Kouřovod u kamen

Od: Datum: 09.10.14 14:47 odpovědí: 12 změna: 10.10.14 15:58

Dobrý den, místo piliňáků chceme nainstalovat kamna značky Petra. Kouřovod u piliňáků má průměr 100 mm a takový průměr má i sopouch (otvor ve zdi). Kamna (Petry) ale mají otvor o průměru 120 mm. Musíme tedy koupit nové kouřovody (kolena + rouru) a redukci ze 120 mm na 100 mm, která se vloží do sopouchu?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.10.14 14:57
avatar
Tak především je otázka, zda je s ohledem na výkon kamen vůbec možné kouřovod zredukovat na menší průměr. Pokud ano, bývá lepší redukovat přímo u spotřebiče, pokud je redukce až v trase kouřové cesty, mohou zde vznikat turbulence které zhoršují tah.
doplněno 09.10.14 15:04: a záleží i na tom, zda je redukce skoková či plynulá
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.10.14 15:00

Průměr kouřovodu není u těch kamen jen tak, že se to někomu líbilo - má to svůj účel. Obecně se redukovat nesmí, resp. kouřovod o větším průměru nesmí být napojen na komín o průměru menším. Pokud je komín větší a jediné, co má menší průměr je zděř, prostě ji vyměňte za odpovídající.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: peetrs
Datum: 09.10.14 18:47

Jaký ta kamna mají výkon to nevím, jsou podobné tady těm:

Jaký je rozdíl mezi skokovou a plynulou redukcí? Tady jsem nějaké našel.

Ve vedlejší místnosti Petry máme a tam jsou napojeny kouřovodem do sopouchu o průměru 120 mm, tak nevím jestli průměr komínu, kde jsou piliňáky, je také 120 mm. Ale jak už jsem psal, je do něj napojen kouřovod z piliňáků o průměru 100 mm, tak jestli je tam jen menší zděř.

Jsem v tomto úplný laik. Ta zděř se tedy normálně vysune a pak zasune? Žádné utěsňování? A až jí vytáhnu, tak uvidím průměr komínu?

Děkuji moc za rady, blíží se zima, tak to musíme nějak vyřešit .

Od: janm*
Datum: 09.10.14 20:18

Dobrý den

Pokud jde o "starý" klasický zděný komín, pak jeho vnitřní průměr nebude 100mm, ale tradičně 150x150 mm, takový byl dříve většinou "nejmenší" průměr, nebyl-li větší, což v případě peter není na škodu. Rozměry komína byly dány rozměrem "cihly" z nichž se zdilo.

Demontujte kouřovod "piliňáků" vezměte si baterku a podívejte se přez zděř přímo do komína, ještě lepší je pokud má komín vymetací dvířka, většinou v půdním prostoru přez ně lehce komín změříte i metrem, pak je neopomeňte "dobře uzavřít".!

Pakli-že tedy shledáte, že komín má opravdu větší průměr, a jde o "klasický cihlový zděný komín", pak bych doporučil vysekat původní 100mm zděř, a zajít si koupit zděř na 120mm, tu pak "zazdít" místo původní. Jde o to, že na 120 mm, lze v budoucnu napojit i jiná kamna i o vyšším výkonu např. 7 nebo 8 kw, bude to řešení malinko pracnější ale myslím, že se vyplatí. Pochopitelně si můžete "pro strýčka příhodu" zazdít např. i 150 a pak dát redukci.

K petrám ať již budete topit čímkoliv, postačí klasický tenkostěnný kouřovod, jeho výhodou je malá váha, takže vždy po sezoně jej celý sejmete, jeho otvory zakryjete novinami aby z nich nepadal popel či saze a vyklepnete venku. Lze sehnat i smaltovaný má vyšší tepelnou odolnost, ale hlavně nemusíte natírat žádnou barvou, stačí smalt "neoťukat" a sem tam jen setřete hadrou, na smaltu se ale tradičně mnoho špíny a prachu "nedrží". Mnoho lidí se bojí, že tenkostěnné kouřovody mnoho nevydrží, není tomu ale tak, i pokud budete topit např. uhlím, vydrží vám řadu let, případná výměna některých částí je rychlá a snadná lze lehce "formovat" dle potřeby přiříznete pilkou na železo, koupíte-li si smaltový pak před řezáním oblepte řezané místo páskou (plast, průhl.) a přez ni řežte aby se vám smalt "neodštípl"a kouřovod byl stále hezký.

doplněno 09.10.14 20:51:

