Jak dlouho schne okenní tmel?

Od: Datum: 11.10.14 13:44 odpovědí: 8 změna: 12.10.14 08:44

Letos koncem března jsem nechal ve sklenářství zasklit jedno prasklé okno. Po vyzvednutí zaskleného okna kolem 10:30 byl tmel hodně měkký. Myslel jsem si, že do večera tmel alespoň trochu zaschne, ale byl stejně měkký jako při vyzvednutí. Po asi měsící tmel začal trochu tvrdnout, ale ani po 2 měsících nebyl úplně tvrdý (zaschly). Nyní po půl roce je tmel sice dost tuhý, ale není úplně tvrdý. Když na to přitlačím silně prstem tak by se to dalo ještě trochu zamáčknout. Zajímá mne jestli je to tak zcela v pořádku, že ten tmel až tak hodně pomalu zasychá a ani po půl roce není úplně tvrdý.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.10.14 13:52

Jestli vám dali onen starý známý okenní tmel, pak si na jeho úplné utvrdnutí ještě počkáte.

Proto radím jestli sklo drží pak : nemačkat, netlačit, nerejpat do tmelu a nezkoušet tvrdost, ale normálně natřít barvou na okna.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 11.10.14 15:10

Jaký tmel mi na to zasklení okna dali nevím. Nevyznám se v tom, ale více jak půl roku na úplné zaschnutí mi připadá trochu moc. Někde v internetu jsem četl, že zaschnutí okenního tmelu trvá asi 2 týdný Přiblížně jak dlouho bych asi ještě měl čekat než ten tmel úplně zatvrdne? A co když v zimě začne mrznout, nebude to vadit když tmel nebude ještě pořádně tvrdý? Jinak natřené barvou už to dávno mám.

Datum: 11.10.14 15:29

Zdát se Vám to může ( a co se zdá je sen!) ale toto je vlastnost sklenářského tmelu! Nebojím se říci,že zůstává živý skoro rok! Takže pkd se Vám to zdá dlouho tak zkuste něco jiného,jiný ekvivalent vůči tmelu,třeba silikon nebo akryltmel nebo zasklít do gumpvých profilů!

Mráz tomu vadit nebude,je to staletími ověřená technologie ,sklenáři běžně pkd jim trochu zatvrdne ředí lněnou fermeží,,která je mastná jako onen kyt a tudíž voda do něj nemůže a neuškodí!

Datum: 11.10.14 16:12

diesel: Možná máš pravdu že ten tmel je živý skoro rok. Já se na tom nevyznám, ale připadalo mi to trochu příliš dlouho, hlavně mj. když jsem někde četl, že to schne asi 2 týdny. Nyní už ten tmel nebudu odstraňovat abych tam místo něho nechal dát něco jiného tak jak mi radíš. Byl by to asi nesmysl. Snad se někdy dočkám, že to úplně zaschne a tmel bude tvrdý.

Od: pepr®
Datum: 12.10.14 04:37

Četl jste to správně, ale špatně pochopil. 2 týdny schne = vytvoří se povrchová skořepina. Netrvdne. V celém průřezu je částečně měkký (pružný)

Pamatuju jako děcko, že ještě po deseti letech byl tmel z vnější strany okna v létě tak měkký, že jsem tam jednou udělal krásný otisk palce a i v zimě se do něj dalo rýpnout nehtem. Takže né, že skoro rok, ale daleko dýl.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 11.10.14 16:04

Měkký těsní. Tvrdý a popraskaný už ne.

Datum: 12.10.14 02:04

Zdravím,
z principu výroby a složení klasického sklenářského tmelu (lidově kitu) platí, že pokud sklenářský tmel zaschne a ztvrdne, je něco špatně - především práce sklenáře. Na správně a pečlivě zatmeleném okně by tmel neměl de facto nikdy zaschnout, přesněji ztvrdnout - měla by se utvořit pouze povrchová skupka a v průřezu by měl tmel zůstat vláčný mnoho let, protože jinak se tmel časem vydrolí a sklo se uvolní. Kromě toho bude podál uvolněného tmelu zatékat voda do rámu okna a bude narušovat a způsobovat hnilobu dřevěného okenního rámu.
Takže vaše úvaha a požadavek o co nejrychlejší zatvrdnutí tmelu je zcela špatně.
Jen pro vaši informaci, jaký má být správný postup při zatmelení okna a následná opatření (nátěr):
- klasický okenní sklenářský tmel se skládá z plavené křídy a fermežového oleje - konzistence přiměřeně vláčná, tmel by neměl být moc lepivý
- okenní drážka pro zasklení se vyčistí na čisté dřevo od starého tmelu a dřevo se napustí 1-2x zředěnou fermeží - tím se zabrání vsáknutí ferměže z tmelu do dřeva, předčasnému vytvrdnutí a posléze vydrolení tmelu - toto napouštění je sklenáři často vynecháváno z důvodů časové úspory a menší pracnosti, je to však zcela špatně, protože kvalita zasklení a zatmelení pak není správná s dlouho výdrží
- po zaschnutí napouštěcího nátěru se do drážky nanese vrstvička tmelu v síle cca 2-3mm (tzv, podtmelení) a do této vrstvy se zamáčkne tabule skla
- sklo se zajistí drátěnkami, plechovými trojůhelníčky nebo malými hřebíčky s malou hlavičkou
- provede se zatmelení skla (do trojůhelníkového průřezu) v drážce
- okno se otočí a začistí se přebytečný tmel z druhé strany okna
- během cca 2-3 týdnů se na povrchu tmelu utvoří "kůra" - slabá tvrdší slupka - odpařením části fermeže z tmelu
- pak by se tmel měl natřít barvou (lazurou) - pozor ne vodouředitelnou, protože tmel je mastný - v 1-2 vrstvách a to tak, že nátěr by měl přesahovat na sklo v šířce cca 1-2mm - tím se tmel uzavře a přestane vysychat, zůstane trvale pružný
Tímto postupem je zajištěno kvalitní zasklení a dlouhodobá trvanlivost včetně náteru okna. Pokud tmel začne praskat, drolit se a případně se olupovat barva na okně. bylo něco udělán špatně, protože při pečlivé údržbě (obnovování nátěrů okna) by mělo zasklení v pořádku přetrvat řádově několik desetiletí.

Ohodnoceno: 6x

Datum: 12.10.14 08:44

Děkují všem za rady a vysvětlení. Nejsem sklenář a ani se v tomto oboru nevyznám. Myslel jsem si, že tmel na oknech by měl po nějakém čase úplně zaschnout a ztvrdnout. Usuzoval jsem tak podle jiných oken kde tmel je už zcela tvrdý. V domě mám už většinu oken plastových a tam skla zatmelené nejsou, ale na těch které zůstaly ještě původní dřevěné staré více jak 40 let je tmel už úplně tvrdý a v některých místech trochu nebo i více praská nebo se i drolí.

Podle toho návodů jak píše ronyx to moje okno asi zasklené nebylo. Usuzuji to podle toho, že jsem ho na zasklení přinesl někdy ráno po 8:00 a kolem +/- 10:30 kdy jsem ho zasklené vyzvedával už bylo připravené na vyzvednutí a proto mohlo být hotové i dříve. Za tuto dobu by se to všechno (kromě natření barvou) tak jak píše ronyx asi těžko stíhlo.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.