Zaplacená záloha,ale práce nebyla vykonána

Od: Datum: 29.09.14 22:56 odpovědí: 8 změna: 01.10.14 16:31

Dobrý den,

prosím o radu jak by jste v mém případě postupovali Vy?

Nechal jsem si u jedné firmy udělat omítky v bytě a při té příležitosti se mi nabídnul zedník od nich že by mi udělal i zbytek prací "mimo jeho zaměstnavatele bokem". Nejdříve šlo vše bez problémů, udělal SDK podhled v kuchyni, dodělal nějaké omítky,atd. Spokojenost. Pak přišli na řadu SDK podhledy v jiných místnostech s tím,že chtěl 5 000 jako zálohu na materiál,který měl koupit a pokračovat v domluvené práci. Dokonce mi na to dal paragon,kde je i jeho adresa (nevím zda platná) ičo, jméno,atd. Říkal jsem si férové jednání - super. Najednou se začal vymlouvat,že z x důvodů nemůže dnes, přijede zítra,atd. Ve výsledku o 7 dní později kdy už slíbil že může jen napsal sms,že to nestíhá a peníze vrátí zpět. To ale začal taky odkládat a v den kdy přislíbil že peníze přiveze si vypnul telefon a nelze se mu dovolat. Aby toho nebylo málo jsem dnes zjistil že mi ještě ukradl kmitací pilu bosh v hodnotě nějakých 2 tisíc korun. Celková škoda tedy +- 7 tisíc a práce nikde.

Myslíte,že má cenu jít na policii - že s tím něco udělají, nebo by jste to řešili jinak? Vím,že prvotní blbost byla vůbec ho najímat a že jsem si na to měl vzít ofiko firmu,ale při součtu to mělo vyjít mnohem levnějši se stejnou kvalitou s jakou již některé práce udělal (pod hlavičkou zaměstnavatele)...

Děkuji za rady


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.09.14 01:04
avatar

Už to, jak obešel zaměstnavatele, Vás mělo varovat. Zkuste mu něčím pohrozit, ale pokud to nezabere, asi s tím nic nenaděláte...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 30.09.14 07:15
avatar
Napište mu SMS:
Upozorňuji zedníka, který vzal zálohu na práci a materiál a ukradl kmitací pilu, práce neprovedl, vypnul mobil a nereaguje, že pokud do určitého dne nevrátí to, co má, uveřejním inzerát podobného znění, případně další inzeráty s jeho plným jménem. Také mohu kontaktovat jeho zaměstnavatele, jaký podraz na něj formou fušky udělal.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 30.09.14 08:32

Na policii nemůžete - nemáte řádnou smlouvu s občanem,který má na danou práci příslušný ŽL.Takže by jste mohl být sám stíhán na podporu "šedé ekonomiky".Takže zbývají dvě věci - tlačit na něho i nevybíravým způsobem a nebo částku odepsat

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 30.09.14 09:16

No, měl jste mít smlouvu o dílo písemně a bylo by to jasnější, máte jen per huba, ale že konal je jasné. Takže bych mu napsal doporučený dopis s dodejkou, kde bych mu to vypsal, ať vrátí prachy, pilu, termín, co jinak učiníte. Jinak bych mu řekl, že ho prásknu firmě. pak bych šel na P ČR. Krádež je snad jasná, podvod se asi bude těžko dokazovat. Neptejte se, zda má cenu tam jít, prostě běžte, oznamte a uvidíte. Zjistit zda podniká přece není problém, to jste si už mohl zjistit, máte internet a je snad registrován (nemá-li, pak. můžete oslovit živ úřad a FÚ). Poptat se v okolí, zda vás není více. Vizte OZ - Dílo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: aworton*
Datum: 30.09.14 23:21

Zda podniká není problém zjistit. Koukal jsem a pod udaným IČem samozřejmě nikdo zaregistrovaný není.. :/ Ověřit si to ale v den kdy sem mu dával peníze mě opravdu nenapadlo. A hlavně moje blbost byla že jsem to založil na důvěřivosti a dobrému slovu po dobré zkušenosti z předchozí práce co odvedl.

Asi tam skutečně zajdu. Jen doufám,že na policii nestrávím x hodin na x krát a ve výsledku mi neřeknou,že to zavedli do protokolu ale to je tak vše co pro to mohou udělat. Popravdě s tímhle nemám žádné zkušenosti,takže vůbec nevím co a jak to probíhá.

Datum: 01.10.14 16:31
avatar

Zkuste to jak psal Buss a pkd se neuráčí vrátit peníze a nářadí,tak ihned na PČR podat trestní oznámení! Je jedno,že nebyla písemná smlouva akorát se hůře dokladuje,jen se bojím,aby to státní zástupce nevratíl,s tím že nejde o podvod!

Chybama se člověk učí,mně stála 12000 a bylo to jak jsem písnul,PČR to začala šetřit jako podvod i s tímto resumé a SZ to vrátil že nejde podvod ,že snaha byla a bla bla bla!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: alena*
Datum: 01.10.14 12:30

Je jasné, že si vás nejdříve získal dobře a levně odvedenou prací. Co nejdřív se obraťte na policii, protože on přímo počítá s tím, že to neuděláte. Také byste to měl říci jeho zaměstnavateli, aby viděl koho zaměstnává.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tommiok
Datum: 01.10.14 16:12
Podle nového občanského zákoníku štaci ústní dohoda. Smlouva není potreba. A vy jste nemusel vědět jestli je prace načerno nebo ne a zda má pan živnostenský list. K tomu ukradl pilu. Takže na PČR
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.