OSB stěna v koupelně..?

Od: Datum: 26.09.14 13:38 odpovědí: 15 změna: 30.09.14 20:08

Dobrý den, mohu použít osb desku do koupelny? Mam hotové příčky v kterých je izolace a potřebuji to zaklopit a pak bych na to natáhnul perlinku... Mam použít tedy OSB desku nebo raději sadrokarton?.

přičky jsou zhotovené ze střešních latí do mřížky..síla příčky cca 14 cm... Co je lepší...Mám ještě pod desku použít parotěsku?děkuji P.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.09.14 13:54
avatar

Proč OSB když SDK je levnější a snažší. Proč perlinku?

Parotěs není třeba.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dfdfdd
Datum: 26.09.14 22:52

perlinku bych použil pro zpěvněí stěny. Zatáhnul bych ji lepdlem...nebo myslíte pane Cukráři, že je zbytečná? Nechci nikde dělat chyby, tak to raději vše vícekrát sichruju...abych měl klid..:-.)

Datum: 29.09.14 18:02
avatar

Je zbytečné dávat lepidlo a perlinku na zpevnění. Kvůli čemu chcete zpevňovat stěny? Co se týká zavěšení předmětů na SDK, nemůže být problém. Určitě nebudete věšet knihovnu. Ale nějako skříňku, poličku a podobně. Nidky není problém nalézt kvalitním magnetem, kde jsou profily a ty udrží hodně moc..

Já měl na úpříčce SDK zavěšen litinový radiátor. Samozřejmě na profilech. Pak přišel synek, vyhodil radiátory apověsil na SDK koupelnový žebřík. A drží bez problémů.

Co se týče koupelny a vlhkosti, či mokra, je třeba se ptát sebe, budu dělat v koupeln bazén? Tak nemusím dávat tekutou hydroizolaci. Páč kdo by dělal v koupelně potopu, aby to pak musel utírat. Co se týká vlhkosti, jak často se používá koupelna s vyšší vlhkostí, jak větráte atd.

Chápu Vás, že nechcete dělat chyby, to je správné, ale obchoďáci Vám prodají cokoliv a ještě něco navíc..

Natírat sádroš čímkoliv před dlažbou je naprosto zbytečné..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.09.14 16:57

No, Milane, většinou vás znám vás jako zodpovědného "radila", zdá se mi však, jako amatérovi-kutilovi, že jste tady trochu přestřelil. Proč? Proto, že odrazovat stavitele koupelny, aby či nedal či dal hydroizolaci, se mi zdá min. nezodpovědné a spíš jako vaše laciné gesto. A srovnávat to s bazénem je opravdu mimo mísu... Víte vůbec, co jste napsal? Připouštíte, že min. třeba v 50 % případů v rodinách si rodina vytopí byt právě tímto laxním přístupem. Připouštíte, že téměř veškerý materiál v koupelně, ať již na zemi či na stěně, jímá vlhkost? A se zrazováním od pevné desky ve stěně, kde se předpokládají namahatelné předměty v tahu je také podivné, rád bych viděl třeba 150 kg chlapa , jak leze z vany, chytne se madel a souká se z vany ven... Já bych to právě tady chápal tak - udělej to chlape jednou pořádně a máš pokoj. Absence hydroizolace v koupelně a zejména tam , kde jsou sádrokartonové a dřevěné desky, je, s prominutím, pěkná pitomost. Ale nechám to klidně na posouzení ostatním.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.09.14 17:24
avatar

sanyo, jasně že každý máme svoji pravdu.

Jestliže se projektuje madlo pro 150 kg chlapa, určitě nemůže být upevněno jen v sdk, který se dává často do koupelen. Dávat preventivně desku z čehokoliv, že se bude zvedat těžký chlap, to pak musí být i speciální vana atd.. ale to jdeme jinam.

Hydroizolace podlahy a vytopení.

Ok, modní je dávat drahou tekutou hydroizolaci na podlahu. Ale zeptám se vždycky, ja jak velkou vodu? 1cm, nebo 5 cm, či 10cm? Ale to přeci přeteče přes dveře pod prahem do další místnosti. Do kuchyně se taky nedává hydroizolace, když přeteče myčka...

Podstrkujete mi, něco co jsem nesděli, nenaznačil...

