Výpovědní lhůta

Od: Datum: 29.09.14 08:27 odpovědí: 3 změna: 29.09.14 10:36

Dobrý den,

potřebuji sepsat nájemní smlouvu dle nového občanského zákoníku. Narazila jsem však na problém, smlouva bude pouze na tři měsíce, jenže v zákoníku je uvedeno, že výpovědní lhůta nesmí být kratší, než tři měsíce. Neexistuje nějaký paragraf, který by upravoval kratší výpovědní lhůtu pro tyto případy?

Děkuji.

doplněno 29.09.14 10:46:

Omlouvám se, jedná se o nájem bytu, který chci pronajmout.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.09.14 09:39
avatar

Výpovědní lhůta se týká smluv na dobu neurčitou. Pokud je smlouva uzavřená na dobu určitou, končí v termínu uvedeném ve smlouvě.

doplněno 29.09.14 10:58:

Je to paragraf 676 a následující.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 29.09.14 10:36
avatar

Přinejmenším pokud jde o smlouvu pracovní. Ale pro nájemní smlouvu to víceméně platí také, (tedy víceméně, viz ben níže) s tím, že možnost podat výpověď je zejména u bytu (mimochodem, na co tazatelka vlastně ptá? Jde o byt či něco jiného, a pokud o něco jiného, jde o nemovitost nebo o věc movitou? A zajímá se o to z hlediska nájemce nebo pronajimatele?) zákonem omezena. Ale to vše je obsaženo v zákoníku. Když jsem ho tak zběžně pročítal, narazil jsem jen na toto: Pronajímatel může kdykoli odstoupit od smlouvy, užívá-li nájemce přes písemnou výstrahu pronajatou věc nebo trpí-li užívání věci takovým způsobem, že pronajímateli vzniká škoda, nebo že mu hrozí značná škoda, Ale vždy zbývá ještě dohoda.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 29.09.14 10:10
avatar

Dobrý den, ona se ta výpovědní lhůta týka i smluv na dobu určitou. Např. u ročních náj. smluv platí ukončení buď po skončení doby, na kterou byl nájem sjednán (rok) nebo tříměsíční výpovědí či dohodou. Vy smlouvu sepisujete, tak jste asi pronajímatel. Dejte si pozor na možné prodloužení tříměsíční náj. smlouvy, pokud před jejím ukončením nedáte jasně najevo (raději písemně), že termín pro pronájem končí - potom by se zase prodloužilo o tři měsíce. V případě neplnění smlouvy ze strany nájemce, Vám dává NOZ i možnost kratší výpovědní lhůty. U této krátkodobé smlouvy bych asi jen napsal, že se ta výpověď řídí NOZ a nechal tomu volný průběh - buď nebude problém a smlouva skončí nebo to budete až později řešit (a možné následky, které by vedly k té "rychlé" výpovědi). Zdravím!

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.