Zkušenosti s vnitřním štukem (pucovkou)

Od: Datum: 17.10.14 09:22 odpovědí: 6 změna: 21.11.14 21:39
avatar

Když jsem stavěl před 20 lety RD, tak jsem si veškerý vnitřní štuk (pucovku) míchal sám - jemně přesátý písek + vápno, nechal den uležet a pak přidal špetku cementu před natahováním. Navlhčil jsem jemně jádrovou omítku (pokud byla přeschlá), natáhl na ní namíchaný štuk, nechal oschonout, a pak jsem to vyfilcoval klasickým filcovým hladítkem a následně přejel molitanem, aby se vydrolila hrubší zrna písku, malovat jsem mohl za několik dní po vyschnutí štuku.

Nyní se tedy ptám, jaké máte zkušenosti s kupovaným, a již tedy namíchaným štukem. Já s ním moc nedělal a tak by mne zajímalo, jakou zvolit správnou techniku, aby to dobře vypadalo a přitom aby se to krásně vyhladilo bez nervů a velkého úsilí. Nechat také ustát třeba hodinu namíchanou směs? Na vyhlazení použít filcové, molitanové nebo houbové hladítko (nebo jejich kombinaci)? Kdy je možno na štuk nanést vrchní nátěr (malbu)? Je to po delší době než jsem to dělal při klasickém míchaném štuku?

Děkuji za rady a vlastní zkušenosti


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.10.14 09:37

Zdravím.S kupovaným štukem nemám zkušenosti.Do štuku jsme nedávali cement a molitanem se zahlazoval štuk ještě za mokra.Filcem to bylo na zaschlý štuk.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.10.14 09:58
avatar

cementu jsem dával opravdu jen špetku (asi tak zednická lžíce na kolečko)

Datum: 17.10.14 11:35
avatar
Vnější štuk se od vnitřního liší jen a pouze cementem.Jestli jej mícháte z písku a hašeného vápna nebo hotovou směs,je jedno.Uležet se doporučuje jen zvěřina,ale ne štuk.Tak jak to popisujete se to dělalo dřív,aby se nemusel míchat každou chvíli další,z pytle namíchái dítě za chvilku.Pracovní postupy jsou stejné,jen při použití molitanu (houby)na čerstvém štuku můžou vzniknout hrby,když to není v ruce!osobně-radeji filc a pak přejedu molitanem,houbě jsem nepřišel na chuť.
PS-výraz pucuvka,stímto jsrm de seykal za skoro 35roků prvně!
doplněno 21.11.14 17:38:

Pavouku a odkud jsi? Pocházím z Hané a tam jsme štuku říkali fajnová a zde v jížních čechách jen štuk.

A ještě doplnění ,v dobách před lepidly (konec 70.) jsme lepili obklady na štuk s cementem.do kbelíku klasické pozink vědro,do půlky štuk-2-3 lžíce cementu ,na vnější asi tak lopata na kolečko !

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 17.10.14 11:48
avatar

tak díky za rady, vyfilcuju to stejně jako jsem to dělal před tím, jinak výraz pucovka je tady u nás normální, spíš když řeknete tady zedníkovi slovo štuk, tak na vás kouká, jako byste chtěl něco, co maji jen na zámku hezký víkend

Od: bruk600*
Datum: 21.11.14 17:49

Na západě se taky říká pouze štuk a to lepidlo na obklady jsem dělal skoro stejně, ale cementu jsem do toho dával trochu víc. Co se týká problematiky filcu a molitanu, tak už molitan vůbec nepoužívám, ale zas si tu dělám jen vlastní opravy - úpravy a tak nemusím honit hektary.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.11.14 21:39

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.