Připouštíte, že min. třeba v 50 % případů v rodinách si rodina vytopí byt právě tímto laxním přístupem. Připouštíte, že téměř veškerý materiál v koupelně, ať již na zemi či na stěně, jímá vlhkost?

samozřejmě že je na každém, zdali si dá lepenku a voda mu vyteče pod dveřmi. Dlažbou mu nevsákne.

Přeji hezké dny.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.09.14 18:42

Sice nevím, proč já -amatér, se pouštím do takovéto diskuse s odborníkem, ale přesto moc necouvnu. Říkáte, že dlažba nepouští, to je sice téměř pravda, ale jen téměř a za druhé, co spáry? A za třetí - podle mne je největší nebezpečí zatečení pod stěnu a do podlahy právě spojnici mezi podlahou a zdí, kde se mnohdy nedbale nejen zatáhne lepící hmota na obkladech, ale zejména víte sám, že dochází k diletaci mezi zdmi a podlahou, vytvoření spár a je tzv. vymalováno, voda prosakuje a prosakuje, dá se říci denně a denně a plísně zase pracují a pracují, zdi a podkladové materiály sají a sají. Právě od toho slouží hydroizolace s gumovými páskami,které jak víte sám, se instalují rohovým způsobem a přetírají speciální dvousložkovou hydrohmotou. Každý zkušený a předvídající montér, si dá do koupelny pevný práh o výšce max. 2 cm, který na první neplánovanou zálivku ve smyslu - " co kdyby náhodou" koupelnové podlahy naprosto stačí. Prosím a zase nesrovnávejte koupelny s kuchyní, která má dřez a to vždy nejméně jeden. A mimochodem, cena takového hydroizolace např. 5 kg stojí cca 700,- Kč, což je cca 7 krabiček cigaret., tak nevím, ale jistě řada lidí vás třeba poslechne, a hydroizolaci do koupelny si dávat nikdy nedhodlá, raději ji za týden prokouří... Hezký večer

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 30.09.14 18:53
avatar

sanyo, klidně necouvejte, rád vedu slušnou polemuiku, páč to přinese ostatním třeba jiný názor..

Obávám se ale toho, že se debata bude moc tříštit, proto se bude snažit reagovat stručně, třeba i bodově.

Ok keramika nepropouští, ale spáry by mohla. Ano, pokud je nekvalitní spárovačka. Ale do koupelny si dáme kvalitní. Tekutá lepenka je pod dlažbou a určitě neochrání sádrové příčky, které jsou nad dlažbou a nad lepenkou. Takže je to jedno, zdali tam je nebo není lepenka. Stěna se namočí.

Asi se budeme lišit názorem, proti jaké vodě Vás ochrání tekutá lepenka. Určitě ne, proti poruše vedení, přetečení vany. Nebo mi, pane kolego, sdělte, proti jaké vodě navrhujete tekutou lepenku pod dlažbou? Podle toho pak můžu reagovat a navrhovat řešení.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.09.14 19:16

Milane, já přece neočekávám, že každý den někdo vytopí koupelnu, ale i s tím přece musíme počítat. Já se zásadně jen domnívám, že je zcela na místě použít tekutou izolaci proti nahodilé či dennodenní vodě - koupání dětí malých i větších atd., přece přináší neustálé cákání a stříkání vodou, následné vytírání - kdy právě každý den zaneseme vlhkost do spár menších či mikroskopických a vytíráním to vždy ještě zatlačíme, spadne nám hadice z pračky a pod. Toto je jádro celé věci Nějaké takové používání lepenky - to prosím už nechte našim předkům, kteří se koupali jednou za 14 dnů... Já jsem už někde psal, co udělala firma, která mi do sprchového koutu ( kombinace ytong a SDK) nedala hydropizolaci s tzv. "blatníky" na stěnu a byl jsem v čudu... CD profily totálně na shnilé šrot do výšky asi 60 cm, že i stéblo shnilé slámy bylo celistvější jak CD profil. Tuším to bylo cca za 10 let... Proniklému vlhku je už pak jedno, už si buduje svoje prostředí, zejména když je vlhko furt a furt. Milane, lepenku dávejme někam snad pod beton či do skleníku pod kostru a pod., a né pod dlažbu do koupelny. A to už se bojím říct, když koupelnu děláme v patře nebo podkroví, to už snad ani nebudu diskutovat. Jen bych byl rád, aby se zapojilo více rádců, díky !

