Problém s plynovým kotlem DAKON IPSE 24 CT

Od: Datum: 02.11.14 22:37 odpovědí: 11 změna: 22.01.15 12:12

Mám 14 let stary plynový kotel DAKON IPSE 24 CT a dost často se stává, že teplota začne rychle stoupat a kotel se vypne a nebo vypne i blokační termostat. Teplotu vody mám nastavenou na 66°C a pokud teplota začne stoupat tak to vypne při 70°C a někdy když teplota stoupá rychle tak vypne i blokační termostat. Blokační termostat vypíná při 100°C což je asi v pořádku. Mám zjištěné, že teplota začné stoupat když vypne čerpadlo což je asi pochopitelné. Otázkou je proč to čerpadlo občas samo, podle mne bezdůvodně vypíná. Když u kotle stojím a hlídám to a zjistím, že čerpadlo vyplo a dostatečně rychle na to zareaguji tak stačí rukou poklepat na ovládací panel a čerpadlo se stačí rozjet ještě předtím než kotel vypne, ale často se to po krátké chvíli opakuje. Při tom poklepání na ovládací panel je slyšet v něm cvakání relatek nebo stykačů. Někdy mi kotel topí bez problémů i více jak půl dne, ale často k němu musím chodit každou chvíli a zprovozňovat ho pokud chci mít doma teplo. Mám dojem, že by problém mohl být někde v tom ovládacím panelu, ale nejsem si tím jistý, protože se v tom nevyznám. Dělá mi to tak už třetí zimu. Minulou zimu jsem se tím příliš nezajímal, protože mám ještě druhý kotel na uhli a topil jsem částečně nim. Předminulou zimu jsem si na to zavolal plynaře, ale ten si s tím nevěděl příliš rady. Překontroloval téměř celý kotel a nakonec mi sdělil, že by to mohla asi dělat nějaká topná deska která ale stojí 6000 Kč. Příliš by se mi nechtělo investovat tolik peněz do toho když neni jistota, že je to tím a že by to pomohlo problém vyřešít. Ten kotel už sice má svoje roky, ale myslím, že pokud by se to dalo opravit a nebylo by to příliš nákladné tak by mi snad mohl ještě nějaký rok posloužít.

Zajímá mne jestli máte někdo s něčím podobným nějaké zkušenosti a nevíte čím by to mohlo být a co by se s tím dalo dělat.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.11.14 23:06

měřil bych, jestli a kde se ztrácí napětí pro čerpadlo při výpadku. Možná vadné spínací relé, opálené kontakty atd.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 02.11.14 23:24

Při tom výpadku čerpadla v tom ovládacím panelu něco zacvaká (asi nějaké relé nebo stykač) a stejně tak i při poklepání rukou na něho. Dovnítř bych ale nelezl, protože se v tom nevyznám. Dá se to nějak opravit pokud by to bylo tím a nebo by bylo třeba vyměnít celý ten ovládací palel za nový? Jaká by to asi přiblížně byla investice?

Datum: 02.11.14 23:29

Chtělo by to identifikovat, které relé to dělá. Bývají v průhledném plastu. Ten se dá sundat. Pak zkusit vyčistit kontakty. Nebo poprosit někoho, kdo má zkušenosti s pájením, aby relé vyměnil. To relé by bylo v řádu desetikorun až stokorun, deska s ovládáním řádově tisíce. Možná by stálo za to, zkontrolovat, jestli není na přívodu do relé studený spoj. Pak by mohlo stačit přepájet..

Datum: 02.11.14 23:52

hujer123: Také mi to připadá, že by to mohlo být něčím takovým. Asi zkusím na to zavolat zase plynmaře a uvidím co mi na to řekne.

Datum: 03.11.14 18:39

Ahoj. Jak tu včera psal kolega Hujer123, potíž může být nejpravděpodobněji na desce tištěných spojů a součástek. Když je ta deska součástí kotle, může se docela zahřívat a tím může docházet k vysoušení těch součástek. S tou věcí, ti bude muset nejspíš pomoct odborný servis. Málo který kotel, má tu řídící jednotku mimo těleso kotle. Ani některé výkonnější to tak nemají a pak ty desky odcházejí.

Datum: 03.11.14 23:38

humbucker: Ta deska je samozřejmě joučástí kotle, ale zahřívat se (od kotle) asi nebude. Je dost daleko pod hořáky a od trubek s teplou vodou. Je součástí ovládacího panelu což je plastová krabice. Navíc předpokládám, že výrobcí plynových kotlů asi nebudou až takoví hlupáci aby to umístili na místo kde by se to mohlo zahřívat. V tom se samozřejmě hrabat nebudu a zavolám si na to servisáka. Je ale otázkou jestli servisák bude ochoten se pokusit tu desku opravit a nebo mi řekne, že je třeba ji vyměnit za novou což by mne příliš nepotěšilo, protože by to byla investice asi několik tisíc Kč. Mnozí opraváři aby nějakou sočást opravili tak ji raději vymění za novou, protože je to pro nich tak jednodušší a možná na tom i více vydělají.

