Výměna sprchové hadice a hlavice

Od: Datum: 12.10.14 10:01 odpovědí: 23 změna: 16.10.14 00:57
avatar

Zdravím,

v koupelně jsme nikdy neměnily sprchovou hlavici ani hadici. Ne, že by byla rozbitá, ale hlavice je dost zanešena vodním kamenem, tak jsem mamce navrhla, že bychom mohly koupit novou. Nevím, jestli hadici a i hlavici, to netuším. Protože podle mě takhle můžeme ušetřit na vodě, teď ta voda sice teče slabým proudem, ale když bychom měly novou hlavici nezanešenou vodním kamenem, tak bychom ušetřily na čase, tím méně času bychom strávily oplachováním vlasů. Chápete?

Jde ale o tohle. Jsme dvě ženský a já nemám tucha, jak se to vyměňuje (mamka taky ne). Nějak se tak obávám, že k tomu budeme potřebovat "hasák" a s naší "silou" to dobře nedotáhneme a ono to bude protýkat. Sice bychom mohly požádat otce, ale je to složitý, mamka se s ním rozvádí a když ho požádáme, tak to udělá, ale pak bude chtít prostislužbu, jako to bylo s tou garnyží: "Já jsem vám to opravil a vy mě ani nechcete vidět?" a jiné podobné kecy...

Takže shrnutí, když chceme vyměnit jenom tu hlavici, budeme potřebovat nějaké nářadí a nějaké chlapské nástroje (a chlapskou sílu)? A budeme muset vyměnit i tu hadici, která je OK? Zvládneme to samy? Díky moc. Anzionka.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.10.14 10:15
avatar

Osobně v tom nevidím sebemenší problém. Hlavice bývá k hadici jen přišroubovaná jednou převlečnou maticí. Polevuje se jen rukou, bez použití nářadí. Samotná hadice bývá k baterii přišroubovaná taktéž jednou převlečnou maticí, ale ta už je na klíč. Z hlavy nevím přesný rozměr, ale tipnu si, že něco kolem 24 mm.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 12.10.14 10:19
avatar

Jenom doplním, že hadici máme takovou plastovou, můžu to vyfotit, kdyby to někomu pomohlo. Je to dost stará hlavice i hadice a já si (i jako laik) nejsem jistá, jestli vůbec jde ta naše hlavice odšroubovat. Jdu to vyfotit, abych tady jenom nefantazírovala.

Datum: 12.10.14 10:17
avatar

Chlapskou sílu potřebovat nebudete. Hadici i hlavici koupíte v každém železářství. Od cca 250kč za obě věci, až po luxusní věc za moc peněz, včetně těsnění. Hasák nebo sikovky, případně klíč budete potřebovat, ale to sousedé budou určitě mít. Každý mužský to jistojistě má. Tahle výměna je velice snadná. Nebojte se! ;)

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ben®
Datum: 12.10.14 10:18
avatar

Dobrý den, pokud jsem to vše dobře pochopil, tak toto zvládne i žena, resp. nemělo by to vyžadovat velkou sílu. Problém je ten vodní kámen, kterým může být zarostlá i ta převlečná matice. Ale, nějaký klíč či hasák to vyžadovat bude - nezarostlá matice jde někdy povolit i rukou (což si zkusíte jako první). Jinak, ta stará sprcha by šla možná ještě opravit (po demontáži) tak, že se přes noc vloží do octa a potom se vyčistí. jestli budete kupovat novou sprchu, tak se v prodejně hned zeptejte na montáž (a nezapomeňte při montáži na těsnění - zřejmě bude již u nové sprchy).

