Bariera místo plotu

Od: Datum: 05.10.14 14:57 odpovědí: 20 změna: 07.08.16 16:34

Místo normálního plotu nám soused postavil kolem naší zahrady takovoutu celkem vysokou

barieru ze dříví-prý na topení. Pochopitelně nám to stíní a jsme z toho velmi neštastní! A navíc se z toho stane líhniště a semeniště pro slimáky se kterými tady léta bojujeme, pěstujeme i zeleninu. Je to normální? A neporadil by někdo jak se bránit, nebo co proti

tomu dělat, když s dotyčným není řeč?Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: unnamedan*
Datum: 05.10.14 15:35

Vzhledem k charakteru, jednotvárnosti a předpokládám také kopírování hranice pozemku, se jedná o přestupek. Není možné postavit plot bez souhlasu souseda a to podotýkám, NIKDY! Je třeba územní souhlas, kde je nutný váš podpis. Jinak v ČR není možné postavit plot. Výjimkou je to, že by si Váš soused rovnou požádal o stavební povolení (ohlášení stavby), což je nadřazeno územnímu souhlasu. Tam proces probíhá tak, že byste měl být se stavbou seznámen (vývěska na MÚ, v místě stavby atp.) a případně tak měl možnost několik dnů/týdnů na podání stížnosti.

Přestupek, tedy stavba plotu na černo, se řeší jednoduchým způsobem. Nahlášení na místní odbor, doložit fotografie a argumentovat, že se Vás na nic neptal. Poslední bod je nejdůležitější, tím totiž porušil onen územní souhlas. Na základě stížnosti bude vyzván k nápravě. Ta probíhá tak, že se buď dohodnete (územní souhlas = plot se do 30 dnů odsouhlasí), nebo se s Vámi soused nebude bavit, bude tvrdě bojovat a půjde cestou stavebního ohlášení/řízení. Tam je problém v tom, že pokud splní všemožné podmínky ze strany např. ochrany přžírody, dále třeba PČR kvůli viditelnosti na komunikace atp. ... může si tam teoreticky postavit i 3m zeď a vše je jen a jen o tom, jak dobře budete argumentovat. Výhodou však je, že do stavebního řízení ohledně hloupého plotu se nikomu chtít nebude (čas, peníze, mnohdy se stále něco doplňuje a získává souhlas dalších a dalších stran), takže se nebojte a normálně nahlašte černou stavbu plotu a on s tím něco udělá ;) Pokud by byl pan soused tamní protekční případ a na MÚ řekli, že to není plot, pak nahlásit rovnou na stavební úřad a ten se s ním mazlit nebude. Nehledě na to, že v ČR prostě a jednoduše není možné cokoliv udělat 2m od hranice souseda bez toho, aniž by s tím byl soused seznámen (nebo měl možnost se seznámit - ono stavební ohlášení). To, že se v ČR mezi sousedy vše možné toleruje ještě neznamená, že se nenajde někdo třetí a správně, dle zákona, to neohlásí.

doplněno 05.10.14 15:47:

Ještě doplním svou odpověď o jednu velice důležitou věc. Na územní souhlas existuje promlčecí lhůta 1 rok. To znamená, že pokud do 1 roku nepodáte na příslušný orgán stížnost, takový plot může mít Váš soused prakticky do konce života (a klidně vyšší, zákon výšku plotu skutečně nerozlišuje). PS: Stížnost může být podána i týden před vypršením doby 1 roku (zde však doporučuji mít přesně zdokumentováno, který den stavba počala atp.) Pak už je jedno, zda se případ řeší měsic, rok či 10 let. Jednou jste s tím do 1 roku od počátku stavby nesouhlasil a stále bojujete = budete bojovat klidně několik let až do samého závěru. Věc se tedy nepromlčí, ale nějakým způsobem nakonec vyřeší. Právě ty tahanice v takových (sprominutím hloupých) případech donutí souseda s plotem něco udělat. Obzvláště, když nemá pevné základy a předpokládám, že to dřevo dříve či později využije na vytápění domu.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ringerst
Datum: 05.10.14 17:33

Děkuji moc za odpověd,on nám totiž tvrdí,že to není plot,že to má dříví na topení,to si

myslíme,že mu ty úřady na to skočí,čehož se dost obáváme,ale tady to dříví nalepil na

místo,kde má býti mezi ním a námi normální inteligentní plot,myslíme si,že to je uděláno

naschvál!Ty záhonky vepředu je naše.Tady to rozum prostě nebere,přece dříví na topení se

dává odjaktěživa do kůlny či do dřevníku,aby mi nezmoklo,proč sousedům nalepit ma místo

plotu.Dělat hastrošárnu.to mu tedy žádný úřad nemůže vysvětlit,říct,aby udělal normální

-"inteligentní" plot?!Děkuji za odpovědi,neštastní majitelé.

