsem dala cca 650,-, pojištění stroje mě stálo 60,-Kč a potom je ještě potřeba koupit ty pásy. Tak dva hrubší a potom dva jemný. Už nevím pesně, ale jeden stál kolem 300,-Kč. No a potom buď tou vibrační nebo kotoučovou na vrtačku, ale musí mít ta vrtačka regulovatelný otáčky, jinak by se dřevo spálilo.

Nechala jsem brousit 50let starou podlahu, a je to super

Ohodnoceno: 0x

Datum: 20.10.14 07:54

parkety se brousí jen když jsou mezi nimi nerovnosti anebo je povrch příliš poškozený. Skoro bych řekl, že ty vaše brousit nemusíte. Pujčte si drátkovací stroj a pořádně je vydrátkujte.

Mrkněte se na obrázek. Právě jsem ho stáhl z netu http://www.azparket.cz/42-dratkovani-parket.html.

Od: ben®
Datum: 20.10.14 08:58

Dobrý den, podle obrázku soudím, že ty parkety jsou perfektní. Vůbec bych je nebrousil.

Mělo by stačit drátkování, potom vosk na parkety a vyleštit. Lak nedoporučuji, protože se začne časem loupat a může se i poškrábat. Zdravím!

doplněno 20.10.14 09:17:

jabraka - očekával jsem, že někdo napíše, že se lak na parketách neloupe. Já mám tu zkušenost jinou a špatnou - časem se udělají "bublinky", ty pak prasknou a už se to loupe. Pohnete nábytkem, udělá se rýha a už se to loupe. Dříve se pouze voskovalo a starší parkety jsou do hloubky mastné.

Proto si myslím, že na nich lak dlouho nevydrží. Ale, ať si tam každý dá, co uzná za vhodné.

doplněno 20.10.14 09:23:

Pokud lakovat, tak parkety zcela nové (aby to vypadalo jako samorost a ne přírodně). Na starší a zřejmě voskované parkety už bych lak nedával nikdy - ani odmaštění nepomohlo.

Datum: 20.10.14 09:08

Na podobné parkety jsem před mnoha lety,vzal drátky na nádobí,ty jsem si připevnil na boty a drátkoval parketu za parketou a za 4 hodiny jsem byl hotov.Drátkuje se po letech dřeva,pak jsem vyluxoval prach a podlahu setřel vlhkým hadrem.Po vyschnutí jsem lakoval tehdy Parketolitem.Tento lak už neexistuje,ale je na trhu řada vynikajících laků na parkety,dokonce i ve vodní disperzi,není důvod si myslet,že by se lak později loupal,.

JABRAKA

Od: kono
Datum: 20.10.14 09:51

@figurek

parkety se brousí, jen když jsou mezi nimi nerovnosti anebo je povrch příliš poškozený.
Skoro bych řekl, že ty vaše brousit nemusíte. Pujčte si drátkovací stroj a pořádně je vydrátkujte.

No vidím, že už si nějakou tu podlahu brousil. Není nad dobrou radu po internetu na základě fotky.

@ben

Dobrý den, podle obrázku soudím, že ty parkety jsou perfektní. Vůbec bych je nebrousil.

Ohledně laku se dnes postavím na stranu Jabraky . Proč by se lak loupal?

Aha Ty jsi to jenom drátkoval, a to asi jenom aby se neřeklo, že nejsou čisté.

Na starší a zřejmě voskované parkety už bych lak nedával nikdy - ani odmaštění nepomohlo.

Pořádně (kvalitně) vybrousit a pak se tam dá kdo, co chce (lak; olej; pastu ..)

https://www.poradte.cz/domacn…rousit-a-lakovat-parkety.html

Datum: 20.10.14 21:39

Broušení běžnou bruskou je také možné, ale dá to mnohem víc práce. Pokud nemáte odsávání, tak bude i dost prachu. Brousil jsem parkety sám a myslím, že pro někoho, kdo je šikovný, to není nijak náročná práce, většinu času jsem věnoval průběžnému uklízení.

Od: pavel1010
Datum: 21.10.14 18:19

Díky Honzo, můžu se zeptat jakou konkrétně brusku jste použil a jak jste postupoval?

Datum: 21.10.14 20:26

Nejprve pásová bruska, tou jsem odstranil starý nitrolak a horní vrstvu - chce to s citem, raději jemnějším smirkem a déle, a bruskou kroužit, aby se nezakousla do dřeva a nedělala rýhy. Co to bylo za brusku, už nevím, měl jsem ji půjčenou. Potom jsem ještě parkety přebrousil jemným smirkem rotační bruskou Bosh, podobným typem jako je tento: http://www.rucni-naradi.cz/bosch-pex-220-a Dalo by se to dělat obojí i tou rotační bruskou, ale pásová bruska líp bere. A počítejte s tím, že spotřebujete celkem hodně smirkového papíru, ten dubový prach papíry dost rychle zalepí.

Následoval pečlivý úklid a odprášení stěn, tmelení, přebroušení tmelu, další pečlivý úklid a 2x nový lak válečkem.

Docela důležitým nástrojem je i vysavač, prachu je z toho opravdu hodně a nesmí se dostat do laku.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.