Složite zapojeni ventilátoru. Pomoc

Od: Datum: 16.10.14 17:56 odpovědí: 5 změna: 17.10.14 19:06

Zdravim všechny chytré elektikáře.Koupil sem si na netu odsávání do dilny. Kde na štítku bylo napsané 220V viz foto.1,

ale k memu překvapeni do motoru vede 5žílový kabel jeden zelený a 4 černé na 3 je oznacení V,U,Z na čtvrtém není nic byd byl stracen nebo označen nebyl?. foto 2.

A po dlouhem hledání na internetu sem ještě našel nejaké schéma zapojení které mi v tom udělalo uplný chaos. foto3.

Tak prosím jestli se najde někdo kdo by tomu vážně rozuměl a poradil mi co kam přípojit aby sem nespalil motor. Moc všem děkuji.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.10.14 20:20
avatar

Ještě by to chtělo fotku svorkovnice, ale nechá se to zvládnout.

Zelenožlutý je vždy PE podle chématu a ten vám tam jde jen jeden.

U,V, W značí pořadí fází L1, L2 a L3. Ve vašem případu na U připojíte fázi a jde vám na jednu pojistku ke kontaktu stykače č.1. V připojíte opět na stejnou fázi a zapojíte na druhou pojistku k rozpínacímu kontaktu 21.

Ten neoznačaný kabel je nula a připojíte ho na cívku stykače. Vodič označený W připojíte na nulu a druhý konec na kontakt stykače č.3

Když to shrnu:

U a V připojíte na stejnou fázi

W a neoznačený na nulu N

Zelenožlutý na PE.

doplněno 16.10.14 23:14:

Kondenzátor je mezi svorkou 4-2/Links

doplněno 17.10.14 18:24:

Jak už jsem vám tady psal, tak neoznačený je N. Tudíž musíte najít dva páry z vodičů U, V, W, N. Já myslel, že jste to pochopil. Pokud ne, tak to nechte raději na osobě znalé.

doplněno 17.10.14 18:43:

@norek

tak to je něco jiného, já myslel, že má komplet i s ventilátorem a jen si neví rady s těmi vývody. Předpokládal jsem, že ovládání bude někde na přírubě ventilátoru. Pak je to jiná situace a počítám, že to bude nad jeho možnosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.10.14 21:13
avatar

jak jsem pochopil, tak máte jen ventilátor s kabelem, bez toho zbytku přístrojů, co je na třetím obrázku; dle zapojení na obrázku se jedná se o motor s pomocným vinutím a kondenzátorem, dále je uvnitř motoru teplotní pojistka a také možnost změnit směr otáčení - a tady je zádrhel, ventilátory mají jen jeden směr otáčení a to podle natočení lopatek a to je v 99% případů pevné; pokud můžete změřit (nebo dejte změřit) odpor mezi černými vodiči (mezi dvěma dvojicemi naměříte nějaký odpor různý od nuly a nekonečna), a dejte vědět hodnotu; bude chybět ještě rozběhový kondenzátor, ten vyřešíme následně...vidím to na motor ventilátoru s rozběhovým kondenzátorem a dvěma vinutími...na 230V AC

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mira4907
Datum: 17.10.14 12:44

Aha tak nevím, měřil sem to multimetrem a hodnoty pořád kolísají na obou párech U-V a Z-a neoznačený. V rozmezí od nuly do 20 kiloohmu. Nevím jestli sem pochopil spravně značeni jednotek na multimetru. Tak na to mrknite a dejte vědět co dál? Díky.

Datum: 17.10.14 16:30
avatar

najděte dva páry, kde bude odpor pár ohmů a označte je třeba 1,2 a 3,4, žl/zel je jasný, ten vynechejte; pak si přepněte multimetr na nejnižší rozsah pro měření odporu (pokud je tam pouze jeden rozsah, který se přepíná automaticky, použijte tento); jeden pár drátů bude mít pravděpodobně menší odpor než druhý pár, ale to je v pořádku; odpor by se měl pohybovat v jednotkách ohmů, v některých případech i deset a více...následně dejte vědět, co jste naměřil...pokud byste byl zaregistrován na poradně, je tu vnitřní pošta, popmocí které bychom mohli rychleji postupovat...taky mobil...pevná linka...

doplněno 17.10.14 16:32:

pomocí

doplněno 17.10.14 17:12:

když se dívám pozorněji na foto štítku, vidím, že se pomocí regulačního trafa dají i regulovat otáčky, ale ve vašem případě to je asi zbytečné ...

doplněno 17.10.14 18:29:

pro mapel

jak jsem pochopil, tak tazatel má pouze "ventilátor s kabelem" bez toho zbytku zařízení, to zapojení, jak píše, našel někde na internetu; je pravda, že to ještě nepotvrdil - počkáme na jeho vyjádření a pak můžeme dál radit...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mira4907
Datum: 17.10.14 19:06

Zdravim takže odpovím na ostatní otázky: Ano mám jen ventilátor z ktereho vede jen 5žilový kabel jak je vidět na 2 fotce,žádné jiné ovladání už na něm není, kabel vede přímo do motoru. schema bylo staženo ze stranek kde se tyhle a podobné ventilátorx prodávají viz:

http://www.gastroplus24.de/Fi…or-D-640-E35-3500-m/h-VFD4100

Jestli je to na 100% i ktomuhle nevím.

A žádné označení W tam není,jak sem psal je tam U,V,Z . Jiank spoustu 3f motoru a jiných serepeticek sem si už zapojoval,takové ty zakladní znalosti mám jen stímhle bych potřeboval trochu popostrcit.

rozběhový kondezátor sem si také v sekačce pajel nový,takže vím o co jde.

jen mam ted problem změřít ty odpory asi mam špatný multimetr protože ty hodnoty se pořád nesmislně mnění. A ano měřím 2 pary černých kabelu ktere sem multimetrem propípal jak je tam na ty diody. Bez toho se asi nehnem co?

A o tom trafu na regulování taky vím ale to sem se chtel zaptat až se vyřeší tenhle oříšek,ale nutné to není obejdu se i bez toho.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.