Jak pripojit elektro do RD pred rekonstrukci?

Od: Datum: 12.10.14 16:15 odpovědí: 8 změna: 11.11.14 10:01

Prosim o radu,

chtel bych koupit RD k rekonstrukci, ve kterem lze zatim bydlet, ale ma sundany elektromer a elektrika je v prisernem stavu, takze neverim, ze projdu revizi. Dum nema jediny papir, zadny projekt, nic.

Jake jsou moznosti, abych mohl svitit?

1) da se pripojka ze sloupu, ktera ted vede na hlavni krabici do svorek pripojit na nejaky stavenistni rozvadec? Co k tomu potrebuji a kolik to stoji?

2) kdybych si namontoval novy rozvadec a pripojil do nej treba jen jeden svetelny okruh - na chodbe + jednu zasuvku. Revizi by to asi proslo - ALE, nepotrebuju k revizi projekt?

Diky za radu,

P.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: kjanik112*
Datum: 12.10.14 17:22

Dejte si elektrobednu s hodinama na sloup. Do bedny si nechte dát 5-pramennou zásuvku 3xfáze, nulák, zem. Tu si pak spojíte provizorním kabelem s domem. V praxi se to tak dělá, necháte si to pak zkontrolovat elektrikářem.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: isteron
Datum: 12.10.14 17:48

Existuje aj stavebný rozvádzač, pre stavby. Namontujú prenosný elektromer, stavebnú prípojku (vzdušný kábel zo stĺpa ). Treba požiadať elektrárenský distribučný podnik.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 13.10.14 17:25
avatar

Ono se to různě pytlíkuje a realita mnohdy člověka překvapí. Pro revizi potřebujete projekt. Revizák musí podle něčeno udělat revizi. Takže to je první věc co musíte udělat.

Zřizovat dočasnou staveništní přípojku pro dočasný odběr je vyhazování peněz. Nebudete mít zajištěný rezervovaný příkon a budete muset třeba několik let prodlužovat dočasný odběr a příjde vás to na pěkný peníze a pak se dozvíte, že vám trvalý odběr nepovlí (z praxe).

Jako jedno z rozumných řešení bych viděl se dohodnout s elektrofirmou o zřízení přípojky, kde vám zrevidují elektoměrný rozvaděč a na předem vybrané místo v domě si necháte udělat domovní zorváděč, který osadíte jen jedním jističem na světlo. Zabudovaný rozváděč budete třeba třířadý na 36 modulů. Ale to už by jste se dohodl s někým znalým jak velký rozváděč budete na danou budovu potřebovat. Revizák vám vystaví revizi na skříň bez revize budovy a dodavatel elektřiny vám dodá hodiny A pak už se jen dohodnete s projektantem rekonstrukci budovy a podle projektu se osadí rozváděč a vystaví se nová revize na nový rozváděč. Není to problém a máte jistý rezervovaný příkon.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: dajanek
Datum: 09.11.14 10:25

Mám stejný problém, přemýšlel jsem o řešení, zavěšený kabel od sloupu k HDS vysoko na zdi, 3x pojistka, co tak postavit pilíř s El. Rozv. na hranici pozemku, vysekat drážku ve zdi od HDS do země, vést k pilíři, kabel 4*10 do chráničky cca 8 metrů, potom odtud vést 4*10 HDO vodič do domovního rozvaděče opět v chráničce, cca 8 metrů. Z druhé strany pilíře Rozvaděč 400V s IP krytím, jistič proud. chránič, 400V zásuvka revize. šlo by to? Děkuji

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vlada*
Datum: 09.11.14 13:42

Zdravím

Koupil jsem starší domek a řeším stejný problém. Budu se bavit o EOnu, ale ono je to zřejmě podobné u různých dodavatelů.

V první řadě musíte na zákaznickém centru EOnu podat žádost o připojení. Tam vám zjistí jak dlouho byl objekt odpojen. Do 5 ti let zaplatíte asi kolem 500 Kč a musíte si na veřejně přístupném místě instalovat elektroměrovou skříň (ES) na vlastní náklady. Nad 5 let se musí zřídit nová přípojka. Zaplatíte 500 Kč za jednu Ampéru, tzn. u jističe 25 A to je 12500 Kč. Na vlastní náklady opět instalujete ES. Energetika vám dodá možnost připojení od jejího projektanta. Energetika zajistí na vlastní náklady přípojku (buď ze sloupu nebo ze země) a pojistkovou skříň (PS 100). Po zřízení přípojky si musíte na vlastní náklady nechat propojit ES s PS100 a revizi přípojky. Uvnitř objektu musíte mít hlavně domovní rozvaděč (DR), který odpovídá normám. Přípojka mezi ES a DR musí být nově v mědi. Potom zažádáte o elektroměr. Co máte napojeno z DR už není tak důležité. Max termín EOnu na zřízení nové přípojky je v případě dobrého počasí 10 měsíců. To vše v případě že máte vše zaplaceno a dobře a včas odeslané veškeré doklady. Mě se už to táhne v centru zasíťované dědiny čtvrtý měsíc. Zatím svítím svíčkama a petrolejem. Mnoho štěstí na připojení elektriky ve 21. století.

Vladimír

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.11.14 14:01

Zjednodušeně řečeno - přípojku Vám energetika neudělá bez revize, to je neodiskutovatelný fakt. Většinou se dělá revize na elektroměrový rozvaděč, protže jak vypadá barák, je už energetice celkem jedno, ona si jen chce dát někam do vaší stkříňky elektroměr a chce být sichrovaná, že ta skříňka je v pohodě.

Takže si vytvořte na veřejně přístupném místě nový, hezký elektroměrový rozvaděč, který bude napojený ze zmiňovaného sloupu, z něj vyveďte do domu budoucí přívodní kabel (s dostatečnou rezervou v délkce i průřezu - to aby jste v budoucnu už nemusel pod plomby elektroměrového rozvaděče), který ukončete třeba provizorní rozvodnicí na nynější rozvody a na elektroměrový rozvaděč si nechte udělat revizi. Tu Vám udělá každý revizák skoro od stolo, protože elektroměrové skříně jsou typovky, to je vše, ameriku v tom nehledejte.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: dajanek
Datum: 10.11.14 17:56

moockrát děkuji za info chlapi

doplněno 10.11.14 22:15:

Ještě otázka, pokud mi projektant řekne výkop od sloupu po elektroměrový pilíř, mohu si to dle norem vykopat sám? cca 15 metrů a mám starší elektroměrovou skřín 70x60 cm mohu ji použít? i když je tak velká? Děkuji. Je to od toho sloupu nalevo a elektroměr u hlavní cesty u plotu a do RD. Děkuji

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.11.14 10:01

U PRE s tím někdy dělají problémy, ale u jiných energetik si vše můžete udělat svépomocí. Jen nechte odborné práce na odbornících a vše předem konzultujte s technikem od energetiky.

Elektroměrovou skříň bych raději použil novou - energetika někdy má v připojovacích podmínkách přímo současné typovky. Její velikost si rozmyslete tak, pokud bude chtít do budoucna využívat noční proud nebo ne (přijímač HDO), ale s tím vším Vám pomůže projektant.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.