Hlavně se toho nebojte, pracujte v klidu a v rukavicích. Zdravím!

doplněno 12.10.14 10:29:

Hlavici odšroubujete rukou a na druhém konci hadice to bude chtít větší sílu. Budete to dělat při vypnuté vodě (stačí dotáhnout kohoutky) a nic nepoteče. Je to standardní hadice a sprcha.

doplněno 12.10.14 10:38:

Hlavní přívod vody do bytu nebo koupelny vůbec zavírat nemusíte - jenom jako je to teď. Jednou rukou držíte hadici a druhou rukou hlavici - začnete povolovat vlevo. U té hlavice je šroubek, který drží to sítko. Když ho vyšroubujete (a neztratíte), tak půjde sítko hezky vyčistit. Potom zase montáž zpět. Pokud si koupíte vše nové, tak budete jenom sestavovat a maximálně dotáhnete, když to bude ve spojích kapat (proto tam musí být gumové těsnění).

doplněno 12.10.14 10:47:

Vstaňte od PC a běžte si to zkusit - budete překvapená, jak je to snadné. Tu hlavici můžete do obchodu vzít, ale ten rozměr šroubení je u všech stejný. Vy si můžete vybrat nějakou hlavici parádnější nebo úspornější. A i hadici (třeba delší). Tak, hodně štěstí a odvahu!

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 12.10.14 10:30
avatar

Takže se nemusí vypínat voda, jako celá voda? To mě vůbec nenapadlo, to s tou vodou...

Datum: 12.10.14 15:12
avatar

Nemusíte zastavovat,stačí když nebude puštěná voda do té hlavice prostě zastaveno na baterii což asi nenecháváte normálně vodu téci!

doplněno 12.10.14 15:17:

Použil Jsem Váš obrázek a upravil. A = povolí se ve vašem asi kleštěmi a po úplném odšroubování můžete měnit hadici i "sluchátko" v jednom kroku. Pokud hadici necháte tak B a asi opět bude nutno povolit kleštěmi (siko,hasák) a vymění se jen "sluchátko"!

doplněno 12.10.14 18:22:

Je to týden? kupoval jem novou hadici protože stará praskla,u nové (V kauflandu 2m dlouhá za asi 150,-) byly dvě těsnění-jedno k baterii a druhé pod sluchátko!

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 12.10.14 15:25
avatar

Diesel, díky za použití mé fotky k názorné ukázce. My bychom chtěly měnit jak hadici, tak sluchátko. Odmontovaly bychom to tedy v místě A. Říkáte, že na to asi kleště, ale když já na to máknu, tak se to trochu povolí. Zkusila bych to celé rozšroubovat, kdyby se mamka tak nebála, že to tam nepůjde znovu našroubovat. On totiž, když to otec tam dával, tak s tím měl nějaký problém, že to v tom místě A teklo a musel použít nějakou spešl lepící pásku, kterou mamka nemá.

A jinak, jak bych to udělala já, kdybych to měla na starost. Odšroubovala bych to v místě A, ale ještě před tím, bych zabránila tomu, aby do té hadice tekla voda tím, že bych to zastavila v místě toho čudlíku, snad víte co myslím. Po odšroubovaní bych asi uvnitř nalezla nějaké těsnění, které bych si dala na místo, abych ho potom našla. Pak bych se vypravila na nákup nové hadice a toho "sluchátka". Musela bych spoléhat na to, že mi prodavač prodá správně, aby mi to tam šlo našroubovat. Kdybych předpokládala, že už budu mít hlavici našroubovanou na hadici, tak bych to přinesla domů a u té nové hadice by určo bylo také nějaké těsnění, na to bych nesměla zapomenout. No a pak bych našroubovala hadici do bodu A. Nebyla bych si však jistá, jestli by to stačilo zatáhnout jenom rukou. A kdyby to nedej bože teklo, po tom zašroubování, tak netuším, co bych s tím dělala.

Od: host*
Datum: 12.10.14 10:23

Hadic a hlavic je v obchodech mnoho druhů. Jestli vám ta vaše dosud vyhovovala a jen je zanesená vodním kamenem, není nic jednoduššího než si vzít jehlu, hlavici do ruky, a jehlou dírku po dírce propíchout a tím vyčistit. Někdy jde dokonce víčko hlavice nějak sundat a můžete sítko vyčistit i z druhé strany.

