Zabetonování jezírka

Od: Datum: 19.10.14 18:09 odpovědí: 13 změna: 23.10.14 16:41

Ahoj, kolem dokola domu máme betonový chodníček a u rohu domu je betonové jezírko cca 1x1 m, hloubka asi také 1 m. Je to čistě jen betonová díra. A u té díry je vlhká zeď domu a opadává omítka, asi jak je jezírko plné vody...

Chtěl bych tuto díru zabetonovat, aby se po tom pak dalo normálně chodit. Jak bych měl postupovat? Z důvodu oprav v budoucnosti je prý blbost celou díru vylít betonem nebo do ní vkládat velké kameny... Napadlo mě vysypat jí štěrkem a nechat nahoře cca 5 cm a pak vylít betonem?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: kcin
Datum: 19.10.14 18:13

Přesně tak, vysypat štěrkem, udusat a vylejt desku tak 5-10cm betonu.

doplněno 19.10.14 18:21:

Taky je to možnost, jde o to aby byl podklad pod beton pevný a nepropadal se. Typ betonu bohužel neporadim.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: madfad
Datum: 19.10.14 18:19

A vysypat hlínou a pak beton asi ne co?

A jaký použít beton? Stačí betonový potěr nebo třeba beton C 16/20?

Datum: 19.10.14 21:55
avatar

Zdravím,
jakýmkoli pouze uzavřením betonové nádoby jezírka (bez vytvoření možnosti odtoku vody - kondenzované či vsáklé) si vytvoříte krásnou vodní "konzervu" (podzemní rezervoár) ne nepodobnou tomu jezírku ve stávajícím stavu.
Takže buď udělat pouze zakrytí jezírka s možností odvětrávání "nádoby" nebo minimálně prorazit dno, aby sražená či vsáklá voda mohla volně odtékat do země.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 20.10.14 09:29
avatar

Osobne by jsem si pujcil v pujcovne bouraci kladivo a za chvilku je jezirko pryc. Potom diru zaplnit takovym materialem, ktery mate v okoli. Rekl by jsem, ze to bude nejlevnejsi reseni.

Ohodnoceno: 5x
 
Od: horec*
Datum: 20.10.14 10:26

Jezírko bych zlikvidoval způsobem, jak radí "dakon". Myslím ale, že k opadávání omítky spolupůsobí ten betonový chodník kolem domu - voda pod ním se nemůže odpařovat a vzlíná do zdiva. Měli jsme to podobně na chalupě, po částečném ubourání betonu u zdi a vyplnění prostoru štěrkem se provlhání zdi zmenšilo. Dokonce to tak dělají u nás, když zateplují paneláky - kolem zdi dole je zásyp štěrkem nebo kamínky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: madfad
Datum: 20.10.14 12:27

Ok, asi to nakonec bude nejlepší řešení.

Ještě bych se zeptal na to zasypání hlínou, její udusání a pak vytvoření betonové šlupky. Tam by byl problém v čem? Beton zezhora vodu snad nepropustí, ale voda bude vzlínat a tlačit na tu šlupku zespoda? Proto se dává ten štěrk do základů atd.?

Datum: 20.10.14 13:57
avatar

voda sama většinou nic neodtlačí (pokud není tlaková), ale vše co je vlhké, tak v zimě zmrzne (i ta hlína) a pak nabyde na objemu a šlupku nadzvedne, proto se dělá pod všechny betony drenáž (štěrk), aby voda mohla odtékat, eventuelně, aby eliminovala ten tlak proti vzdutí zmrzlé země, například u nás může zem promrznout až do 80 cm pod povrch - to je taky doporučená hloubka základů pod cokoliv (samozřejmě s drenážní vrstvou, silnou třeba 40 cm - záleží co je nad tím). Kdybyste to zasypával, tak musíte u bazénu prorazit dno a dát tam stejně drenáž, ale nejlepší bude, když se toho zbavíte úplně, jak radí pánové výše

Ohodnoceno: 2x
 
Od: madfad
Datum: 20.10.14 14:54

Super odpověď. Díky .

Píšete, že u nás se dělá hloubka základů 80 cm s různou vrstvou štěrku podle toho, k čemu je základ určený. Jak ale určit správnou hloubku základů a poměr štěrku/betonu? Např. pro sloupek u vrat, betonové ohniště, udírna, pochozí dlažba, atd.?

Datum: 20.10.14 20:17
avatar

čím větší objekt, tím bytelnější základ, taky záleží zda to je třeba základ pod plot (nemá dilatační spáry), ten dost trpí a pak třeba sokl praská jak s tím mráz cvičí, pod betonový chodník stačí třeba jen štět 20-30 cm podle zátěže, tam se dělají dilatace a nevadí, když s tím mráz hýbe, no chce to trochu citu, ale třeba dlažbu položte podle toho jakou chcete mít - tady bych vás odkázal na návody na netu, třeba zde http://www.abastav.cz/manual-…tup-pokladky-zamkove-dlazby/, já dělám vždy základy raději masivnější, betony armuju, raději ať to něco vydrží, na tom se nedá šetřit

doplněno 20.10.14 20:25:

nebo tady http://www.semmelrock.cz/know…-betonove-zamkove-dlazby.html

Ohodnoceno: 2x
 
Od: madfad
Datum: 22.10.14 17:58

Ještě mi vrtá hlavou, proč by se mělo (při zasypávání jezírka) prorazit to dno a pak dát štěrk a betonovou šlupku. Pokud se dává dospodu štěrk kvůli vzlínání vody, tak nebylo by to tady zbytečné? Vždyť vespod už je beton (dno jezírka), tak voda přes něj nemůže vzlínat a zezhora by jezírko bylo uzavřené také betonem (průřez jezírka: beton,hlína nebo štěrk,beton)

Zedník ze mě asi nikdy nebude, ale zajímá mě, co mi tady uniká...

Datum: 22.10.14 20:16
avatar

Protože napojení jezírka k "betonové šlupce" nebude nikdy vodotěsné a za čas by se vám jezírko při deštích naplnilo vodou a "šlupka" by seděla na blátivé kaši.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.10.14 21:34
avatar

já myslel zasypávat, ale bez šlupky navrchu, pokud by tam byla, tak to samozřejmě smysl ztrácí

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.10.14 16:41
avatar

Pokud tam "šlupka" nebude vůbec, tak platí také to co jsem psal výše, ale problém s napršením do jezírka bude mnohem rychleji a budete mít vedle chodníku blátivý čtverec.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.