Datum: 05.10.14 18:14
avatar
Na foto je vidět nějaký plot. Komu ten plot patří? Pokud Vám, výzvěte ho písemně, aby dal dřevo pryč, budete ten plot natírat. A na to nový OZ pamatuje.
§ 1021
Vlastník umožní sousedovi vstup na svůj pozemek v době, rozsahu a způsobem, které jsou nezbytné k údržbě sousedního pozemku nebo k hospodaření na něm, nelze-li tohoto účelu dosáhnout jinak; soused však nahradí vlastníku pozemku škodu tím způsobenou.
A § 1013 hovoří o stínění...
Ohodnoceno: 0x
 
Od: unnamedan*
Datum: 05.10.14 19:44

To pletivo je dle mého názoru vytvořená klec pro dřevo z obou stran. Pokud by to byl plot (jakýkoliv) a on by Vám o něj takto opřel dřevo, pak mu to dřevo můžete dle zákona bez udání důvodu odklidit. Vlastní důvod můžete mít třeba nátěr, naklánění plotu, atp. Tady jde však o nově a uměle vytvořenou bariéru, kterou lze považovat za plot z důvodu výše uvedených (jednotvárnost, na hranici pozemku atp.). A na to prostě a jednoduše potřebuje územní souhlas. Nikde není řečeno, že plot musí mít pevné základy. Něco jiného je, kdyby tam zasadil třeba Thuje. To může být větší problém řešit, než toto uložené dřevo nahrazující plot. ps: Podobně naskladněné kameny v klecích jsou také běžně užívány jako plot a také je nan ě třeba povolení. Rozdíl mezi dřevem, kamenem a cihlou zákon neřeší. Vše je třeba schválit, pokud je to méně jak 2m od hranice pozemku. A tady je to předpokládám na centimetr přesně po obvodu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 05.10.14 20:01

Předpokládám, že pletivo je souseda a ne tazatelky, dle této věty

to mu tedy žádný úřad nemůže vysvětlit,říct,aby udělal normální -"inteligentní" plot?!

Světe div se, ale žádný úřad mi nemůže nařídit postat plot inteligenní a nebo neinteligentní, prostě žádný. Plot staví ten, kdo jej potřebuje. Složená hranice dřeva není stavba, odhaduji výšku max. 150 cm. Je zcela normální složit první rok dřevo venku, druhý rok zpracovat a třetí rok topit. Že se vám dřevo nelíbí, může být, ale co vám stíní? Stín musí být od vzrostlých stromů dle fota. Pokud plot je souseda, tak si postavte svůj plot dle libosti. Myslím, že mnoho s tím nenaděláte.

doplněno 05.10.14 20:03:

omluva - váš dodatek jsem četla později. Takže vám nezbývá než si postavit svůj pěkný plot, souseda nutit nemůžete.

doplněno 05.10.14 20:52:

hejkálku - vím, ale tvůj dodatek by byl možný např. pokud by soused choval zvířata atd, ale v tomto případě snad nikdo mi nemůže nařídit stavět inteligentní plot.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.10.14 20:02
avatar
Bylo by vhodné, pokud píšete "podle zákona", ten zákon konkretizovat. Číslo, rok a paragraf.
Takto je to pro tazatele jen JPP, resp. jeden pán na poradně to psal.
Některá vyjádření jsou diskutabilní...
doplněno 05.10.14 20:09: Pro usku na nahlédnutí
§ 1017 NOZ
Na návrh souseda a po zjištění stanoviska stavebního úřadu může soud uložit vlastníkovi pozemku povinnost pozemek oplotit, je-li to potřebné k zajištění nerušeného výkonu sousedova vlastnického práva a nebrání-li to účelnému užívání dalších pozemků.
doplněno 06.10.14 05:46: Palec palec unnamed za doplnění citace zákona.
Teď to je jasnější a pomůže v orientaci i v jiných případech.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: ringerst
Datum: 05.10.14 19:22