Budete-li pořizovat tedy "Petry", kupte si již "novější typy", tedy takové, které mají těsně uzavíratelná dvířka a hlavně sekundární přívod vzduchu, tedy ten na těch horních dvířkách, například tato:

http://www.zelezarstvi-votrub…4p-na-tuha-paliva-interierova

Na obrázku jsou vyobrazeny Kerpen 2u4p a) (a- starší verze o něco "bytelnější" litinové části a tmelená vyzdívka) klidně si můžete pořídit i Kerpen 2u4p b) novější verze sesazená vyzdívka funkčně stejné "trochu" se ale již šetřilo na materiálu:

http://krbova-kamna.heureka.c…z/thorma-kerpen-2u4p/galerie/

Tato kamna se dají provozovat v podstatě na všechna paliva, každé se stápí jinak, nejekonomičtější, bez kouře a smradu z komína, bezobslužné a s dlouhou výhřevností cca 10-12 hodin (od podpalu po schládnutí) je hnědé uhlí ořech 1, stápěné shora, tzn. uhlí se vsype, zapálí nahoře, nechá důkladně rozhořet, kamna se seřídí na požadovaný výkon a pak již topí sama, po úplném vyhasnutí cyklus zopakujete. Užitím násypného uhláku nebudete mít v místnosti nečistotu a nepořádek, venku naplníte, doma vsypete vrchem do kamen vyklepnete necháte chvíli v otvoru (komín odsaje mikroprach) a je hotovo, na to dřevo podpalovač zase dřevo. Ale také tato kamna umí výborně odhořívat dřevěné brikety, tzn. nalámete kamna vyskládáte a zapálíte rovněž nahoře, délka výkonu podobná jako hn. uhlí, výkon o málo nižší ovšem dř. brikety jsou "drahé palivo". Dále se vám oplatí i hn. uh. brikety, ty přikládáte po odhoření na žhavé se klapky uzavřou a pak kamna cca 10 hodin sálají také sama (+,-) , druhý den je možné kamna "restartovat", hodíte nové brikety do popele krátce proroštujete přidáte vzduch a "jedete znovu".

Pokud chcete také 5kw kamna, která umí topit i "méně" ale "déle" pak volte tyto:

http://krbova-kamna.heureka.cz/wamsler-wo-calor-s/ nebo i tato

http://krbova-kamna.heureka.cz/wamsler-wo-calor-a/

Princip topení je stejný kamna mají ale větší šachtu a najednou dáte cca 1 a čtvrt až půl uhláku uhlí, což při minimálním nastavení pokryje dobu výhřevnosti až na 20 hodin do schládnutí. Pozor na to , že tyto dva typy nemají vnější roštování , lze sice dodělat ale přijdete o záruku, s uhlím není problém 1 denně vybrat popel, hn. uh. brikety ale bez "úpravy" nejsou vhodné, také je třeba zaslepit např. kamn. tmelem nebo jinak spodní dírku vrtanou do spodní klapky prim. vzduchu aby šla kamna lépe jemněji regulovat, kamna se sklem calor A mají poněkud horší regulaci sek. vzduchu ovšem na odhořívání hn. uhlí ořech 1 shora mohu doporučit jako velice dobrá stáložárná kamna.

Nepíšete jaký objem vytápíte, pokud by jste měl nároky na "vyšší výkon"pak obdobně lze užít i tato kamna

http://krbova-kamna.heureka.cz/thorma-filex-marburg/ funkčně výborná ale pozor s uhlím mohou mít "velký výkon" na malou prostoru ! (záleží kolik chcete vytápět) Jinak lze užít i tato kamna

http://krbova-kamna.heureka.cz/wamsler-kamino-8/ nebo

http://www.vjrousek.cz/kamino-8-klasik-bez-okna.html

8kw, u kamin rovněž není vnější roštovací táhlo, ve všech těchto kamnech lze ale topit stejně a všechny mají pr. 120mm, jsou i jiná "odhořívací kamna", důležité je určit si výkon, protože i 5kw kerpeny (po staru uváděli 4kw) mají s uhlím "slušný výkon". Pokud se rozhodnete pro spalování uhlí odhoříváním shora pak je dobré pořídit si násypný uhlák

http://www.zbozi.cz/#!/vyrobek/uhlak-hranaty-nasypny-cerny/

Omlouvám se že jsem to vzal trochu "víc" zeširoka, naopak pokud máte jakýkoliv dotaz, pak se zeptejte

Ohodnoceno: 0x
 
Od: peetrs
Datum: 09.10.14 21:03

Díky za podrobnou odpověď. Možná jsem se vyjádřil špatně v tom, že komín je několik metrů vzdálen od kouřovodu piliňáků. Pravděpodobně (nevím, neměl jsem to rozebrané) vede zdí roura, která je až u komína do něj napojená. Mění to v něčem Váš postup? Jestli to chápu dobře, tak musím zjistit jaký průměr má ta roura ve zdi, takže sundám kouřovod piliňáků, vyndám zděř (je napojená na rouru ve zdi?) a změřím průměr?