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.09.14 20:08
avatar

Sanyo,

Nějaké takové používání lepenky - to prosím už nechte našim předkům, kteří se koupali jednou za 14 dnů.
nechápu tuto větu, co tím chcete sdělit.

Pokud Vás chápu dobře, bavíme se o koupání dětí a jejich stříkání po podlaze.. klidně OK, ale domnívám se, že to není tolika vody aby se kvůli tomu musela dávat pod nepropustné dlaždice a kvalitní spárovačku, tekutá či jiná hydroizolace.

Pokud myslíte hadici z pračky, tak to určitě není děj častý, navíc je to vody málo. Nestačí se dostat pod nepropustnou dlažbu.

Ve Vašem zmiňovaném případě nechápu situaci kde profil CD uhnil nepřítomností hydroizolace. Ta je snad vždy pod urovní CD profilu. Jdeme ale na specifický případ, který bychom museli řešit malováním. Ale zpět k izolaci v koupelně na podlaze.

Proti cákající vodě od dětí je tekutá či jiná hydroizolace naprosto zbytečná.

A to klidně se může přidat kdokoliv, a klidně si může dát tekutou či jinou hydroizolaci. Ale vždy se zeptám, proti čemu?

V jedné koupelně mám plovoucí podlahu, v druhé dlažbu. V žádné tekutou či jinou hydroizolaci. Rovněž ani v místnosti, kde je myčka.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.09.14 15:43
avatar

OSB desky do koupelny bych nevolil.Mnohem lepší jsou sádrovláknité desky.Než sádrokarton,mají lepší odolnost proti vlhkosti i mechanickou pevnost.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.09.14 18:24

dfdfdd - řekl bych, že jste málo sdílnej, proto může být docela hororová situace ve vaší koupelně, protože by jste měl vědět, k čemu přesně tu kterou stěnu budete používat. Jasné je... a chcete odpověď na svou otázku, z čeho stěnu v koupelně by jste měl vyrobit, rádci radí to či ono.. Já jen dodám samozřejmost, že pokud na stěnu budete věšet nějaké skříňky, madla, radiátory a pod., tak podle okolností bych osobně dal (jak jsem si to ostatně dělal sám) nejprve OSD desku cca 0,9/1,2 mm a na tu až třeba sádrokarton, ovšem si myslím, že záleží na finální úpravě, SDK také není nutnost. Poté až např. obklady a pod. Pokud použijete jen sádroš na stěnu a budete chtít věšet nějaké těžší věci či věci s náporem na tah, tak by jste mohl také zaplakat..a pak už nebude levná cesta zpět ! Radím jako samouk - praktik.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: dfdfdd
Datum: 26.09.14 22:49

od @sanyo je to dobrá připomínka, co když tam budu potřeba něco něco na zet přichytit?.. Pokud bych použíl sadrokarton...musím ho kvůli kachličkám asi nejprve natřít takovou specialní penetrací, která po zaschnutí je drsná jako dlaspapír, že?

Sadrokarton nevím zdali je vhodný použít, protože mám přížku z latí a néé z CD profilůa jiných... Příčka je velmi stabilní..ale dřevo přeci stále pracuji..a mám obavy aby se neudělali na SDK paprskové prasklinky...Nebo myslíte že se to stát nemůže...Jsem spíše takový kutil, co si na době dělá vše sám..

Datum: 26.09.14 23:22

Pokud jste kutil, tak vám fandím, protože v životě poznáte, že není vždy jen dobré to, co radí odborníci. Řiďte se často svým rozumem, který můžete ve svém okolí prodiskutovat se svými kamarády, odborníky a pod. a uvidíte, že 80 % věcí jste si schopen udělat sám. Pochopitelně zcela odborné práce ponechte odborníkům, ale pozor, stojte jim vždy za zadkem !

Pokud se týče vašeho úmyslu dát SDK na latě, nic se toho nebojte, když tak dbejte , aby montované dřevo bylo zcela vyschlé. SDK do koupeny by jste měl dát zelený, ale zejména tam, kde může hrozit styk s vodou, jinak jej pořádně napanetrujte penetračním bílým mlékem,. tuším napr. Sokrat a pod. Zcela nejhlavnější zásada v koupelně je, aby jste provedl hydroizolaci na podlaze, to znamená, aby jste zamezil průniku vlhkosti do stěn a betonu.. Když mluvím o hydroizolaci, tak zejména je důležitá tzv. hydroizoplační vana s využitím specíálních pogumovaných rohových izolačních pásek, které se pak přetírají speciální dvousložkovou směsí. Stavebniny poradí, je to však dost drahé - ale důležité !