Hadice jsou laciné i drahé, s kovovým krouceným obalem i plastové. To, co se nepozná, je kvalita hadičky uvnitř, někdy se zlomí a praskne velmi rychle, u jiných druhů vydrží hodně dlouho. Do hadice a do melounu není vidět, takže asi budete kupovat jenom podle citu. Délka hadic bývá standardně asi 150 cm, někdo by raději delší, možná jsou na trhu i 160 nebo delší.

Hlavně při výměně hadice neztraťte gumové těsněníčko, gumový kroužek s otvorem pro vodu, které je mezi hadicí a vodovodním kohoutem (baterií) a na druhém konci mezi hadicí a sprchovou hlavicí. Dá se koupit nové, ale proč ztrácet čas.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.10.14 10:26
avatar

Když už to budete dělat , tak snad zvládnete i tu hadici (může být taktéž zanesená) , stačí k tomu hasák ,

tady pár napadů - hlavice i hadice

http://sprchy-sprchove-panely…iking-3funkcni-viking-630031/

http://www.siko.cz/koupelny/sprchy/sprchove-hadice

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.10.14 10:26
avatar

Díky za reakce, lidi. Já bych se toho nebála, ale mamka říká, že to sice odšroubujeme, ale, že to špatně našroubujeme a bude to téct, případně, že nám tam nová nepůjde dát a ta stará taky ne. A co pak? Budeme bez sprchy? Jinak přikládat foto naší hadice a hlavice.

doplněno 12.10.14 10:31:

Půjde tady u toho jenom odšroubovat hlavice?

Datum: 12.10.14 10:41
avatar

Jo, tohle je klasika, za minutu je hotovo. Chytneš tu hlavici a začneš polevovat ten stříbrný kroužek. Proti směru hodinových ručiček.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.10.14 10:43
avatar

Takže stačí jenom výměna hlavice, ne celé hadice? A hlavice teda jenom rukou... A pak vezmu tu hlavici do obchodu a řeknu, že chci co? Jak poznám, že ta nová hlavice bude na tu hadici pasovat?

doplněno 12.10.14 10:47:

Jo, jen dodám, že hlavice sedí na hadici docela dost pevně, nemám tušení, jak s tím jako hneme, to se nedá rukou odšroubovat...

Datum: 12.10.14 10:47
avatar

Stačí výměna hlavice, ale když to vyměníš i s hadicí, nic se tím nezkazí.

Neboj, je to všechno stejný, když si koupíš novou hlavici, jistě tam půjde našroubovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 12.10.14 10:53
avatar

Dobrý den, vezměte si rukavice nebo tu matici u hadice do hadru. Držte pevně a točte hlavicí.

Pokud to nepůjde, tak tu matici poklepejte (přes hadr) o prkénko - nebo potom ten ocet. Pak vše od vodního kamene očistěte. Zdravím!

doplněno 12.10.14 11:01:

anzionka - když momentálně neprotéká voda (a Vy ji tam nepustíte), tak to klidně odmontujte a ta druhá strana se Vám bude lépe odmontovávat (a můžete ji i poklepat nebo vložit do octa).

Pokud nepřepnete páčkou na sprchu, tak můžete používat i kohoutky.

doplněno 12.10.14 11:15:

anzionka - na jednu stranu se povoluje a na druhou utahuje. Sundáte, vyčistíte, namontujete a odpoledne už nebude co dělat - a vykoupe se celá rodina. Máte z toho moc velké bo*ky .

doplněno 12.10.14 11:39:

anzionka - rozumím a chápu. Tak, ať se později dílo podaří.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: trtr
Datum: 12.10.14 10:45

Dobrý den, kupte si normálně novou hlavici sprchy a zároveň i hadici, vana bude mít hned lepší vzhled (stará hadice je značně použitá). Mělo by to stát asi do 200,-Kč (hadice chtějte obyčejnou plastovou, prodávají se i kokové, ale škrabou vanu a jsou drahé, jediná výhoda je, že se tolik nekroutí). Pak si sežeňte kus gumového škrtidla jako bývá v autolékárničce a tím zkuste povolit hadici na té kuželové koncovce hned za přepínačem toku vody ( na fotce je to místo hned nad ovl. teplé vody). Pak pěkně očistěte závit a dosedací plošku-to je ta, kam dosedá těsnění, třeba opatně nožíkem a pak opět vše smontovat tak, jak to bylo u staré. Pozor při povolování na zranění, použijte raději rukavice a při práci s nožíkem.

