Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Mohu věnovat půl své nemovitosti dceři?

Od: jn* odpovědí: 6 změna:

Mám dotaz zda jde darovat půl své nemovitosti kterou vlastním své dceři bez souhlasu spoluvlastníka?Děkuji za odpoveď

 

 

6 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

lidka*
hodnocení

2x

Tázající se pan "jn" položil v průběhu 2 dnů čtyři dotazy, které se vlastně týkají jednoho problému. Já si dovolím to shrnout, protože ten, kdo nesledoval všechny otázky, mohl odpovídat nepřesně (katerina,tikal): Takže - spolu s manželkou vlastní dům, který koupili v manželství, takže zatím se jedná o SJM. V současné době jsou pravděpodobně před rozvodem. Manželka chce dům prodat, s tím manžel nesouhlasí. On by chtěl svou polovinu darovat dceři. Zatím bylo odpovězeno: manželka bez souhlasu manžela nemůže dům prodat. Jedná se o SJM a bez souhlasu manžela by se prodej nemohl uskutečnit. Může darovat svou polovinu dceři? Martini odpovídá že ano, což je jistě správná odpověď, ale v dotazu není uvedeno, že zatím jsou vlastníci manželé. Tak si myslím, že dokud nejsou rozvedeni a dům je v SJM, musela by s darovací smlouvou souhlasit i manželka. Nebo se mýlím? Po rozvodu manželství a vypořádání vlastnictví na podílové spoluvlastnictví by to bylo možné bez souhlasu spoluvlastníka, protože by se jednalo o převod na osobu blízkou. Doufám, že jsem v tom neudělala ještě větší zmatek. Takže stručně: pokud trvá manželství, veškeré dispozice s nemovitosti lze provádět pouze se souhlasem obou vlastníků (prodej i darování). Pokud by se manželé rozvedli, následovalo by vypořádání majetku buď dohodou a nebo soudní cestou na žádost jednoho z nich. A záleželo by na rozhodnutí soudu, zda přikáže nemovitost jednomu z nich s vyplacením poloviny druhému, nebo SJM se změní na podílové spoluvlastnictví a nebo může soud rozhodnout o prodeji nemovitosti a rozdělení výnosu z prodeje každému polovinu. Prosím právně fundované, aby ještě upřesnili, jestli může jn darovat bez souhlasu manželky polovinu domu dceři? Děkuji a přeji všem hezký víkend!

doplněno 09.05.09 14:03:

Pán "jn" dal odpověď jako další samostatný příspěvek a tak to raději zkopíruji sem:

Ano je to naše společná dcera a vím, že i přesto by s tím darováním manželka nesouhlasila.

dusatka*

Ano, Lidka má naprosou pravdu. v případě SJM to totiž není tak, že by každý z manželů vlastnil 1/2. V případě SJM oba manželé vlastní celý dům.

Tazatel tedy zřejmě nevlastní půl nemovisti, jak se domnívá.

 

martini*
hodnocení

0x

Ano, občanský zákoník stanoví

§ 140

Převádí-li se spoluvlastnický podíl, mají spoluvlastníci předkupní právo, ledaže jde o převod osobě blízké ( , )

a vaše dcera je vaše osoba blízká.

 

lidka*
hodnocení

0x

Dneska jste měl ještě jeden dotaz ohledně prodeje nemovitosti. Předpokládám, že to bude mít souvislost. Takže by možná bylo dobré, pokud se rozhodnete darovat svou polovinu dceři a budete chtít i nadále v nemovitosti bydlet, zvažte zřízení věcného břemene ve Váš prospěch. Je to jenom můj návrh, rozhodnutí je samozřejmě jenom na Vás. Hezký večer!

 

katerina*
hodnocení

0x

samozřejmě, že můžete. Stačí zajít za odhadcem aby udělal odhad a napsal vám darovací smlouvu.

 

ctenar*
hodnocení

0x

A ještě drobný dodatek: darovat podíl na nemovitosti někomu z důvodu neshody se spoluvlastníkem je tak trochu danajský dar. Je lépe nejprve spory nějak rozetnout. Jinak totiž riskujete nejen spory se spoluvlastníkem, či s exspoluvlastníkem, ale i s obdarovaným.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]