Připojení stropního svítidla

Od: Datum: 02.10.14 11:29 odpovědí: 7 změna: 02.10.14 20:26

Dobrý den, koupil jsem nové svítidlo, které ma 3 dráty: zelenožlutý, hnědý a modrý...

ze stropu mi ale trčí zelenožlutý ( asi uzemnění ) a dva černé dráty. Nevite jak ty dva zbývající mám připojit? můžu je kdyžtak prohodit? stane se něco? Je to v paneláku z 90tých let, dráty jsou z hliníku a moc je ohýbat nechci aby nepraskly

děkuji za odpovědi, nejsem elektrikář


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: au1
Datum: 02.10.14 11:31

nestane se nic, svítit to bude, ale je lepší to proměřit zkoušečkou, aby nebyla fáze na objímce

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tomik*
Datum: 02.10.14 11:56

a ta fázovka za 30kc funguje jak? bude svitit nebo bzucet? a kdyz najdu fazi tak ji pripojim na hnedy nebo modry?

Datum: 02.10.14 16:56
avatar

Zelenožlutý je uzemnění, připojí se na svítidlo na kostru (příp. zelenožlutý). Zkoušečkou (stačí takový ten šroubováček s doutnavkou) najdete fázi (bude svítit) a připojíte to na hnědý kabel svítidla. Nulák připojíte k modrému. Jinak vzhledem k vašim znalostem bych to raději svěřil někomu zkušenějšímu v oblasti elketřiny, i když tady nic asi pokazit nejde.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 02.10.14 17:36
avatar
Za tu poslední větu ode mne 2 x ohodnocení!
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.10.14 18:58
avatar

Pokud ze stropu vedou dva černé vodiče, tak tam je (nebo byl) nejspíš v minulosti lustrák (vypínač s dvěma "páčkama" kterým se rozsvěcely žárovky na dvakrát), nebo to může být i neosazená příprava na lustrák. Pokud máte vpořádku "barvy" v instalaci, tak zapojení bude celkem jednoduché.

Zelenožlutý a modrý z lustru připojíte na zelenožlutý ze stropu. Hnědý z lustru na jeden z černých ze stropu - ten, na kterém je vypínaná fáze. (pokud máte stále funkční "lustrák" tak je celkem jedno, který z těch dvou černých to bude).

tomibender: kostra není na lustru, kostra tam bude, až se tazatel splete, nebo se spolehne na tu doutnavkovou zkoušečku.

btw: doutnavková fázovka NENÍ a ani z podstaty nemůže být v pravém smyslu zkoušečka, je to spíš "pomocný indikátor fáze". A tudíž je potřeba s ní podle toho zacházet. Pokud stojíte na dřevěných štaflích, tak často nesvítí ani na fázovém vodiči pod napětím (tady si elektrikář pomůže tím, že se chytí nuláku - ale vy to nezkoušejte) a naopak, při souběhu více kabelů může vlivem indukce svítit i na vypnutém vedení. Pro opravdu spolehlivé odzkoušení beznapěťového stavu je potřeba vadaska, nebo aspoň žárovka s dvěma drátama s krokosvorkama.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tomik*
Datum: 02.10.14 19:55
Ten lustr by se mel dat vypinat a zapinat dvema vypinacema, jeden je na futrech do kuchyne a druhy na futrech do chodby. Pry to tak puvodne bylo...tak uvidim :)
Datum: 02.10.14 20:26
avatar

Aha, takže pokud se lustr zapínal ze dvou míst, tak to nebude lustrák, ale schodišťák. V tom případě je nejspíš jeden černý vodič ve stropě navíc. Takže hnědý vodič z lustru připojíte na ten černý vodič ze stropu, na kterém se objevuje napětí při "cvakání" s vypínačema. Modrý a zelenožlutý z lustru připojíte na zelenožlutý ze stropu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.