Jak postupovat při hoblování prkna

Od: Datum: 26.09.14 16:47 odpovědí: 3 změna: 26.09.14 18:02

Ahoj všem, moc prosím o nejlepší postup jak srovnat hoblíkem nerovné prkno.
Seřídit a nabrousit hoblík umím, umím s ním i zacházet, ale zajímá mě, jakou stranou prkna je nejlepší začít(jestli širokou plochou nebo bokem). Nebo jestli není lepší si před začátkem hoblování vyznačit lajnu na bocích prkna. Nebo je lepší nejdříve srovnat široké strany prkna a pak se vrhnout na boky? Prostě návod. Protože když si to srovnám, aby nebylo prkno do vrtule, tak mi to zase ujede v rovině podélné
Nebo je nějaký dobrý postup na internetu? Já nic nenašel.
Moc moc díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.09.14 17:11
avatar
Řeknu ti, s dřevem dělám už třicet let a přiznám se, ručně bych prkno neohobloval. Prostě to neumím. Jednou jsem to dělal v učení a to bylo právě před těmi třiceti lety.
Ale ohobluješ jednu plochu, rejskem si to orýsuješ, tedy sílu co potřebuješ a když máš prkno silný jak potřebujeteš dáš hoblík na stranu a ohobluješ hrany.
Taktéž naši dědci používali několik hoblíků. Napřed uběrák, pak macek na srovnání, potom hladík, klopkař a nakonec pucáček, neboli cídič.
Tolik teorie, snad alespoň trochu správná, přeci jen za ty roky jsem toho už hoooodně zapoměl.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 26.09.14 17:11
avatar

No, zkuste prohlédnout: http://www.truhlarstvi-postaru.wz.cz/podstranka3.html

Jinak, laicky řečeno, záleží na tom, jak dalece je prkno (deska) křivé. Určitě je lepší dát prknu nejprve šířku, zmenší se tím plocha k rovnání. Důležitá je také délka, čím je menší, tím je to snadnější a stačí na to kratší hoblíky.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: kjanik112*
Datum: 26.09.14 18:02

Souhlas s jenykem. Dodám ještě, že dřevo musí být dobře vyschlé a pravidelně rostlé. Pro zajímavost: Víte, čím se poznal dobrý truhlář? Podle hoblovaček z ručního hoblování. Ze závěrečného hoblování musely být hoblovačky tenčí než cigaretový papír, široké a dlouhé. Každý truhlář snědl ještě hodně krajíců, než se naučil nabrousit a seřídit hoblík tak, aby to s ním dokázal. (Připomínám to proto, že ruční hoblování není tak jednoduché, jak se to na první pohled jeví). Tak ať se daří!

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.