Ne,ten první obrázek je jeho pozemek směrem k nám,naše je to s tou zeleninou a tím oplechováním,a tamto není žádný plot,nýbrž tzv. drátokoše zdrátované do sebe,žádný plot ani oplocení,však je vidět jak je to křivé.,nám tato bariera dost stíní a je na místě,jak již bylo podotknuto na místě,kde by měl býti normální plot,z naší strany hastrošárna,hnízdiště pro slimáky.Jinak právě na tomto místě bylo celý den slunce,proto tam šla pěstovat ta zelenina,copak tohle je plot?Přece tohle by neudělal normální myslící člověk!Prý-že to někde viděl...Jmenuje se to gabion.Děkuji za rady a odpovědi.neštastní majitelé.

Datum: 06.08.16 17:34

Soused postavil klasický "gabionový plot", jeho náplní jsou většinou vyskládané kameny, ale viděla jsem i ze dřeva. Jediné čím se můžete bránit je, že na takovýto plot musí mít od vás povolení. Takže zajít se stížností na úřad a doufat že tam bude někdo myslící a nebude mu "žrát", že to je dřevo na topení.

Z jeho pohledové strany to je hezké, ale směrem k vám to dřevo nevyskládal (jen naházel) a vypadá to otřesně. Zase ale dejte si ruku na srdce, ty vaše oplocenky záhonů z vlnitého plechu jsou též na pohled hrozné.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 06.08.16 17:47

tigra - dejte odkaz, kde se dočtu, že potřebuji souhlas souseda na stavu plotu. Děkuji


doplněno 07.08.16 14:17:

Vím co je územní suhlas, ale k tomu nepotřebuji požehnání souseda. Stavební úřad, pokud tohle vyžaduje, si jen ulehčuje práci. Mně jde o to, kde je psáno, že soused musí souhlasit se stavbou plotu, tak jak píšete.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.08.16 00:54

Uska - řeším momentálně výměnu oplocení svého pozemku.

Stavba plotu podle § 103 odst. 1 písm. d) bod 6. stavebního zákona č. 183/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů, nevyžaduje stavební povolení ani ohlášení stavby. Vyžaduje však podle § 96 územní souhlas. Pokud se nepodaří splnit podmínky pro vydání územního souhlasu, je nutno požádat o územní rozhodnutí podle § 86 a následujících.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: unnamedan*
Datum: 05.10.14 23:09

Stavební zákon paragraf § 103

(1) Stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu nevyžadují

d) zásobníky, nádrže na vodu a bazény, nejde-li o vodní díla, opěrné zdi, oplocení, a to

6. ploty;

(2) Územní souhlas postačí v případech
a) stavebních záměrů uvedených v § 103,

(3) Žádost o územní souhlas obsahuje kromě obecných náležitostí údaje o požadovaném záměru a identifikační údaje dotčených pozemků a staveb. K žádosti žadatel připojí
a) doklady prokazující jeho vlastnické právo, smlouvu nebo doklad o právu provést stavbu nebo opatření k pozemkům nebo stavbám, na kterých má být požadovaný záměr uskutečněn; tyto doklady se připojují, nelze-li tato práva ověřit v katastru nemovitostí dálkovým přístupem; anebo souhlas podle § 86 odst. 3,
b) souhlasná závazná stanoviska, popřípadě souhlasná rozhodnutí dotčených orgánů podle zvláštních právních předpisů, popřípadě rozhodnutí podle § 169 odst. 3 a 4,
c) stanoviska vlastníků veřejné dopravní a technické infrastruktury k možnosti a způsobu napojení nebo k podmínkám dotčených ochranných a bezpečnostních pásem,
d) souhlasy osob, které mají vlastnická nebo jiná věcná práva k pozemkům nebo stavbám na nich a tyto pozemky mají společnou hranici s pozemkem, na kterém má být záměr uskutečněn; souhlas s navrhovaným záměrem musí být vyznačen na situačním výkresu; souhlas se nevyžaduje v případech stavebních záměrů uvedených v § 103, pokud nejsou umístěny ve vzdálenosti od společných hranic pozemků menší než 2 m,
e) jednoduchý technický popis záměru s příslušnými výkresy.