Chalupa je stará přes 120 let. Komín je zděný. V druhé místnosti máme Petry s kouřovodem o průměru 120 mm (také nevede přímo do komínu, ale ve zdi je asi roura). Nemůže to znamenat, že roury vedoucí ve zdech do komínu mají asi stejný průměr a to těch 120 mm? To by pak znamenalo, že v místnosti s piliňáky musí být asi nějaká redukce u sopouchu. Snad jsem to moc nepomotal.

Ještě jednou díky.

Od: janm*
Datum: 09.10.14 21:21

Aha, čili ty piliňáky a petry mají něco jako "skrytý kouřovod"? Tzn. kouřovod je "zazděn" a pak "někde" pod omítkou ve zdi vstupuje do komína? To by chtělo vidět na místě, pokud to tak ale je pak ano, demontujete v místě kde to "vstupuje" do zdi a změříte "průměr" té trubky ve zdi. Otázka ale je, jak vlastně pak ty kouřovody ve zdi čistíte? Pokud je to ale jak pravíte, nebylo by lepší udělat vedení nově klasicky nad omítkou kouřovodem do komína? Komín bude mít jistě větší průměr. To by chtělo zkrátka vidět, jistě to bude mít řešení možná velice jednoduché.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: peetrs
Datum: 10.10.14 11:23

Na chalupu se dostanu o víkendu, takže se omlouvám za hodně teoretické otázky.

Kamna máme, takže kupovat nemusíme. Pokud tedy vede zdí roura od sopouchu ke komínu, tak dává se do sopouchu zděř? Nebo je jen kouřovod od piliňáků napojen ve zdi na tu rouru?

Ty Petry tam budou asi dočasně jen tuto zimu, tak přemýšlím, jestli se vyplatí koupit kompletně nový kouřovod (120 mm) a zazdít novou zděř nebo jenom dát tu redukci (hned u kamen) a ponechat stávající kouřovod (100 mm)... Všiml jsem si, že u napojení kamen na kouřovoud je nějaká klapka, kterou se dá průduch regulovat.

Kdybych ho měnil tak postačí o tloušťce 0,5 mm? A zamáznout novou zděř normální zdící maltou nebo šamotem?

Od: janm*
Datum: 10.10.14 12:05

Zdravím

Není se zač omlouvat, klidně se ptejte

Takže dle mně je nejdůležitější "ABYSTE PRAKTICKY ZJISTIL" jak je to vlastně ŘEŠENO ! Bude tedy nezbytné "odpojit kamna", nejlépe nejen piliňáky ale i "Petry" a důkladně vklidu prohlédnout, použijte baterku zrcátka cokoliv. Jde-li opravdu o "nějaké skryté dlouhé sopouchy či kouřovody ve zdi",pak si prohlédněte "z čeho" ty roury jsou a v jakém je to stavu, dost možná tam žádné roury za komínovou zděří nemáte a jde jen o jakési "velice dlouhé sopouchy" "díry" ve zdivu vedoucí do komína, i s tímto "zvláštním řešením" jsem se již v praxi setkal.

Pak je tedy možné, pokud jde pouze o "dlouhé sopouchy", (jen díry ve zdi, vedoucí do komína), bez jakékoliv zazděné roury, tyto pouze osadit novou zděří. Klasicky vyťukáte majzlíkem tu starou a mírně zvětšíte otvor tzn. cca o 1,5-2 cm ( ať je i místo na maltu) po obvodu otvoru,a klasickou maltou cementovější (více cementu) zazdíte tu novou, na malé zdění lze koupit i zdicí směs přímo v pytli, dodá se jen voda. Anebo zjistíte "kde je ve zdi přímo komín" a přímo do něj vysekáte novou díru a osadíte zděří, v tom případě starý sopouch zazděte, kamna pak připojíte "o něco delším" kouřovodem, záleží jak to máte daleko, je to pracnější a pozor na to, že místo vstupu do komína má být v rozdílné výšce než z druhé strany místo vstupu pro petry. cca o 50 cm výš nebo níž. Také se podívejte jak "široké" jsou ty "kanály" i když teoreticky petry by mohly jet dobře i na tu 100mm, dříve totiž kamna i větší než petry měly také 100 mm (historická) Jinak užijete-li zděř 0,5mm stačí klasik maltou zamáznout a nechat pořádně vytvrdnout.,topte až příští týden.

Jestli je to ale nějak "nepřehledně" řešené, pak zkuste "odchytit" kominíka, z okolí, anebo dejte jen tu redukci hned za kamna 120/100 to je nejjednodušší, ty "klasické petry" nejsou tak náročné na tah mělo by to fungovat.

