Zavěšení pozednice na fasadu, přístavek

Od: Datum: 13.10.14 07:57 odpovědí: 5 změna: 13.10.14 10:20

Dobrý den,

stavím přístavek (garáž) k již zatepelenému objektu (EPS 120). Přístavek má být velký 8,5x3,5m. Protilehlá zídka postavená ze ztraceného bednění. Střechu má tvořit 12 krokví, které musím nějak upevnit k již hotové fasádě, výškově to odpovíd věnci domku. Otázka zní, jak toto upevnění co nejelegantněji a funkčně vyřeit. Krytina bude Bramac a bude zasunuta po již původní krytinu ovšem se změnou úhlu (z 33 na 22).

Předloni jsem toto řešil tak, že jsem použil pozednici, kterou jsem po vyříznutí EPS pověsil závitovkama přímo na věnec, ovšem tady to takto z estetického důvodu dělat nechci. Rád bych se vyhnul i svislým podpěrám. Stačilo by použít větší průměr závitovky, kterou řádně prošroubuji na skrz přes věnec, jako oporu bychpopužil kus špalku mezi věnec a pozednici o síle EPS a jelikož krokev bude zčásti lícovat původní krokev, tak bych je ještě sešrouboval?

Děkuji za odpověď a pomoc


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.10.14 08:54
avatar

Zdravím.! Já jsem to asi před patnácti lety řešil takto... (viz. obrázek)

Krokve mám 4,5 m. dlouhé s tím, že půl metru je přesah. Jsou položené na hranol, který je skrz zeď

přišroubovaný závitovkama prům. 12 mm. Vzhledem k délce jsem musel použít dvě čtyřmetrovky.

Takže něco podobného, co plánujete Vy. Nemusíte mít obavy. Udrží to slona.! *smich*

Pardon.. ještě ten obrázek

doplněno 13.10.14 08:56:

Tady je

Ohodnoceno: 2x
 
Od: hejhulak*
Datum: 13.10.14 09:24

To vypadá velmi dobře ... jen se chci ještě ujistit, na zdi byl i ve Vašem případě tehdy polysteren EPS? ... bojím se, aby nedocházelo k deformacím. A ještě jeden dotaz ... kolik závitovek jste použil?, rozteč? Děkuji

Datum: 13.10.14 09:45
avatar

Rozteč nemám všude stejnou, jelikož jsem musel počítat s rozestupem krokví 80.Cm. Takže to budete muset "vyšpekulovat" tak, ať se šroubem, kterým bude upevněna krokev, netrefíte zrovna do šroubu, kterým je upevněna pozednice skrz zeď. Já to měl o to jednodušší, že jsem nemusel řešit EPS. Ovšem šlo by to jestě udělat tak, jak říkáte.

Zkrátka v místech, kudy půjde šroub skrz zeď vysekat díru na hranol o Tl. EPS a pak to přes něj stáhnout.

Když jsem to dělal, tak jsem ještě o závitovkách ani nevěděl, tak jsem točil závit na dvanáctku kulatinu (hlazenku).

Z jedné strany jsem podložku přivařil a z druhé strany přitáhl přes podložku matkou. Pod podložky jsem ještě dal

z vnitřní strany gumu (ze staré duše z auta) aby to sedělo na větší ploše a nešlo "na tvrdo" na nerovnou zeď.

Plochu pozednice, která přiléhá ke zdi byla zbavená omítky a předem vyrovnaná cementovou maltou, abych předešel nerovnostem. Jinak jsem se snažil, aby první a poslední šroub skrz zeď nebyl od začátku a konce hranolu dál, než 30.Cm. Kvůli deformaci ohybem. Ale asi jsem byl zbytečně opatrný. Klidně bych dnes dal 40.Cm.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hejhulak*
Datum: 13.10.14 10:00

Přesně Vaše řešení jsem použil před 2 lety, kdy jsem stavěl zimní zahradu, viz. foto. No a to samé chci teď na druhé straně, ovšem bez nutnosti vyřezávat EPS. Vylepšil bych to tak, že dám závitovku M16tku a novou krokev stáhnu závitovkou ke krokvi staré. Tím bych doufám odlehčil trošku oné pozednici a špalkem procházejícím závtovkou bych snad eleiminoval deformaci EPSka.

Datum: 13.10.14 10:20
avatar

Asi bych to taky vyřešil oněmi podložnými špalíky, protože když už je barák zateplený, je škoda si tam přidělávat tepelné mosty... Což už jsou samotné šrouby skrz zeď. U těch je nebezpečí, že budou promrzat a bude na nich v zimě kondenzovat voda. Možná by trochu pomohlo při montáži šroubů nafoukat do díry trošku pěny. Nevím, nezkoušel jsem to. Jen mě to tak napadlo.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.