Před lety jsem musel vybourat sprchový kout, který mi tam instalovala firma z SDK desek a profilů, profily do výšky cca 70 cm byly totálně uhnilé a stěnu držel pouze SDK a obklady, žádná hydroizolační vana, nic - firma je dnes za vodou a tvrdě podniká (aby, NE). Opravu jsem si provedl na své náklady sám, a myslím, že kdybych se ještě 2 x narodil, tak kout tady bude ! Poradím vám zásadu použítí latí místo svislých pozink. profilů, ale raději vám to napíšu do vnitřní pošty, než aby do mne tady zase někdo rýpal. Takže budete-li mít zájem, budete se asi muset přihlásit..

-

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dfdfdd
Datum: 27.09.14 01:10

ten zelený SDK je jasný, že dám...a máte hodně pravdy...třeba s těma řemeslníkama...Třeba střechy jsem si nechal dělat , to bych si netroufl...ale než jsem našel tu pravou firmu...tak jsme se dozvěděl tolik věcí, že si mysleli u druhé střechy co mi ji pokrávači pokrývaly,,že dělám ve firmě, která dělá stavební dozory...A stál jsem jim opravdu za ´´zadkem´´ .bohužel jsem musel, jinak bych brečel..později..Je rozdíl, když firma pracuje někde, kde se pohybuje stavební dozor...a jinde u obyčených lidí na dvorku..tak si to snaží pěkně ulehčit..je to smutné...ale měl jsem na dvou střechách 4 firmy...a kdybych u nich nestál..a věděl co kde a jak má být..tak ...třeba mi šlapali po paropropustné folii...měl jsem tam totiž bednění...nepřichycené nášlapové tašky...a výlezové okno..., všechen prach z kousky z tašek, když řezaly tašky na střeše zakryly také je nesmetly...větrací pás přichytávaly na zaprášené tašky... nerozpočítané sněhové tašky...špatné rozpočítané tašky aby jim vše vyšlo do kraje...pod úžlabí kolem komína jim tekla voda...obrácené spády háků a poustu dalších zakrývaček... NEUMIM si predstavit, že bych je nechal na střeše samotný...stále jsem musel přemejšlet...jestli to udělali správně a případně je upozornovat na chyby a následné opravy...a kontrolovat...pokud možno při práci...Je to smutný, ale musel jsem ..teď mám ale střechu správně..a velmi krásnou Opravdu o strechách toho vím uz mnoho.ale udělat si ji sám si stejně netrouvám..hlavně vazbu ne..

Vím že koupelna je velmi specifická..a nechci udělat chybu...Nemám moc peněz...ale kde se dát penize musí, tam nešetrím, nechci předelavát..to je také drahé...zatím planuju koupelnu jen zakrýt stěny... a pak pujdu na stropy v mistnostech...tam u nich se rozhoduji..někde nalepím polysteren..jinde SDK...

ještě u té koupelny...klasický Sokrat stačí? já jen, aby se kachličky neodlepily..:

Rád využiji Vašich dalších rad...napiště mi prosím na petr.ssk@seznam. Děkuji Pavel.

Datum: 28.09.14 21:04

Omlouvám pozdní odpověď, byl jsem u dcery, předtím ještě v práci, takže jsem již teď trochu zase volný. S těmi řemeslníky to je bohužel tak, jak uvádíte, bohužel málokdo z odborníku dokáže přiznat, že toto je u nás velmi rozšířený nešvar, kterému nelze pořádně ani čelit. Tito někteří řemeslníci s úrovní "šmejdů" se bohužel ani nestydí, a berou to jako pracovní samozřejmost i s připravenou odpovědí. Bohužel tito lidé jsou tak mnohdy naučeni již z rodinného prostředí a vedoucí pracovníci - čilí šééf je v tom dorazí tím, že jim dává někdy najevo, že ho ho kvalita moc nezajímá,pro něj je jediné měřítko zisk - tedy počet zakázek a rychlost jejich dokončení. Když k tomu dáte rovnítko - tak jsme na začátku, kde jsme spolu tuto diskuzi zhruba začali. Pak vám ještě napíšu mail, jak jsme se domluvili..

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.