Zapojení elektroinstalace

Od: Datum: 17.10.14 17:58 odpovědí: 8 změna: 17.10.14 18:53

ahoj,chci se zeptat na chatě mám zapojily elektriku .vše je funkční máme tam pár zásuvek a světla.jenomže ted si tam chci přidat jeden jistič na zásuvky ven.vše je zapojené přes chránič.ale nevím kam zapojit nulák protože všechny okruhy (nuly)z okruhů jsou zapojené přímo do chrániče ale další drát už tam prostě nenacpu.co se stane když tu nulu zapojím před chránič na tu svorkovnici,vadí když nula nepude přes chránič?ještě se chci zeptat proč přívodní drát(nula)nevede rovnou do chrániče ale přes můstky v rozvadeči.tak jak je to na obrázku

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.10.14 18:01

Na ven pořiďte samostatný chránič. Rozhodně NE bez chrániče, tady se ta možnost zapojení samostatného přímo nabízí a je to tak ideální.

Jen potom trošku nechápu význam N svorkovnice, když jde odtam jen vodič do chrániče, ze kerého vede změť dalších. N svorkovnice měla být za chráničem a do chrániče vést kabel přímo... no zajímalo by mě, kdo to dělal...

Ohodnoceno: 0x

Datum: 17.10.14 18:08
Modrý přívodní vodič by měl jít přímo do chrániče, z něj by měl jít na svorkovnici a teprve na svorkovnici by měly být připojeny vodiče jednotlivých okruhů v chatě.

Od: kutilek
Datum: 17.10.14 18:22

když to teda udělám takto jak jsem to překreslil na obrázku a nuly připojím na svorkovnici.ale nechápu proč to takto neuděly elektrikáři už před tím.a ještě se chci zeptat budu dávat ven acidur krabici jen se chci zeptat je tam jedna mosazná svorkovnice tam se připojuje nulák nebo uzemění.jo a chránič mám jeden hlavní na vše je to pouze malá chata.

Datum: 17.10.14 18:29

Zapojení máte správně. Příchozí nulu jste přivedl přímo na vstup chrániče a z původního můstku pro vstup chrániče jste udělal výstupní můstek N1. Jakmile začínáte přidávat chrániče, tak začínáte číslovat nuly. Počet chráničů = počet nul (nulových můstků).

doplněno 17.10.14 18:32:

Na mosaznou svorkovnici dáváte vždy zem.

Datum: 17.10.14 18:22

Máte to zapojené špatně (podle obrázku). Modrá nula musí jít (stejně jako fáze) přímo na chránič. Teprve za chráničem má vést na společnou šínu N a z ní následně na jednotlivé obvody. Pokud nulákem vynecháte chránič (a fází ne), bude vám tento okamžitě po připojení čehokoliv do takové zásuvky padat.

Od: kutilek
Datum: 17.10.14 18:30

jak to teda mám zapojit?možné jsem zapoměl napsat že přívod(na obrázku)je ze shora.

Datum: 17.10.14 18:48
Ten druhý obrázek je správně, takhle to měli ti elektrikáři zapojit rovnou. V acidurce se na mosaznou svorku připojuje zelenožlutý vodič.Na malou chatu jeden chránič stačí, pokud vám nevadí, že v případě poruchy vypne všechno.

Datum: 17.10.14 18:53

Zapojte to přesně podle druhého obrázku. Sice ten první je funkční také, ale přivádět vstupní mulu na můstek při jediném chrániči je víc než divné. To by profík nikdy neudělal (musíte potom smyčkovat výstupní nulu). Bohužel i takoví elektrikáři jsou. Na štěstí to nejsou profíci.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.