Špatný tah

Od: Datum: 04.10.14 18:15 odpovědí: 5 změna: 06.10.14 07:00

Někdy se mi stane, že po zatopení hoří kotel normálně ( komín táhne ), potom se jakoby přidusí, komín netáhne a valí se z něho líně kouř, v kotli již je žhavé uhlí. Potom kotel blafne a hoří perfetně. Někdy tento stav trvá i delší dobu, ale kotel se vždy rozjede. Neřešil bych to, ale kouř se valí na docela frekventovaný chodník. Čím to je, kde dělám chybu, a případně jak kotel nastartovat, aby se dostal do norm. režimu? Komín mám 200mm, 10m, kotel 16kW.

Dík za rady.

doplněno 04.10.14 19:39:

Kotel je jednoduchý, bez automatiky. Problém bude asi ve studeném komíně, nebo nějakém studeném místě. Kotelna je docela studenná kamenná místnost. Kouřovod tvoří dvě 45 stupnová kolena a dě rovné trubky na pojené do komína asi v 1,5m., podotýkám, že kouř do místnosti nejde, ale líně se valí ven ( než to chytne ). Dostatečný přívod vzduchu mám zajištěný.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.10.14 18:19

No, nejsem odborník na komíny, navíc záleží i na palivu, konkrétním typu kotle, povětrnostních podmínkách apod., ale řekl bych, že máte ten komín příliš velký na 16kW kotel a ten tím pádem nemusí funguvat tak, jak by měl.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 04.10.14 19:21

Nemá to nějakou automatiku?

Ohodnoceno: 1x

Datum: 04.10.14 20:32

Studený ano, protože je na Váš kotel příliš velký - 16kW kotel ho nedokáže spalinami prohřát tak, aby táhnul. Pravděpodobně při zátopu, kdy jede kotel na plný výkon tah stačí, ale při natopení a útlumu už teplota spalin nedokáže v tak velkém komíně vytvořit potřebný tah.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 06.10.14 06:33

Domnívám se, že volíte chybný způsob spalování. Přikládáte pozdě, takže než plyny chytnou, tak se komín ochladí. Přikládejte proto včas do plně rozhořelého paliva. Můžete také zkusit zapálit uhlí odshora, aby stále byl plamen.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 06.10.14 07:00

Co zkusit na pořádné rozhoření na kotli otevřít klapku do komína. Náš kotel ji měl a otevřením se zkrátila cesta spalin do komína. (Nemusela kličkovat mezi trubkami výměníku)
Pořádné rozhoření = teplý komín = nebude čudit.
PS: já v 200mm komíně topím 8kW krbovou vložkou a bez problému. :)

Ohodnoceno: 2x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.