Zapojení soustruhu su50

Od: Datum: 25.09.14 22:16 odpovědí: 4 změna: 26.09.14 08:14

Může mi někdo prosím poradit, případně překreslit schema el. zapojení soustruhu su50 s pouze jedním motorem? Soustruh má dva motory po 5,5kW. Lze sice přepnout na jeden ale při rozběhu jedou okamžik v sérii oba. Vzhledem k mým potřebám a úspoře energie, by mi stačilo mít zapojený pouze jeden 5,5kW nebo i ten vyměnit za slabší 4kW. Jen nevím, jak by v tom případě vypadalo zapojení. Přikládám původní zapojení elektroinstalace a popis. Hlavní jistič mám B25A, do většího se mi jít nechce. Díky za každou radu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.09.14 23:25
avatar

Zdravím,
se zapojením vám poradit neumím (nejsem elektrikář), ale poptejte se ve svém okolí po nějakém starším elektrikáři, který pracuje (pracoval) na elektroúdržbě v nějaké fabrice, kde tyto soustruhy mají (měli). Takový člověk by si určitě uměl poradit se zapojením.
Jinak mne ještě napadlo takové hodně nouzové řešení - co odpojit prostě jeden motor od proudu? Ze svorkovnice na motoru vyjmout dráty a jejich konce zaizolovat. Motor tím pádem bude odpojený a v případě potřeby to lze kdykoli zase rychle zapojit zpět.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: milda*
Datum: 26.09.14 07:59

Po takovém elektrikáři právě zatím marně pátrám.

Jinak, odpojovat motory jsem se pokoušel, buď jeden nebo druhý. To mne napadlo hned, ale po odpojení jednoho se ten druhý nerozjede. Jsou propojený. Muselo by se právě upravit zapojení v rozvaděči.

Od: dd
Datum: 26.09.14 07:33

Mám ten samý soustruh a jistič také 25 A.Jistič utáhne klidně oba motory.Nemusíte nic odpojovat.Jen když soustruh jede při velkém zatížení a jsou zapnuty oba motory tak jistič vypadne.Jinak v pohodě.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: milda*
Datum: 26.09.14 08:14

Pravda, to už mám odzkoušeno také. Největší náraz do sítě je při rozběhu, okamžik než přepne na jeden je odběr kolem 27A, po přepnutí již pak kolem 8A. Jistič to snese, i když je to asi na hraně. Ale to manželka nevařila na sporáku a nebyly spuštěné jiné náročnější spotřebiče. Jestli by pak snesl ten rozběh, to nevím. Pracovat by se na něm patrně dalo, ale raději bych šel touto cestou. I zmenšení rozvaděče bych uvítal, neboť je to hrozná bedna. Zabírá dost místa v dílně.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.