P.S.: Když se nezadaří, požádejte souseda, kolikrát člověku hodně pomůže.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.10.14 10:48
avatar

Zavírat vodu nemusíte, ale musíte vědět, kde a jak se voda zavírá. Může přijít taková situace, že to bude potřeba. Kdykoliv se moje mladé někam nastěhovaly, ukázala jsem jim, kde uzávěry jsou a jak se voda a plyn zavírá a jak se vypíná el. proud. A to po zkušenosti, kdy uprostřed noci pro mě přiběhla mladičká sousedka, že jí proudem teče voda. Fakt, voda stříkala za baterií až na strop a paní na to namotala ručník. Vůbec nevěděla, že existuje kohout na zastavení vody do bytu. Poohlédněte se po něm a zjistěte, jak se voda zastavuje. Je to velice důležité!

Ohodnoceno: 1x
 
Od: host*
Datum: 12.10.14 10:39

Pokud je vodním kamenem zanesená opravdu jenom sprchová hlavice, tak u vašeho typu stačí dírky propíchat jehlou, špendlíkem s kulatou skleněnou hlavičkou (aby se dobře držel v ruce), nebo tenkou é strunou z kytary. Případně je možné zkusit odšroubovat šroubek uprostřed mřížky, který drží mřížku, vyndat ji a vyčisti mřížku zevnitř a také hlavici. Pokud by šroub držel, nechto to být, nezkoušejte to, stačí propíchat dírky.

Pokud by byla vodním kamenem zanesená baterie, tak by špatně tekla i voda z kohoutu do vany. Pokud by byla zanesená přepínací páčka mezi sprchou a vanou, je možné pustit vodu a zkusit s ní zahýbat nahoru dolů, jestli je něco z kohoutu vypláchne. Ale obvykle je to zbytečné, bývá to v pořádku. Nejdřív bych zkusit propíchat ty dírky a pak se uvidí. I když na fotce to vypadá dobře, nevypadá to zanesené, to by vypadalo jinak.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.10.14 10:56
avatar

Dámy a pánové, tak jsem vstala od PC a šla to prozkoumat. A došla jsem k tomuto závěru, když jsem chtěla odšroubovat hlavici od hadice, tak jsem s tím neměla šanci hnout rukou. Ale pak jsem zkusila odšroubovat RUKOU! hadici na druhém konci, tj. od toho, jak se zastavuje ta voda, a ono se to trochu hnulo! Jako, že by se to asi dalo odšroubovat i rukou? Bojím se to celé oddělat, ale dá se s tím hnout. Trochu mi to připadá divné, protože bych čekala, že spíš ta hlavice půjde rukou a to druhé s nějakým nářadím. A ono je to naopak.

doplněno 12.10.14 11:05:

Beníku, díky za konstruktivní rady, ale momentálně nemůžu nic odmontovávat, zaprvé se mamka chce odpoledne sprchovat a za druhé odpoledne odjíždím do Brna, kde budu až do čtvrtka. A co by tady brácha a mamka dělali bez sprchy, jenom s odmontovanou hlavicí a hadicí? *smich*

doplněno 12.10.14 11:28:

Bene, já vím, že mám bobky. Ale ono je to v tom, že nechceme jen čistit, ale vyměnit, jak tu hadici, tak tu hlavici, nakonec. Jsem se o tom bavila s mamkou. A teď to logicky nebudu odmontovávat, když se potřebuje mamka koupat odpo a pak odjíždím do Brna, kam si s sebou tu hadici s hlavicí vzít nemůžu, protože by se přes týden nemohli sprchovat.

