Kondenzační nebo normální turbo kotel?

Od: Datum: 11.10.14 10:24 odpovědí: 7 změna: 11.10.14 22:45

Dobrý den všem...potřebuji poradit, mám starý dům, vytápěná plocha asi 100 m2, starý nezateplený barák, je lepší normální kotel, nebo kondenzační, byli tady topenáři a každý říká něco jiného, jeden, že kondenzační kotel určitě, že se vyplatí vždy a vždy ušetří a ten druhý zase, že kk je jen na podlahové vytápění a že je to nesmysl do starého domu, máte někdo zkušenosti?...předem děkuji za Vaše názory...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: roza*
Datum: 11.10.14 10:29

Přímo od servismana jsem kdysi slyšela takovou poznámku: To, co ušetříte na spotřebě plynu, do dáte za servis toho kotle, protože ve zvýšené míře se v něm usazuje vodní kámen. Ten si neodstraníte sám, musí se kotel rozebrat a vyčistit uvnitř. Takže výdaje za servis navíc.

Z hlediska provozních nákladů je to prý jedno.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 11.10.14 10:39
avatar

s tm servisem to může být pravda, to nerozporuju, ale kde se vezme vodní kámen? Z vody z topení? Té je omezené množství a stále další a další kámen se z ní neusadí, navíc tomu lze předcházet. Pokud jde o užitkovou vodu tak jedině z toho principu, že se jí ohřeje více na menší teplotu, tedy jí projde kotlem více... ale lze vodu na ruce ohřívat klidně na 60°C a užít vlastnosti kondenzačního kotle jen pro ohřev topení.

doplněno 11.10.14 10:42:

kondenzační kotel se vám vyplatí v případě, že vám bude stačit (mimo pár dnů krutých mrazů) vytápět vodu v topení na cca 40°C, pokud potřebujete pro temperování domu vodu o teplotě 60°C, abyste nemrzli, pak nemá kondenzační kotel smysl, protože nepracuje právě v tom zajímavém provozu, kdy dodá nad 100%. Tedy podle mě, nejsem topenář :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: roza*
Datum: 11.10.14 15:43

Údajně se do spalovací komory stříká jemnou tryskou voda, která se okamžitě rozloží na vodík a to ostatní a samozřejmě trochu vodního kamene, který se tam usazuje. Vodík shoří, podporuje to větší výhřevnost kotle, proto je tam výhřevnost o cca 10% větší, než u běžného kotle. Jenomže ta "shořelá" voda okamžitě zanechává na tryskách usazující se vodní kámen, kterého je tam s přibývajícím časem stále větší vrstva, zanese trysky a kotel přestává fungovat. Pak musí přijít servismen a ten vodní kámen z trysek mechanicky odrhnout, za čož si samozřejmě naúčtuje peníze. Je to zbytečný výdaj za údržbu kotle.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.10.14 12:14
avatar

Už jsem to sem několikrát napsal, napíši zas. Typ kotle vůbec nezávisí na stáří a zateplenosti domku, ale především na vaší movitosti a na tom, kolik můžete a chcete do věci investovat.

*

1/ Kondenzační kotel má sice přibližně o deset procent větší účinnost, ale zato je násobně dražší a násobně náročnější na údržbu, než normální kotel. Hlavně slova násobně náročnější na údržbu mějte na paměti, až vám nějaký topenář bude dohazovat kondenzační kotel. On si tím samozřejmě zajistí práci i sám pro sebe.

2/ typ kotle má pramálo společného se způsobem vytápění domku. Kotel je zdroj, topení je spotřebič. Kotli je úplně jedno, jestli domek vytápite radiátory nebo podlahovým topením.

3/ jestli má kotel stát uvnitř, v obytných prostorách domku, pak si pořiďte raději obyčejný kotel, protože kondenzační je hlučnější.

4/ no a hlavně na typ kotle má vliv i to, jakým způsobem můžete vyřešit odkouření. Jestli už v domku plynový kotel byl a odkouření je vyřešené, pak je věc jasná. Právě odkouření je ten snad největší problém, který na vás čeká a který znamená největší zásah do domku. K tomuto problému ale musíte zavolat specialistu plynaře, protože zde na poradně a na dálku jej nevyřešíme.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: davidddddd
Datum: 11.10.14 12:58

odkouření myslíte, jako jestli je to přes komín, nebo přes trubku přes zed?...navrhují mi komínem, je vysoký 10 m, kotel bych měl ve sklepě, ale topenář říkal, že musím mít vyvložkovaný komín nerezem pro turbo kotlem a prý kondenzační kotel musí být v komínu plast a ne nerez, jinak děkuji za rady

Datum: 11.10.14 21:50

Pokud nemůžete umístit turbokotel hned za nějakou zeď, abyste vyvedl spaliny krátkou cestou na fasádu, tak budete muset vyvložkovat komín nerezovou vložkou - cena 1000,- Kč za metr. Pak ovšem bych radil nekupovat nějaký drahý turbokotel, ale koupit klasický stacionární plynový kotel, který není náročný na údržbu a vystačí s jednoduchou regulací otopné soustavy. Na rady topenářů pozor, jde jim jen o kšeft.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: monkey
Datum: 11.10.14 22:45

Odkouření turbokotle nemusí být jen krátké přes zeď, ale klidně může být svisle několik metrů až nad střechu. Toto odkouření ale také není úplně levné. Turbokotel je ale navíc bezpečnější.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.