Od: michal*
Datum: 28.11.14 12:41

Dobrý den, mám rovněž nástěnný plynový kotel dakon CT 24 ipse již 14 let a naprosto stejnou Vámi popisovanou závadu jsem řešil minulý a tento týden. Porucha se eliminovala při mačkáná a hýbání celého ovládacího panelu.

Nicméně po bližším ohledání na řídící desce, lze pouze pod lupou zahlédnout uvolněný spoj z pod relé,nechal jsem přepájet všechny kontakty od obou relátek( ne však obyčejnou pájkou!) po opravě jsou všechny funkce kotle v normálu.

Desku vytáhnete po demontáži víka plastové krabice, demontáže konektoru od displeje a zadních konektorů (pozor na správné zapojení doporučuji si to popsat nebo vyfotit) a po demontáži 6 kusů šroubů.

Kontakty se po letech uvolním vlivem rodílů teplot a vlivem malých vibrací při spalovaní plynu a chodu čerpadla.

oprava není časově ani finančně náročná jako pořízení nové desky, nejlevnější na trhu nabízí od cca 8333,- KČ.

Viz odkaz:

http://www.expos.cz/index.php?stoken=642FE9F0&force_sid=d0ce943f9cdc5f457e8ee00571fb4496&lang=2¤cy=0&cl=search&searchparam=%C5%99%C3%ADd%C3%ADc%C3%AD+deska+ipse&searchcnid=&searchmanufacturer=

S pozdravem Michal.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 29.11.14 01:36

Děkují Michale za informace. Všechno nasvědčuje, že závada bude asi někde na te desce. Já se v tom určitě hrabat nebudu a zavolám si na to plynaře. Pokud je to skutečně tou deskou tak snad bude ochoten pokusit se ji opravit a nevyřeší to jednoduše tím, že mi řekne, že se to neopravuje a nabídne mi desku novou. Někteří opraváři místo aby nějakou součást opravili tak ji rovnou vymění za novou, protože je to tak pro ně jednodušší, rychlejší a asi na tom i více vydělají. Tolik peněz za novou desku by se mi ale dávat rozhodně nechtělo. Zajímalo by mne co je na této desce až tak drahého. Za tu cenu by se dalo koupit např. docela dobrý mobil, televizi atp.. Minulý týden mi kotel topil bez větších problémů a jen občas jsem to musel chodit zprovozňovat. Mám ještě druhý kotel na uhlí a tak nyní topím tím. Prozatím jsem neměl příliš čas se tím zabývat a volat k tomu plynaře, ale do vánoc bych to rád měl opravené.

Od: michal*
Datum: 30.11.14 16:16

Dobrý večer, v případě že neuspějete s opravou u svého servisu, v odkazu Vám zasílám kontakt na specialní servis zabývající se opravami řídících desek kotlů /opravy a diagnostika), více info mají na stránkách v souboru pdf.

http://www.elektroaplynservis.cz/

Nová řídící deska je totiž dost ve vysoké cenové relaci, neboť kotel typu ipse se vyráběl velice krátkou dobu cca 0,5 roku a s tím je spojený nízký počet výskytu ND (řídící desky).

S pozdravem

Michal

Ohodnoceno: 2x

Datum: 30.11.14 18:58

michal: Děkují moc za ten odkaz na Elektro a Plyn Servis. Ta firma je ale dost daleko od mého bydliště.

Datum: 18.01.15 19:40

Tak konečně jsem tento týden nechal kotel opravit. V útery jsem na to zavolal plynaře. Ten vymontoval desku s elektronikou zkontroloval a pájkou na ni přepájel některé spoje a znovu ji namontoval. Od te doby kotel zase funguje prozatím bez jakýchkoliv problémů tak jak má a tak to snad bylo tím a bude už to v pořádku až do doby než se zase něco pokazí.

Dnes ráno jsem u toho kotle kontroloval tlak vody a nastavené teploty a při mačkání tlačítek se mi zapla nějaká funkce KOMINÍK. Podle příručky ke kotlu by to měla být nějaká funkce jen pro servís. Kotel momentálně netopil, ale ale při tom se zapálil plamen a nějak velmi silně hořel, tak jak nikdy nehoří. Teplota při tom rychle vystoupala až na něco přes 80ºC. Chtěl jsem to zrušit, ale nijak to nešlo. Teprvé až odpojení kotle z elektřiny a znovuzapojení toho kominíka zrušilo a kotel zase funguje tak jak má. Zajímá mne ale jakým způsobem se mi mohlo povést toho kominíka zapnout (asi jsem některé tlačítka nevhodně pomačkal) a k čemu konkrétně je tato funkce určená i přes to, že je asi jen pro servis.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.