A mamka má pár dotazů, jestli když to odšroubujeme (hadici a hlavici, tj. budeme mít hadici s našroubovanou hlavicí) a půjdeme s tím do obchodu, jestli nám prodají hadici s již nasazenou hlavicí, a to celé bychom jenom namontovaly, jenom jednou. Chápete?

Datum: 12.10.14 11:40
avatar

Chápeme, ale i když to je v sadě, je v krabici zvlášť hadice i hlavice. Ale když tam budete dvě ženský, tak nevěřím, že nedokážete na pradavače mrknout tak, aby vám tu hlavici na hadici našrouboval.

Možná, když budete mrkat víc, že vám to i doma vymění. *slunce**slunce*

Ohodnoceno: 3x
 

 

Datum: 12.10.14 12:00
avatar

Na to taky hodně spoléhám, že když to nebude v celku, že nám tu hlavici na tu hadici někdo našroubuje. *smich*

A ještě, když už si tak představuji, jak to vyměňujeme, tak mám pár takových myšlenek. Dobrá, odšroubuji hadici a to je všechno, co udělám? Nějaké těsnění nebo síťka? S tím budu nějak šachovat? Bude to týct, když odšroubuji hadici? Víte, co, hadice bude pryč, teď to začne téct, budeme muset zastavit vodu... A pak, dobrá, koupíme novou hadici s již namontovanou hlavicí. Teď to doneseme domů a budeme to chtít našroubovat. Předpokládám, že tam nějaké těsnění a síťka musí být, takže to staré těsnění budeme muset sundat a dát tam to nové k té nové hadici. Teď jakým způsobem to tam máme dát? A taky mě děsí to, že když to staré těsnění odděláme, tak už tam v podstatě už nemůžeme udělat krok zpátky s tím, že namontujeme tu starou hadici. A taky se děsím toho, že nějak tu novou našroubujeme, budiž. Ale ono to bude protékat (myslím, že s tím měl otec dost problémy, když tam tu hadici, kterou tam máme teď, šrouboval, nepamatuji si to přesně, ale, myslím, že to teklo a on to musel nějak řešit...). Co potom? Jak to řešit? A nejhorší případ co může nastat, že sundáme tu naši starou hadici, nepůjde nám tam z nějakého důvodu nasadit ta nová, a pak ani ta stará a my se nebudeme moct koupat. *ee*

Datum: 12.10.14 12:26
avatar

Anzi, jenom moje zkušenost, poměrně čerstvá. Pasovat by rozměry pro našroubování měly. Já zásadně kupuji hadici dlouhou 2 metry. Ale nejdůležitější je, že hadice jsou v poslední době značně nekvalitní. U koncovky se rozplétají nebo vyšroubovávají. A to i ty ne nejlevnější. Doporučuji proto hadici kupovat někde, kde ji můžeš popřípadě bez problémů vrátit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 12.10.14 12:43
avatar

Myslím si, že i tam, kde je závit mezi hlavicí a hadicí je zanesení vodním kamenem. Pokud chcete aby hlavicí opět proudila voda, tak vyčistěte Pulirapidem, kyselinou citrónovou nebo octem. Ocet určitě doma máte, tak nalejte do půllitrového porcelánového hrnku ocet, ponořte do něj hlavici a nechejte působit několik hodin a pak pusťtě proud vody, mělo by to pomoci. Chce to hlavici i závit průběžně čistit, klidně tím octem a voda poteče proudem. - pt

Ohodnoceno: 2x
 
Od: pcmani*
Datum: 16.10.14 00:57

ještě já hadici bych nechal pokud nekoupíte hadici nad 500 tak není niic moc ta vaše je dobrá a sprchu kupte dle libosti všechny jsou stejné závity pasují dotahovat stačí rukou nebo druhá varianta ta komančská sprcha má ve středu šroub povlit vytáhnout ten střed vyvařit v octě a vrátit

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.