V mém prvním komentáři jsem popsal jak na to a věc řešit. Jiná možnost (pokud nefunguje dohoda) není.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: buss
Datum: 05.10.14 20:17

Myslím, že je učena jen výška plotu ve st. zák., a není vyhláška obce? Na stínění existovala kdysik noma, ale toto nestíní stavbu. A co kdyby byl betonový, plechový, drevený, z rostlin a j. plot do výšky jak říká zákon? Pak jste v kelu.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 05.10.14 20:20

Zkuste to jinak, přes hasiče. Fakticky se jedná o volnou skládku dřeva na hranici pozemku. Z hlediska právních předpisů se jedná o volný sklad hořlavých látek, dobrá odpověď je shrnuta zde:

http://www.seidl.cz/cz/poradn…a-na-hranici-pozemku-452.html

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hubas*
Datum: 05.10.14 20:26

Dobrý večer. Zkoušet můžete, co chcete. Na druhou stranu každý plot způsobuje zastínění...větší či menší. Výška toho gabionů není větší než běžné ploty, čili není to nadměrné zastínění. Sklad paliva...těžko prokážete. Slimáci...ty my máme hlavně v kompostu a kdo z Vás má kompost uprostřed zahrady že?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.10.14 21:00

Ahoj. Nemůžu se zbavit dojmu, že celou tuto věc nějak moc hrotíte. Že by s té skládky dřeva, nějak extrémně lezli slimáci více než odkudkoliv jinudy, se mi fakt nezdá. Stínění tou hromádkou dřeva, která je vysoká asi 1-1.20 metru určitě není pro tu zahrádku nějak likvidační. Vidím na tý jedný fotce sluneční svit asi půl metru ode zdi. O něco větší to asi může být třeba na večír. Klidně se může stát, že souseda namíchnete a fakt tam může vysadit nějaké thůje a nechat vyrůst 3 metry. Starejte se o zahrádku, ať vám dělá radost a radši nic víc nehroťte.

doplněno 05.10.14 21:43:

Ano Sebodko. Já bych kolem těch klacků rozsýpnul Vaniš a nebo hlístice od firmy Nemaslug. Kámoš to koupil a část toho mi dal a asi to docela fungovalo. Tedy, spolu s tím Vanišem. Na letáku od toho je: Biocont Laboratory Šmahova 66, 62700 Brno, . Mají i své stránky. Tak se na to koukněte, ať jste na ty prevíty slizounský, na příští rok připraveni. Další kámoš si pořídil ty nějaký kačeny - běžce. Jedna se mu zadusila slimákem. Musí mít možnost se napít. To je zrní do vody na dno.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 05.10.14 21:06

humbucker. souhlas. Slimáků tam musí být hodně, tam v tom stínu jehličňanů. A to je zase na pozemku tazatele, ne? Výška toho dřeva se mi taky nezdá nijak přehnaná. Mě by se to naopak líbilo. Měla bych tam větší soukromi.

Ohodnoceno: 2x
 

 

Od: tematapeak*
Datum: 06.10.14 07:32

Upřímně? Buďte rádi za tenhle "plot". My už se 15 let staráme se ženou o plot sousedů,kteří si hned na hranici pozemků vysázeli smrky jako živý plot.15 let na něm projíždím svůj benzín,kvůli stříhání,15 let na něm trávíme 2x do roka svůj čas,stříháme 2 metry vysoký,aby to aspoň trošku vypadalo.Proč? Protože sousedka zde nežije,nestará se a dokážu si představit jak by to za ty roky vypadalo.2 metry od smrků je jen samý mech,skoro žádná tráva.Takže to, co vám tam tak pěkně vyskládal soused váš,bych ještě považoval za výhru.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 06.10.14 16:57

Ahoj. Jestli že se o ty stromky nikdo nestará a ani tam nežije, asi bych udělal jeden zásadní řez a bylo by na dalších 15 let vyřešeno. Šlo by to podpořit i jejich uschnutím. K ničemu nenavádím, tak bych to řešil já, když se není s kým dohadovat, nebo domlouvat a něco vadí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pepik*
Datum: 05.08.16 09:22

Já bych byla nadšená, kdyby mi soused postavil takový plot. Přijde mi přirozený, moderní, vkusný.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: kakamila
Datum: 07.08.16 16:34

Až soused dřevo ztopí,tak Vám tam postaví dvoumetrový betonový...a máte po slimákách i slunci!

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.