K té zděři, budete-li si kupovat zděř z plechu 0,5mm, pak v této síle si koupíte i kouřovod 0,5mm budete-li chtít středně silné 1,5mm pak kupte zděř i kouřovody k tomu atd., jde o to aby se vám to pak dobře "spasovalo" do sebe. Jinak já mám zděř 0,5 mm a slouží to léta (na trvalé topení). Pokud tam máte petry jen na tuto zimu, pak ten tenkostěnný kouřovod vč. zděře vám poslouží řadu let, je dobré ho ale natřít (napovrchu) např. stříbřenkou.

Nic mi do toho není ale co plánujete s kamny po této zimě? Jinak tedy pokud jsou místnosti hned vedle sebe a do 100 kubíků vyt. objemu, pak se divím, že třeba přez dveře nevytopíte obě dvě jedněmi kamny? Pokud máte dobré petry se sek. přív. vzduchu pak naloží-li se uhlím a odhořívají-li shora dávají velice slušný výkon, nehledě k tomu , že lze koupit i daleko výkonnější kamna , máte-li velký prostor (např. marburg) pokud budou odhořívat plná uhlí pak doslova budou "trhat tím teplem zdi"

Nejlépe je vidět, jinak je to vše "teorie", zajeďte na chalupu a zjistěte, až pak popřemýšlejte o řešení a nákupu kouřoviny.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hubas*
Datum: 10.10.14 12:32

-Do silnostěnné zděře 120 mi pasoval tenkostěnný kouřovou krásně.

-Tenkostěnný kouřovod předá víc tepla.

-Bytostně nesnáším kamnářskou stříbřenku, používám vesměs na vše Havraní stříbro, z jednoho sáčku za 20Kč uděláte kompletní povrchovku pro dvoje velká kamna.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.10.14 15:58
avatar

V tom vašem odkazu jsou skokové redukce - průřez trubky se mění v jednom místě. Taková redukce je v trase kouřovodu nevhodná, v místě zúžení vzhikají turbulence, které zhoršují vlastnosti potrubí - komín by měl menší tah. Pokud se ve vzduchotechnice z nějakého důvodu redukuje z většího průměru na menší, používá se plynulá redukce, vpodstatě je to plech stočený do kornoutu - aby se průřez potrubí měnil plynule na větší délce - něco jako trychtýř.

A opravdu si nejsem jistý, zda pro ta vaše kamna vyhoví kouřovod 100 mm, při redukci pod bezpečnou hodnotu hrozí nebezpečí otravy kysličníkem uhelnatým!

Jen pro úplnost: podle vyhlášky máte povinnost nechat kouřové cesty kontrolovat kominíkem. Myslím, že celý problém - zejména s přihlédnutím na dodatečné informace - bych neřešil na internetu, ale pozval bych si kvalifikovaného kominíka, ten vám poradí nejlépe, protože bude přímo vidět, jak situace na místě přesně vypadá.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: milan23*
Datum: 09.10.14 20:03
Dobrý den, nepíšete, jestli je komín zděný, nebo z šamotových vložek a z tvarovek .Jestli je zděný, vyndejte zděř a dejte tam 120. Když oloupete maltu kterou je ta stará 110 utěsněna, určitě se tam ta větší vejde.Maximálně opatrně oseknete nějakou tu vyčnívající cihlu ostrým sekáčem.Pokud máte v komíně šamotové Téčko průměru 110 dejte redukci.Nic strašného se nestane.Petry hoří i bez komína
doplněno 09.10.14 20:11: Redukci asi budete muset nechat vyrobit od klempíře,nejsem si jistý, jestli se vyrábí z většího na menší, u těch co jste našel Vám nezapadne zámek trubky do zámku redukce( průměry budou stejné)
doplněno 09.10.14 20:12: Píšu 110 a myslím 100
Ohodnoceno: 0x
 
Od: hubas*
Datum: 09.10.14 20:54

Nikdy jsem neviděl v komíně šamotové tvarovky průměru 100mm, vy ano?

Zděř dejte silnostěnnou, přeci jenom se předpokládá, že je to definitivní řešení a cena není vysoká.

Silnostěnné kouřovody mají nespornou výhodu v možnosti čistících dvířek, nemusíte již při čištění rozebírat-vysajete např. vysavačem.

Do redukce ze 120 na 100 bych nešel, spočítáte-li si průřez, u 100ky je to 79cm2, u 120ky 113cm2...to je o 43%!, ale např. ze 120 na 130 je to "pouhých" 17% a to je již přijatelné (záleží taktéž na komínu)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.